mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zaledwie 3 l/100 km w Passacie

Zaledwie 3 l/100 km w Passacie

Amerykański oddział Volkswagena ma powody do świętowania. Właśnie pobity został Światowy Rekord Guinnessa w jak najniższym spalaniu w kategorii aut niehybrydowych. Volkswagen Passat TDI Clean Diesel potrzebował na przejechanie 100 kilometrów zaledwie 3,01 litra oleju napędowego.

Zaledwie 3 l/100 km w Passacie
Aby pobić ten rekord, Passat pokonał w sumie ponad 13 tys. kilometrów, przejeżdżając przez wszystkie stany kontynentalne (48). Za kierownicą zasiadał dziennikarz motoryzacyjny Wayne Gerdes (na zdj. z lewej), a wspierał go Bob Winger – inżynier od lat zaangażowany w projekty związane z energią i ekologią. Cała eskapada zajęła obu panom łącznie 17 dni.

Na mecie okazało się, że auto zużyło w sumie 397 litrów paliwa, co dało wspomniany na początku wynik. Poprzedni rekordowy wynik wynosił 3,46 l/100 km. Co ciekawe, rekordowy rezultat uzyskany za kierownicą Passata TDI Clean Diesel jest lepszy od najlepszego obecnie wyniku zarejestrowanego dla auta z napędem hybrydowym. Co ciekawe, ten ostatni rekord również ustanowił Wayne Gerdes.

Zresztą znany jest on ze swoich upodobań do ekonomicznej jazdy. W swojej karierze ustanawiał on już różne rekordy spalania w ponad 100 samochodach. Co ważne, sam podkreśla, że każdy kierowca jest w stanie znacząco ograniczyć zużycie paliwa. Musi on się tylko stosować do kilku podstawowych zasad.

Przede wszystkim należy przewidywać, co się wydarzy za 15 do nawet 45 sekund, a nie tylko reagować na bieżącą sytuację na drodze. Nie ścigać się, każde mocniejsze użycie pedału przyspieszenia oraz hamulca wiąże się ze zwiększonym spalaniem. Należy także ustalić odpowiednie tempo podróży i się go trzymać, czasami nawet niewielkie odchylenia prędkości mogą skutkować dużo większym zużycie paliwa.

W rekordowym wyniku Volkswagenowi pomagały firmy Shell, która dostarczyła paliwa z ultraniską zawartością siarki, oraz Continental, dostawca opon PureContact z technologią EcoPlus.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Volkswagen Passat
Volkswagen Passat
Cena podstawowa już od: 91 690 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Porsche, Lamborghini i Bentleye będą elektryczne

Porsche, Lamborghini i Bentleye będą...

Aktualności 2017-09-12

Volkswagen T-Roc - nowy crossover w rodzinie

Volkswagen T-Roc - nowy crossover w rodzinie

Aktualności 2017-08-29

Komentuj:

~hej ho 2013-07-28

no to szacunek bob

~BOOB 2013-07-27

MAM DIESLA takie tam renault z 2001 roku i na trasie spaliłem 3,8 litra ropy fakt jechałem 80/100 km/h na 6 biegu i na dystansie 600 km na niektórych odcinkach miałem nawet mniej !!! ŻADNA REWELACJA !!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Aston Martin Zagato prezentuje dwie nowości
Aston Martin Zagato prezentuje dwie nowości
Rzadko kiedy zdarza się, żeby w ofercie brytyjskiej marki pojawiły się aż dwa modele sygnowane logo słynnej pracowni stylistycznej.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic