|
||
Zaczął się najniebezpieczniejszy miesiąc w roku
2009-10-01
źródło:
Renault
mojeauto.pl
Statystyki nie kłamią. Październik jest najniebezpieczniejszym miesiącem pod względem śmiertelnych wypadków drogowych. Poszkodowanymi są zarówno kierowcy, ich pasażerowie, jak i piesi. ![]() Tzw. okres przejściowy charakteryzujący się znacznym pogorszeniem warunków atmosferycznych ma bezpośredni wpływ na wzrost liczby niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Wcześniej zapadający zmrok, coraz częstsze opady deszczu i zła widoczność mają istotny wpływ na pogorszenie warunków jazdy. Dodatkowym elementem wpływającym na wzrost wypadków jest również fakt, że kierowcy podczas wiosenno-letnich podróży zdążyli "odzwyczaić się" od jazdy w deszczu czy we mgle.
W październiku ubiegłego roku w Polsce doszło do 4.684 wypadków, w których śmierć poniosło łącznie 569 poszkodowanych – oznacza to, że każdego dnia tego miesiąca ginęło na drodze średnio 18 osób! Najważniejszą rzeczą, o której wraz z początkiem jesieni powinni pamiętać kierowcy to zmniejszenie prędkości. Najbezpieczniej jest jechać wolniej niż pozwala na to maksymalna dozwolona w danym miejscu prędkość, szczególnie gdy pada deszcz. Warto pamiętać, że podczas pierwszych kilkunastu minut deszczu drogi są najbardziej śliskie. Woda, mieszając się z warstwą nagromadzonego na jezdni kurzu, tworzy cienką, niewidoczną i bardzo śliską powierzchnię. Do tego, aby została ona zmyta potrzeba czasem nawet do pół godziny intensywnych opadów deszczu. Jesienią, w warunkach pogorszonej widoczności szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo są piesi, dlatego kierowcy powinni zachować wyjątkową ostrożność zwłaszcza wówczas, gdy zbliżają się do przejść dla pieszych. Muszą też obserwować pobocza podmiejskich dróg, po których poruszają się znacznie mniej widoczni o tej porze roku przechodnie. Intensywne jesienne opady deszczu niosą ze sobą wiele zagrożeń na drodze. W takich warunkach zwiększa się ryzyko poślizgu wodnego, czyli tzw. akwaplanacji. Do zjawiska tego dochodzi wówczas, gdy bardzo szybko obracające się koło nie jest w stanie odprowadzić dostatecznej ilości wody spod opony. W rezultacie opona traci kontakt z nawierzchnią jezdni. Aby nie wpaść w bardzo groźny wodny poślizg, należy zdecydowanie zmniejszyć prędkość na mokrej nawierzchni, dbać o nienaganny stan opon (odpowiednia grubość bieżnika zapewniająca odprowadzanie wody) oraz unikać rozległych kałuż. Równie niebezpieczny jest poślizg na... liściach, które jesienią często zalegają na jezdniach. Wjechanie na nie z dużą prędkością może spowodować utratę przyczepności. Dodatkowo, zalegające liście często przykrywają niebezpieczną, głęboką kałużę lub masę błota, w którym może ugrzęznąć samochód.
Tematy w artykule:
bezpieczenstwo
wypadki
Podobne wiadomości:Policja podsumowuje długi weekendAktualności 2017-08-15 Kolejny długi weekend za nami. Pomimo tego, że nad bezpieczeństwem podróżujących czuwało kilka tysięcy funkcjonariuszy - statystyki nadal są przerażające. Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?Bezpieczna jazda 2016-04-27 Bezpieczeństwo na drogach składa się z wielu złożonych czynników. Jednym z podstawowych jest obserwacja drogi. Sprawdź, jak dobrze obserwować drogę, żeby w odpowiednim czasie wykryć zagrożenia. |
Komentuj:
Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!