mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zakład Delphi w Tychach zostanie sprzedany

Zakład Delphi w Tychach zostanie sprzedany

Amerykański producent podzespołów motoryzacyjnych Delphi Corporation ogłosił w ubiegłym tygodniu, że fundusz Platinum Equity jest głównym zainteresowanym zakupem działu układów kierowniczych i półosi napędowych. W Polsce do tego działu należy fabryka układów kierowniczych w Tychach.

Zakład Delphi w Tychach zostanie sprzedany

"Przygotowywana transakcja jest konsekwencją uznania przez Delphi w marcu 2006 r. biznesu układów kierowniczych za strategiczny, ale niekluczowy dla swojej działalności i w konsekwencji wystawienia go na sprzedaż. Powodem, dla którego Delphi szuka partnera dla tego biznesu jest jego usamodzielnienie i dalszy pomyślny rozwój, również w oparciu o zdobyte już zamówienia, które stanowią jeden z największych atutów" - poinformowała Agnieszka Przymusińska, rzeczniczka prasowa Delphi w Polsce."Klienci Delphi są na bieżąco informowani o sytuacji w koncernie Delphi i poszczególnych jego działach. Podpisując z nami kontrakty na rok 2010 i późniejsze byli w posiadaniu odpowiednich informacji" - dodaje.

"Delphi zamierza sfinalizować negocjacje z Platinum Equity i w zależności od pomyślności rozmów dotyczących Umowy Sprzedaży i Zakupu, przedstawić Sądowi Upadłościowemu Platinum Equity, jako głównego zainteresowanego w procesie sprzedaży" – poinformował John Arle, wiceprezydent Delphi ds. zarządzania gotówką. Do tego czasu szczegóły negocjacji pomiędzy Platinum Equity a Delphi pozostaną poufne.

„Zarówno Platinum Equity, jak i Delphi chcą zakończyć rozmowy z kluczowymi partnerami jak najszybciej” powiedział Robert J. Remenar, wiceprezydent Delphi oraz prezydent działu Delphi Steering. “Delphi Steering ma przed sobą dobry moment na rynku. Zdobywamy nowe światowe biznesy w rekordowych ilościach i przyciągamy nowych klientów. Dla dobra tego biznesu i wszystkich osób z nim związanych, koncentrujemy się na przechodzeniu przez proces sprzedaży w sposób jak najbardziej wydajny i sprawny.”

Fabryka układów kierowniczych Delphi w Tychach powstała dziesięć lat temu, jako inwestycja ‘green-field’ na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dziś dostarcza swoje produkty głównie dla Fiata, GM oraz PSA Peugeot Citroen. Zakład został wyróżniony za jakość przez Toyotę oraz za dostawy przez Opla.

Dalszy planowany wzrost tyskiej fabryki jest związany z technologią EPS (kolumny kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym), której różne wersje stanowią główny produkt zakładu. Produkcja systemów EPS rozpoczęła się w Tychach w lutym 2003; były to kolumny do Fiata Pandy. Obecnie EPS jest dostarczany do różnych modeli Fiata i General Motors. W październiku 2006 roku zakład wyprodukował milionową kolumnę EPS.

Tyska fabryka Delphi jest największą inwestycją koncernu w Polsce. Daje zatrudnienie ponad 1000 pracownikom. Prowadzone właśnie nowe inwestycje, dotyczące zarówno parku maszynowego, jak i nowych miejsc pracy, związane są z rozwojem biznesu układów kierowniczych w Katowickiej Strefie Ekonomicznej.

Dział układów kierowniczych Delphi ogłosił pod koniec ubiegłego roku zdobycie nowych kontraktów z nowymi klientami o wartości przekraczającej 3,4 miliarda USD, co stanowi drugi rekordowy rok pod względem zdobytych kontraktów w 100-letniej historii tego biznesu (dla porównania w roku 2005, przychody działu układów kierowniczych wyniosły ponad 2,6 miliarda USD).Obecnie realizowane kontrakty oraz nowe zlecenia są siłą rosnącego biznesu układów kierowniczych, którego część stanowi zakład w Tychach.

----------------------------------------------------------

Platinum Equity jest światową firma specjalizującą się w przejęciach, połączeniach i zarządzaniem, która dostarcza rozwiązania klientom z różnych branż i rynków, m.in. IT, telekomunikacji, logistyki i produkcji. Od utworzenia w roku 1995 przez Toma Goresa, Platinum Equity przejęło ponad 65 biznesów o wartości rocznej przekraczającej 15 mld USD w czasie przejęcia.

Delphi Corp. jest wiodącym światowym dostawcą przenośnej elektroniki i systemów transportu, w tym napędów, systemów bezpieczeństwa, układów kierowniczych, wymiany ciepła, kontroli i zabezpieczeń, elektrycznych i elektronicznych oraz zestawów audio-wideo montowanych w pojazdach. Firma Dephi, której główna siedziba mieści się w Troy w stanie Michigan w USA, zatrudnia około 172 tysięcy pracowników i posiada 159 zakładów produkcyjnych w 34 krajach. W roku 2005 firma sprzedała wyroby o wartości rzędu 26,9 miliarda USD.

Przeczytaj także:

Delphi – druga faza rozwoju (2006-12-20)

Milion kolumn EPS z zakładu Delphi w Tychach (2006-11-02)

Zawieszenie MagneRide z Delphi Krosno (2006-12-06)

Zmiany w Delphi Krosno (2006-12-04)


Podobne wiadomości:

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Polskie drogi 2017-06-13

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy przetarg

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy...

Polskie drogi 2017-06-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.