mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zamiast PAIiIZ będzie PAHiI

Zamiast PAIiIZ będzie PAHiI

11 kwietnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt Ustawy o Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji. Agencja zajmować się będzie promocją polskiej gospodarki za granicą, rozwojem eksportu, wspieraniem napływu inwestycji zagranicznych do Polski oraz polskich inwestycji za granicą, a także udzielaniem wsparcia finansowego inwestującym przedsiębiorcom.

Zamiast PAIiIZ będzie PAHiI

Projekt Ministerstwa Gospodarki jest propozycją uregulowania zagadnień promocji polskiej gospodarki i przedsiębiorców za granicą, a także przyciągania inwestycji zagranicznych do naszego kraju. Dotychczas nie było aktu prawnego, który w pełni regulowałby działanie takiego podmiotu. Nowa agencja przejmie zadania Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, działającej w formie spółki akcyjnej, jednak nie posiadającej prawnej podstawy do reprezentowania władz w kontaktach z inwestorami zagranicznymi. Projekt ustawy nadaje Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji status państwowej osoby prawnej, który zapewni jej odpowiednią rangę i właściwy poziom niezależności w podejmowaniu decyzji.

Projekt usuwa także bariery organizacyjne, takie jak: brak podmiotu publicznego o odpowiednio szerokich kompetencjach, odpowiedzialnego za obsługę inwestorów, rozproszenie działań i procesów decyzyjnych między wieloma podmiotami oraz organami władzy publicznej.

Do podstawowych obszarów działalności nowej Agencji należeć będzie promocja polskiej gospodarki za granicą, rozwój eksportu i wspieranie napływu inwestycji zagranicznych do Polski oraz polskich inwestycji za granicą. Do zadań Agencji zaliczono także udzielanie przedsiębiorcom wsparcia finansowego, w tym pomocy publicznej, również z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej. Przewiduje się, że wsparcie finansowe będzie udzielane w różnorodnych formach: dotacji, pożyczek lub dopłat do oprocentowania kredytów. Dzięki temu Agencja będzie mogła w sposób elastyczny dopasowywać swoje działania do potrzeb konkretnych przedsiębiorców.

Siedziba agencji będzie mieścić się w Warszawie. Będzie ona mogła tworzyć swoje oddziały za granicą. Statut agencji określi rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów. Agencją kierował będzie prezes, powoływany przez premiera na pięcioletnią kadencję.

Wejście w życie ustawy jest planowane na 1 stycznia 2007 r.

Przeczytaj także:

Złe prawo hamuje przedsiębiorczość (2006-03-06)

Korzystne zmiany dla inwestorów (2006-04-12)

 

Tematy w artykule: gospodarka

Podobne wiadomości:

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Aktualności 2015-07-16

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych pracowników

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych...

Aktualności 2014-08-05

Komentuj:

~a Czesi 2006-04-20

załatwili to juz 15 lat temu. A - nazwę odpowiednika Paizu mają taką: Czech Invest. nawet atukonga z Mauritiusa pokuma o co chodzi. A zapytajcie kogoś z londyńskiego city czy wie co to paiiz .... he, he. Polish invest to powinno być kilkudziesięciu silnorękich od handlu i marketingu - powyciągać ich z najlepszych firm, dac dobre warunki, dużą niezależność, etc. I wywalić 500 sekretarek czy pracowników administracjii. W paizzie znajomość jezyka angielskiego nie przekracza pewnie 5 % ogółu pracowników. Bez jaj.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mocna końcówka roku dla Skody
Mocna końcówka roku dla Skody
Listopad był kolejnym, bardzo dobrym miesiącem dla Skody na polskim rynku. Czeska marka poprawiła  wynik aż o 30,2% od tego w analogicznym okresie w roku poprzednim oraz 15,8% lepszy od wyniku z poprzedzającego października.