mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zapinajmy pasy bezpieczeństwa!

Zapinajmy pasy bezpieczeństwa!

Pasy bezpieczeństwa często ratują życie tym, którzy podróżują nie tylko samochodami, ale i autobusami. Dlatego kierowcy i pasażerowie powinni korzystać z tego prostego i skutecznego urządzenia. Jedną z głównych przyczyn wypadków śmiertelnych jest lekceważenie przez nich obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa.

Zapinajmy pasy bezpieczeństwa!
W związku ostatnim wypadkiem autokaru na terenie Niemiec, policja przypomina, że obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa odnosi się do kierujących i pasażerów zajmujących miejsca wyposażone w pasy.

Wsiadając do pojazdu, powinniśmy pamiętać, że pasy bezpieczeństwa wpływają na skutki wypadków drogowych. Podczas zderzenia na drodze poduszka powietrzna zabezpiecza kierującego i pasażerów przed urazami i zwiększa szanse przeżycia tylko w przypadku stosowania pasów. Pamiętajmy też o prawidłowym przewożeniu dzieci w fotelikach ochronnych, gdyż zdecydowana większość ofiar śmiertelnych wypadków wśród najmłodszych to właśnie pasażerowie pojazdów.

Z policyjnych statystyk wynika, że jedną z największych przyczyn dużej śmiertelności wypadków drogowych jest lekceważenie przez kierowców i pasażerów obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa. W 2009 roku policja ujawniła 378.355 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami, którzy nie zadbali o zapięcie pasów lub przewozili dzieci bez specjalnych fotelików.

Przypominamy, że za jazdę bez zapiętych pasów grozi mandat karny w wysokości 100 zł oraz 2 punkty. Za niedopełnienie obowiązku przewożenia dziecka w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu grozi mandat w wysokości 150 zł i 3 punkty, a za przewożenie pasażera niezgodnie z przepisami - 100 zł i 1 punkt. Mandatem zostaną ukarani zarówno kierowca, jak i pasażerowie, którzy nie podporządkują się temu obowiązkowi.

Podobne wiadomości:

Długi weekend na drogach - było bezpieczniej

Długi weekend na drogach - było bezpieczniej

Aktualności 2017-06-19

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Aktualności 2017-08-16

Komentuj:

~cat 2010-09-30

pasom mówimy stanowcze NIE! niech przeczytają ten artykuł pasażerowi owego ferrari, które powoził maciek zientarski, który to właśnie miał pasy zapięte....

~c123 2010-09-30

Z tą gwarancją bezpieczeństwa to nie przesadzajmy... Moja żona wyszła z wypadku ze zmiażdżoną wątrobą - wg chirurga który ją operował to typowy uraz powodowany przez pasy bezpieczeństwa.

~bbb 2010-09-29

dokładnie nie rozumiem lludzi, którzy jeżdżą bez zapiętych pasów, minutka czasu a gwarancja dużo większego bezpieczeństwa

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.