mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zakaz wyprzedzania dla TIR-ów?

Zakaz wyprzedzania dla TIR-ów?

Zakaz wyprzedzania dla TIR-ów, to marzenie każdego kierowcy na polskich drogach. Z wyjątkiem kierowców TIR-ów, oczywiście. Spełni się, jeśli Komisja Europejska posłucha wezwania, które PE zawarł w przeglądzie śródokresowym europejskiego programu działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zakaz wyprzedzania dla TIR-ów?
40 tysięcy osób rocznie ginie w wypadkach drogowych w Unii Europejskiej, a związane z tym koszty bezpośrednie i pośrednie szacowane są na 180 mld euro, co stanowi 2% PKB. Choć widoczny jest postęp poczyniony w zakresie rozwiązania problemu liczby ofiar śmiertelnych i obrażeń na drogach, posłowie podkreślają potrzebę jeszcze intensywniejszych działań niezbędnych do osiągnięcia wspólnotowego celu zmniejszenia o połowę liczby śmiertelnych wypadków na drogach do 2010 r.

Poza promowanymi wcześniej rozwiązaniami mającymi poprawić bezpieczeństwo na europejskich szlakach drogowych (takimi jak wykorzystanie lusterek eliminujących martwe pole, używanie świateł dziennych oraz telefonicznych zestawów głośnomówiących, oznaczanie tylnych konturów pojazdów ciężarowych za pomocą pasów odblaskowych oraz promowanie najnowocześniejszych technik zwiększających bezpieczeństwo, takich jak wspomaganie hamowania awaryjnego, system rozpoznawania pasa ruchu, system adaptacyjnej regulacji prędkości jazdy, system kontroli amortyzatorów oraz surowsze przepisy karania kierowców prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu) posłowie wezwali Komisję do wprowadzenia generalnego zakazu wyprzedzania dla ciężarówek.

Przepis ten miałby dotyczyć pojazdów o masie przekraczającej 12 ton i obowiązywałby na drogach jedno- i dwupasmowych.

Czytaj także:

TIR-y na tory 2006-11-22

Nie siedź ciężarówce na ogonie! 2006-11-03

Komentuj:

~fred 2008-11-02

i bardzo dobrze jestem za!chodzi mi tylko o zakaz na autostradach bo tam cżłowiek szlak trafia.nie długo dojdzie tam do tragedi ale to nie bedzie wypadek tylko smiertelne pobicie kierowcy tira bo ktos kiedys nie wytrzyma tego ze tirolot wyprzedza z 20 minut inne zólwie:(panowie jak tak ma być jak teraz to po h.....j te austrady jak na nich sie tak samo wlecze jak na zywkłych drogach??jeszcze mam za nie płacic olać temat.narazie polecam leki uspokajające albo omijac autostrady chyba ze ktos sie nie spieszy to polecam wydac kaske na choć troche równej drogi-Proponuje jednak kompromis .. zakaz wyprzedzania Tirów przez Tiry i to tylko na drogach dwupasmowych

~komi 2007-02-24

To może wogóle pozbądźmy się cieżarówek i wszystko bedziemy wozić hulajnogą. Socjalistyczni półdebile z UE juz całkiem idiocieją.

~ww 2007-01-26

całkowity paraliz kraju

~MaTi 2007-01-26

Proponuje jednak kompromis .. zakaz wyprzedzania Tirów przez Tiry i to tylko na drogach dwupasmowych

~MaTi 2007-01-26

No comments, nie popieram w 100% - postawicie sie w sytuacji kierowcy TIRA

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.