mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zaawansowane prace na A-4

Zaawansowane prace na A-4

Remont autostrady A-4 na 91,6 km odcinku Krzywa-Wrocław, wstępnie przewidziany na lata 2002-2005, zakończony zostanie w połowie 2006 r. Wraz z początkiem 2005 r. rozpoczęła się modernizacja drogi w ramach ostatniego etapu projektu.

Zaawansowane prace na A-4

Zgodnie z planem realizowana jest m.in. rozbiórka oraz budowa nowej betonowej nawierzchni, odnowa nawierzchni łącznic, przebudowa obiektów inżynierskich w ciągu autostrady jak też budowa i remont elementów odwodnienia autostrady.

Bez wątpienia jest to jeden z najważniejszych projektów drogowych finansowanych ze środków unijnych: fundusz ISPA (75%), środki budżetowe oraz środki EBI (25%). Na finansowanie budowy ponad 91 km odcinka autostrady A4 przeznaczone jest 189,5 mln euro ze środków europejskich a całkowity koszt projektu to 252,7 mln euro.

Zadanie obejmuje trzy etapy, w których realizowane są odrębne kontrakty na dokumentację projektową oraz wykonawstwo robót budowlanych. I tak:
- ETAP I: remont jezdni południowej o długości 49,5 km na odcinku Wądroże Wielkie - Bielany Wrocławskie rozpoczęto w lipcu 2002 r. W drodze przetargu międzynarodowego wybrano wykonawcę konsorcjum J.V. WALTER+HEILIT VERKEHRSWEGEBAU/ DROMEX S.A. Wartość podpisanego kontraktu to 49 mln euro. Roboty zostały już zakończone i droga jest oddana do użytku.
- ETAP II:  remont jezdni południowej o długości 42,6 km na odcinku Krzywa - Wądroże Wielkie oraz remont jezdni północnej o długości 30,5 km na trasie Legnica - Krzywa. Wyłoniony wykonawca robót budowlanych konsorcjum STRABAG (Austria/Niemcy)/ MOTA&COMPANHIA S.A. rozpoczął prace w maju 2003 r. natomiast zakończenie planowane jest na IV kwartał 2005 r. Wartość kontraktu to 63,6 mln euro. Według informacji GDDKiA O/Wrocław stopień zaawansowania prac na chwilę obecną to około 60%.
- ETAP III: modernizacją jezdni północnej o długości 61,6 km na odcinku Legnica -Wrocław zajmuje się konsorcjum Hermann Kirchner GmbH/Max Boegl/Berger Bau GmbH. Kontrakt na kwotę 42,7 mln eur podpisany został w listopadzie ubiegłego roku. Prace remontowe zostały rozpoczęte na początku 2005 r. natomiast w lipcu 2006 planowane jest zakończenie i oddanie już całego odcinka do użytkowania.
    
O znaczeniu autostrady A4 nie trzeba nikogo przekonywać - jest to III korytarz transeuropejski na trasie Drezno-Wrocław-Katowice-Kraków-Kijów. Cała droga A4 biegnąca przez południową część Polski ma liczyć 730 km.

 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.