mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek

Zakaz wyprzedzania dla pojazdów o masie przekraczającej 3,5 tony - to najnowszy pomysł drogowców na zmniejszenie korków i poprawę bezpieczeństwa na trójmiejskiej obwodnicy. Nowe zasady weszły w życie już wczoraj.

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek
Podobne rozwiązanie stosowane jest w Europie Zachodniej. Na niemieckich autostradach jest wręcz regułą, że jeśli natężenie ruchu na trasie wzrasta, wyświetlacze umieszczone nad jezdną natychmiast wyświetlają zakaz wyprzedzania dla ciężarówek. U nas problem zostanie rozwiązany bardziej tradycyjnie - przy jezdniach obwodnicy pojawią się po prostu zwykłe znaki zakazujące wyprzedzania przez ciężarówki.

"Dotychczas na okres zimowy zakazywaliśmy TIR-om wyprzedzania na najbardziej górzystym odcinku obwodnicy w Gdyni" - mówi Robert Marszałek z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. "Teraz, po zasięgnięciu opinii pomorskiej drogówki, zdecydowaliśmy się na wprowadzenie zakazu na całej długości trasy."

Z jednej strony chodzi o zagrożenie zablokowania trasy w zimie, co zdarzało się już nieraz, z drugiej o zwiększenie przepustowości. Dziś często się zdarza, że TIR-y wyprzedzają się na długości paru kilometrów, gdyż z powodu zamontowanych ograniczników żaden z nich nie może jechać szybciej niż 80 km na godz. W tym czasie za nimi ustawia się kolejka aut osobowych, jadących zwykle z prędkością ponad 100 km na godz. To często kończy się niebezpiecznymi sytuacjami.

Komentuj:

~Takie zakazy to proba zwalenia winy na kierowcow 2009-11-24

W USA przepisy sa prawie takie same dla wszystkich uzytkownikow ,tylko unia europejska wymysla glupowate przepisy jak np;zakaz jazdy w dni swiateczne czy zakaz wyprzedzania , samochody to nie pociagi .Dzisaj albo ktos umie poruszac sie po drogach albo przesiada sie na rower, to nie wina 'tirow' ze drogi sa jakie sa .

~magton 2009-04-23

Następny mądry coś sobie umyślił a jak te wszystkie analizy mają się do bezpieczeństwa? Bo przecież najwięcej wypadków jest w te dni w które ciężarówki nie poruszają się po drogach, ale o tym się nie mówi bo baran jeden z drugim też jeździ osobówką i mu się spieszy, a Ty w ciężarówce jedź 40 km/h. Owszem w Niemczech są zakazy wyprzedzania, ale tam przez 9 godzin robię 700 km a w Polsce max 500 i to jeszcze zależy gdzie, o zmęczeniu jazdą za powolnymi asami w Matizach i Oplach nie wspomne.

~94D 2007-12-30

Artur i niektore osoby - puknijcie sie w te swoje puste łby bo czytac sie tego nie da.

~Andrzej 2007-12-07

Bardzo dobry pomysł. W Holandii na autostradach są określone godziny dotyczące zakazu wyprzedzania dla ciężarowych

~Mati 2007-12-04

Doskonały pomysł, bo szlag trafia jak Tiry robią co chcą szczególnie pod górę. Słabszy kolega jedzie 60 km/h a drugi baran mistrz szosy 65 km/h i wyprzedza.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.