mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zaledwie 3 l/100 km w Passacie

Zaledwie 3 l/100 km w Passacie

Amerykański oddział Volkswagena ma powody do świętowania. Właśnie pobity został Światowy Rekord Guinnessa w jak najniższym spalaniu w kategorii aut niehybrydowych. Volkswagen Passat TDI Clean Diesel potrzebował na przejechanie 100 kilometrów zaledwie 3,01 litra oleju napędowego.

Zaledwie 3 l/100 km w Passacie
Aby pobić ten rekord, Passat pokonał w sumie ponad 13 tys. kilometrów, przejeżdżając przez wszystkie stany kontynentalne (48). Za kierownicą zasiadał dziennikarz motoryzacyjny Wayne Gerdes (na zdj. z lewej), a wspierał go Bob Winger – inżynier od lat zaangażowany w projekty związane z energią i ekologią. Cała eskapada zajęła obu panom łącznie 17 dni.

Na mecie okazało się, że auto zużyło w sumie 397 litrów paliwa, co dało wspomniany na początku wynik. Poprzedni rekordowy wynik wynosił 3,46 l/100 km. Co ciekawe, rekordowy rezultat uzyskany za kierownicą Passata TDI Clean Diesel jest lepszy od najlepszego obecnie wyniku zarejestrowanego dla auta z napędem hybrydowym. Co ciekawe, ten ostatni rekord również ustanowił Wayne Gerdes.

Zresztą znany jest on ze swoich upodobań do ekonomicznej jazdy. W swojej karierze ustanawiał on już różne rekordy spalania w ponad 100 samochodach. Co ważne, sam podkreśla, że każdy kierowca jest w stanie znacząco ograniczyć zużycie paliwa. Musi on się tylko stosować do kilku podstawowych zasad.

Przede wszystkim należy przewidywać, co się wydarzy za 15 do nawet 45 sekund, a nie tylko reagować na bieżącą sytuację na drodze. Nie ścigać się, każde mocniejsze użycie pedału przyspieszenia oraz hamulca wiąże się ze zwiększonym spalaniem. Należy także ustalić odpowiednie tempo podróży i się go trzymać, czasami nawet niewielkie odchylenia prędkości mogą skutkować dużo większym zużycie paliwa.

W rekordowym wyniku Volkswagenowi pomagały firmy Shell, która dostarczyła paliwa z ultraniską zawartością siarki, oraz Continental, dostawca opon PureContact z technologią EcoPlus.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Volkswagen Passat
Volkswagen Passat
Cena podstawowa już od: 79 990 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Volkswagen T-Roc - nowy crossover w rodzinie

Volkswagen T-Roc - nowy crossover w rodzinie

Aktualności 2017-08-29

Nowy Volkswagen Jetta - niedostępny w Europie

Nowy Volkswagen Jetta - niedostępny w Europie

Aktualności 2018-01-15

Komentuj:

~hej ho 2013-07-28

no to szacunek bob

~BOOB 2013-07-27

MAM DIESLA takie tam renault z 2001 roku i na trasie spaliłem 3,8 litra ropy fakt jechałem 80/100 km/h na 6 biegu i na dystansie 600 km na niektórych odcinkach miałem nawet mniej !!! ŻADNA REWELACJA !!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.