mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zaczął się najniebezpieczniejszy miesiąc w roku

Zaczął się najniebezpieczniejszy miesiąc w roku

Statystyki nie kłamią. Październik jest najniebezpieczniejszym miesiącem pod względem śmiertelnych wypadków drogowych. Poszkodowanymi są zarówno kierowcy, ich pasażerowie, jak i piesi.

Zaczął się najniebezpieczniejszy miesiąc w roku
Tzw. okres przejściowy charakteryzujący się znacznym pogorszeniem warunków atmosferycznych ma bezpośredni wpływ na wzrost liczby niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Wcześniej zapadający zmrok, coraz częstsze opady deszczu i zła widoczność mają istotny wpływ na pogorszenie warunków jazdy. Dodatkowym elementem wpływającym na wzrost wypadków jest również fakt, że kierowcy podczas wiosenno-letnich podróży zdążyli "odzwyczaić się" od jazdy w deszczu czy we mgle.

W październiku ubiegłego roku w Polsce doszło do 4.684 wypadków, w których śmierć poniosło łącznie 569 poszkodowanych – oznacza to, że każdego dnia tego miesiąca ginęło na drodze średnio 18 osób!

Najważniejszą rzeczą, o której wraz z początkiem jesieni powinni pamiętać kierowcy to zmniejszenie prędkości. Najbezpieczniej jest jechać wolniej niż pozwala na to maksymalna dozwolona w danym miejscu prędkość, szczególnie gdy pada deszcz. Warto pamiętać, że podczas pierwszych kilkunastu minut deszczu drogi są najbardziej śliskie. Woda, mieszając się z warstwą nagromadzonego na jezdni kurzu, tworzy cienką, niewidoczną i bardzo śliską  powierzchnię. Do tego, aby została ona zmyta potrzeba czasem nawet do pół godziny intensywnych opadów deszczu.

Jesienią, w warunkach pogorszonej widoczności szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo są piesi, dlatego kierowcy powinni zachować wyjątkową ostrożność zwłaszcza wówczas, gdy zbliżają się do przejść dla pieszych. Muszą też obserwować pobocza podmiejskich dróg, po których poruszają się znacznie mniej widoczni o tej porze roku przechodnie.

Intensywne jesienne opady deszczu niosą ze sobą wiele zagrożeń na drodze. W takich warunkach zwiększa się ryzyko poślizgu wodnego, czyli tzw. akwaplanacji. Do zjawiska tego dochodzi wówczas, gdy bardzo szybko obracające się koło nie jest w stanie odprowadzić dostatecznej ilości wody spod opony. W rezultacie opona traci kontakt z nawierzchnią jezdni. Aby nie wpaść w bardzo groźny wodny poślizg, należy zdecydowanie zmniejszyć prędkość na mokrej nawierzchni, dbać o nienaganny stan opon (odpowiednia grubość bieżnika zapewniająca odprowadzanie wody) oraz unikać rozległych kałuż. Równie niebezpieczny jest poślizg na... liściach, które jesienią często zalegają na jezdniach. Wjechanie na nie z dużą prędkością może spowodować utratę przyczepności. Dodatkowo, zalegające liście często przykrywają niebezpieczną, głęboką kałużę lub masę błota, w którym może ugrzęznąć samochód.
Tematy w artykule: bezpieczenstwo wypadki

Podobne wiadomości:

Święta 2016 na drogach – mniej wypadków, mniej pijanych

Święta 2016 na drogach – wypadków,...

Aktualności 2016-12-27

Statystyki długiego weekendu - podobnie jak rok temu

Statystyki długiego weekendu - podobnie jak...

Aktualności 2016-05-30

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Fabia Black Edition - limitowana wersja
Skoda Fabia Black Edition - limitowana wersja
W polskich salonach debiutuje limitowana Skoda Fabia Black Edition. Auto wyróżnia się czarnym, eleganckim kolorem i bogatszym wyposażeniem. Egzemplarze z ograniczonej puli są dostępne w salonach od 63 030 zł.