mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zainteresowanie ciezarówkami lekko spadło

Zainteresowanie ciezarówkami lekko spadło

Szybki wzrost popytu na nowe i używane samochody ciężarowe w drugiej połowie 2010 roku dawał nadzieje na kontynuacje trendu także w roku bieżacym. Tymczasem, w świetle statystyk firmy EurotaxGlass's, zainteresowanie ciężarówkami lekko spadło, a złożyło się na to kilka czynników.

Zainteresowanie ciezarówkami lekko spadło
Drożejace paliwo podniosło koszty funkcjonowania firm transportowych, które w tej sytuacji wstrzymały się z zakupami pojazdów i powiekszaniem flot. Z kolei zbliżający się termin wprowadzenia elektronicznego systemu poboru opłat wyhamował popyt na pojazdy starsze, głównie Euro 3, które do tej pory cieszyły sie sporym zainteresowaniem. Okres wyczekiwania potrwa zapewne do drugiej połowy roku i wtedy należy spodziewać się bardziej zdecydowanych kroków w kierunku odmładzania taboru. Zaskakujący jest spadek popytu na ciagniki Euro 5, które jeszcze w ubiegłym roku były poszukiwane przez przewozników miedzynarodowych. Natomiast lepsze nastroje w Europie Zachodniej spowodowały powrót firm transportowych do cyklicznej wymiany flot i na rynku pojawiło się sporo używanych pojazdów z lat 2006-2007. Wszystko to złożyło się na pierwszy od czasu kryzysu w 2009 roku spadek wartości ciągników Euro 5. Należy jednak pamietać, że jest to raczej chwilowa sytuacja. Po wyczerpaniu aktualnych stoków na kolejne pojazdy używane trzeba będzie czekać około dwóch lat, ponieważ ich sprzedaż w 2008, a szczególnie 2009 roku była katastrofalnie mała.
Ze strony krajów afrykanskich i bliskowschodnich wciąż istnieje zainteresowanie ciągnikami Euro 2 i najstarszymi Euro 3. Ich podaż stopniowo maleje, co wpływa na lekki wzrost wartości. Tradycyjnie wraz z początkiem roku i poprawą pogody ożywił się popyt na pojazdy budowlane. Póki co ich wartości utrzymują sią na mniej wiecej stałym poziomie. Rynek pojazdów dystrybucyjnych praktycznie zamarł, chociaż to właśnie on może przeżyc największe ożywienie po wprowadzeniu myta. Czas pokaże, czy tak sie stanie.
Rynek autobusowy powoli odradza się po kryzysie z poprzednich lat, ale dotyczy to głównie nowych autokarów turystycznych oraz autobusów miejskich. Ich sprzedaż lekko rośnie, chociaż popyt jest wyhamowywany przez te same czynniki, które ograniczają sprzedaż ciężarówek. Zmiany właścicielskie w PKS-ach drastycznie zmniejszyły zakupy autobusów międzymiastowych. Najwięksi gracze – Autosan, Solbus, SOR – zostali zmuszeni do dywersyfikacji oferty i większego zainteresowania sektorem autobusów miejskich.
Autobusy używane na razie sprzedaję się w normalnym tempie, niezależnie od przeznaczenia. Nabywcy szukają względnie młodych autokarów turystycznych i wyraźnie zaznacza się już spora różnica wartości między pojazdami Euro 3 i Euro 4/5. Z kolei przewoźnicy międzymiastowi poszukuja tanich autobusów i norma emisji spalin na razie nie ma dla nich większego znaczenia. W drugiej połowie roku, po wprowadzeniu nowego systemu opłat drogowych, może się to diametralnie zmienić.

Podobne wiadomości:

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ciężarówki i Autobusy 2017-10-26

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Polskie drogi 2015-06-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.