mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zadowolenie inwestorów rośnie

Zadowolenie inwestorów rośnie

Przeprowadzone na zlecenie PAIiIZ, najnowsze badanie opinii inwestorów o warunkach działalności w Polsce, przyniosło dobre wieści. Wzrasta zadowolenie obcokrajowców z możliwości lokowania inwestycji w naszym kraju.

Motywy inwestowania

Podstawowe czynniki wpływające na podjęcie działalności gospodarczej przez inwestorów zagranicznych w Polsce to wielkość polskiego rynku oraz perspektywy wzrostu gospodarczego w naszym kraju. Decyzja o lokalizacji inwestycji jest też zawsze ściśle związana z zasobami siły roboczej w regionie. Inwestorzy zagraniczni zwracają przede wszystkim uwagę na kwalifikacje pracowników. Z wyników badania wynika, że oceny kwalifikacji polskiego personelu w stosunku do roku 2000 zdecydowanie się poprawiły. Oczywiście, inwestorzy biorą również pod uwagę koszty pracy.

UE i polskie prawo

Wyniki sondażu wskazują na pozytywny wpływ akcesji naszego kraju do UE na działalność podmiotów z udziałem zagranicznym. Blisko trzy czwarte inwestorów jest zdania, że wstąpienie Polski w struktury europejskie wpłynęło pozytywnie na działalność firm z udziałem kapitału zagranicznego w naszym kraju. Jako największą korzyść ułatwiającą działalność firmy po wstąpieniu naszego kraju do UE inwestorzy postrzegają harmonizację prawa wewnętrznego z przepisami wspólnotowymi.  Czynnik ten wskazuje połowa (50,4%) badanych firm. W dalszej kolejności wskazywano: uproszczenie procedur związanych z dostarczaniem towarów na rynku europejskie (35,7%) oraz zniesienie ceł (35,6%).

Ulgi i zachęty inwestycyjne

Co trzecia spółka z udziałem kapitału zagranicznego obecna w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat nie korzystała z ulg i zachęt inwestycyjnych. Obecnie najbardziej popularną  formą są ulgi z tytułu zatrudniania bezrobotnych, z których korzysta 32,3% badanych firm. Kolejne miejsca zajmują: ulgi w podatkach i opłatach lokalnych (28,2%) oraz pomoc przyznawana z tytułu szkolenia pracowników (20,3%).

Badanie przeprowadzone było w 706 spółkach z kapitałem zagranicznym.

Przeczytaj także:

Atrakcyjność inwestycyjna Polski (2005-12-21)

Daicel - Japończycy w Żarowie (2005-04-14)

Rekordowy rok w ŁSSE (2006-01-03)

Kondycja polskiej motoryzacji (2005-07-22)

Tematy w artykule: gospodarka

Podobne wiadomości:

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Aktualności 2015-07-16

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych pracowników

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych...

Aktualności 2014-08-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rusza pierwszy wirtualny garaż dla kierowców
Rusza pierwszy wirtualny garaż dla kierowców
Kilka dni temu uruchomiono pierwszy wirtualny garaż dla posiadaczy motocykli i samochodów. Serwis iMoto skupia w jednym miejscu wszystkie informacje i usługi związanie z utrzymaniem i serwisowaniem pojazdu, a także zapewnia przydatne porady i rozrywkę fanom motoryzacji w bardzo przystępny sposób.