mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zadowolenie inwestorów rośnie

Zadowolenie inwestorów rośnie

Przeprowadzone na zlecenie PAIiIZ, najnowsze badanie opinii inwestorów o warunkach działalności w Polsce, przyniosło dobre wieści. Wzrasta zadowolenie obcokrajowców z możliwości lokowania inwestycji w naszym kraju.

Motywy inwestowania

Podstawowe czynniki wpływające na podjęcie działalności gospodarczej przez inwestorów zagranicznych w Polsce to wielkość polskiego rynku oraz perspektywy wzrostu gospodarczego w naszym kraju. Decyzja o lokalizacji inwestycji jest też zawsze ściśle związana z zasobami siły roboczej w regionie. Inwestorzy zagraniczni zwracają przede wszystkim uwagę na kwalifikacje pracowników. Z wyników badania wynika, że oceny kwalifikacji polskiego personelu w stosunku do roku 2000 zdecydowanie się poprawiły. Oczywiście, inwestorzy biorą również pod uwagę koszty pracy.

UE i polskie prawo

Wyniki sondażu wskazują na pozytywny wpływ akcesji naszego kraju do UE na działalność podmiotów z udziałem zagranicznym. Blisko trzy czwarte inwestorów jest zdania, że wstąpienie Polski w struktury europejskie wpłynęło pozytywnie na działalność firm z udziałem kapitału zagranicznego w naszym kraju. Jako największą korzyść ułatwiającą działalność firmy po wstąpieniu naszego kraju do UE inwestorzy postrzegają harmonizację prawa wewnętrznego z przepisami wspólnotowymi.  Czynnik ten wskazuje połowa (50,4%) badanych firm. W dalszej kolejności wskazywano: uproszczenie procedur związanych z dostarczaniem towarów na rynku europejskie (35,7%) oraz zniesienie ceł (35,6%).

Ulgi i zachęty inwestycyjne

Co trzecia spółka z udziałem kapitału zagranicznego obecna w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat nie korzystała z ulg i zachęt inwestycyjnych. Obecnie najbardziej popularną  formą są ulgi z tytułu zatrudniania bezrobotnych, z których korzysta 32,3% badanych firm. Kolejne miejsca zajmują: ulgi w podatkach i opłatach lokalnych (28,2%) oraz pomoc przyznawana z tytułu szkolenia pracowników (20,3%).

Badanie przeprowadzone było w 706 spółkach z kapitałem zagranicznym.

Przeczytaj także:

Atrakcyjność inwestycyjna Polski (2005-12-21)

Daicel - Japończycy w Żarowie (2005-04-14)

Rekordowy rok w ŁSSE (2006-01-03)

Kondycja polskiej motoryzacji (2005-07-22)

Tematy w artykule: gospodarka

Podobne wiadomości:

Nowe inwestycje w Bolesławcu

Nowe inwestycje w Bolesławcu

Aktualności 2014-03-12

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych pracowników

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych...

Aktualności 2014-08-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.