mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek

Zakaz wyprzedzania dla pojazdów o masie przekraczającej 3,5 tony - to najnowszy pomysł drogowców na zmniejszenie korków i poprawę bezpieczeństwa na trójmiejskiej obwodnicy. Nowe zasady weszły w życie już wczoraj.

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek
Podobne rozwiązanie stosowane jest w Europie Zachodniej. Na niemieckich autostradach jest wręcz regułą, że jeśli natężenie ruchu na trasie wzrasta, wyświetlacze umieszczone nad jezdną natychmiast wyświetlają zakaz wyprzedzania dla ciężarówek. U nas problem zostanie rozwiązany bardziej tradycyjnie - przy jezdniach obwodnicy pojawią się po prostu zwykłe znaki zakazujące wyprzedzania przez ciężarówki.

"Dotychczas na okres zimowy zakazywaliśmy TIR-om wyprzedzania na najbardziej górzystym odcinku obwodnicy w Gdyni" - mówi Robert Marszałek z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. "Teraz, po zasięgnięciu opinii pomorskiej drogówki, zdecydowaliśmy się na wprowadzenie zakazu na całej długości trasy."

Z jednej strony chodzi o zagrożenie zablokowania trasy w zimie, co zdarzało się już nieraz, z drugiej o zwiększenie przepustowości. Dziś często się zdarza, że TIR-y wyprzedzają się na długości paru kilometrów, gdyż z powodu zamontowanych ograniczników żaden z nich nie może jechać szybciej niż 80 km na godz. W tym czasie za nimi ustawia się kolejka aut osobowych, jadących zwykle z prędkością ponad 100 km na godz. To często kończy się niebezpiecznymi sytuacjami.

Komentuj:

~Takie zakazy to proba zwalenia winy na kierowcow 2009-11-24

W USA przepisy sa prawie takie same dla wszystkich uzytkownikow ,tylko unia europejska wymysla glupowate przepisy jak np;zakaz jazdy w dni swiateczne czy zakaz wyprzedzania , samochody to nie pociagi .Dzisaj albo ktos umie poruszac sie po drogach albo przesiada sie na rower, to nie wina 'tirow' ze drogi sa jakie sa .

~magton 2009-04-23

Następny mądry coś sobie umyślił a jak te wszystkie analizy mają się do bezpieczeństwa? Bo przecież najwięcej wypadków jest w te dni w które ciężarówki nie poruszają się po drogach, ale o tym się nie mówi bo baran jeden z drugim też jeździ osobówką i mu się spieszy, a Ty w ciężarówce jedź 40 km/h. Owszem w Niemczech są zakazy wyprzedzania, ale tam przez 9 godzin robię 700 km a w Polsce max 500 i to jeszcze zależy gdzie, o zmęczeniu jazdą za powolnymi asami w Matizach i Oplach nie wspomne.

~94D 2007-12-30

Artur i niektore osoby - puknijcie sie w te swoje puste łby bo czytac sie tego nie da.

~Andrzej 2007-12-07

Bardzo dobry pomysł. W Holandii na autostradach są określone godziny dotyczące zakazu wyprzedzania dla ciężarowych

~Mati 2007-12-04

Doskonały pomysł, bo szlag trafia jak Tiry robią co chcą szczególnie pod górę. Słabszy kolega jedzie 60 km/h a drugi baran mistrz szosy 65 km/h i wyprzedza.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.