mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zamiast PAIiIZ będzie PAHiI

Zamiast PAIiIZ będzie PAHiI

11 kwietnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt Ustawy o Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji. Agencja zajmować się będzie promocją polskiej gospodarki za granicą, rozwojem eksportu, wspieraniem napływu inwestycji zagranicznych do Polski oraz polskich inwestycji za granicą, a także udzielaniem wsparcia finansowego inwestującym przedsiębiorcom.

Zamiast PAIiIZ będzie PAHiI

Projekt Ministerstwa Gospodarki jest propozycją uregulowania zagadnień promocji polskiej gospodarki i przedsiębiorców za granicą, a także przyciągania inwestycji zagranicznych do naszego kraju. Dotychczas nie było aktu prawnego, który w pełni regulowałby działanie takiego podmiotu. Nowa agencja przejmie zadania Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, działającej w formie spółki akcyjnej, jednak nie posiadającej prawnej podstawy do reprezentowania władz w kontaktach z inwestorami zagranicznymi. Projekt ustawy nadaje Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji status państwowej osoby prawnej, który zapewni jej odpowiednią rangę i właściwy poziom niezależności w podejmowaniu decyzji.

Projekt usuwa także bariery organizacyjne, takie jak: brak podmiotu publicznego o odpowiednio szerokich kompetencjach, odpowiedzialnego za obsługę inwestorów, rozproszenie działań i procesów decyzyjnych między wieloma podmiotami oraz organami władzy publicznej.

Do podstawowych obszarów działalności nowej Agencji należeć będzie promocja polskiej gospodarki za granicą, rozwój eksportu i wspieranie napływu inwestycji zagranicznych do Polski oraz polskich inwestycji za granicą. Do zadań Agencji zaliczono także udzielanie przedsiębiorcom wsparcia finansowego, w tym pomocy publicznej, również z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej. Przewiduje się, że wsparcie finansowe będzie udzielane w różnorodnych formach: dotacji, pożyczek lub dopłat do oprocentowania kredytów. Dzięki temu Agencja będzie mogła w sposób elastyczny dopasowywać swoje działania do potrzeb konkretnych przedsiębiorców.

Siedziba agencji będzie mieścić się w Warszawie. Będzie ona mogła tworzyć swoje oddziały za granicą. Statut agencji określi rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów. Agencją kierował będzie prezes, powoływany przez premiera na pięcioletnią kadencję.

Wejście w życie ustawy jest planowane na 1 stycznia 2007 r.

Przeczytaj także:

Złe prawo hamuje przedsiębiorczość (2006-03-06)

Korzystne zmiany dla inwestorów (2006-04-12)

 

Tematy w artykule: gospodarka

Podobne wiadomości:

Nowe inwestycje w Bolesławcu

Nowe inwestycje w Bolesławcu

Aktualności 2014-03-12

PAIiIZ: 34 projekty inwestycyjne motobranży

PAIiIZ: 34 projekty inwestycyjne motobranży

Aktualności 2014-03-19

Komentuj:

~a Czesi 2006-04-20

załatwili to juz 15 lat temu. A - nazwę odpowiednika Paizu mają taką: Czech Invest. nawet atukonga z Mauritiusa pokuma o co chodzi. A zapytajcie kogoś z londyńskiego city czy wie co to paiiz .... he, he. Polish invest to powinno być kilkudziesięciu silnorękich od handlu i marketingu - powyciągać ich z najlepszych firm, dac dobre warunki, dużą niezależność, etc. I wywalić 500 sekretarek czy pracowników administracjii. W paizzie znajomość jezyka angielskiego nie przekracza pewnie 5 % ogółu pracowników. Bez jaj.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.