mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zatrzymaj się na żółtym!

Zatrzymaj się na żółtym!

Zbliżasz się do skrzyżowania i zapala się żółte światło - co robisz? Jeśli przyspieszasz i przejeżdżasz, to robisz źle, choć niestety robi tak spora grupa kierowców.

Żółty sygnał oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator. Przepisy dają możliwość przejechania na żółtym świetle tylko w przypadku, gdy samochód znajduje się tak blisko sygnalizatora, że nie ma możliwości zatrzymania pojazdu bez gwałtownego hamowania które stworzyłoby zagrożenie dla pojazdów jadących z tyłu. Jednak ta szczególna sytuacja jest bardzo często nadinterpretowana przez kierowców. Nagminne przejeżdżanie na żółtym świetle często ma niewiele wspólnego z faktem, że kierowca naprawdę nie mógł się zatrzymać. Taka ewentualność zachodzi tylko wtedy, gdy żółte światło włącza się na ułamek sekundy przed dojechaniem do sygnalizatora i wówczas faktycznie nie ma możliwości, aby zahamować. W każdym innym wypadku należy się zatrzymać.

Niestety, jak pokazują wyniki badań, co piąty kierowca ignoruje nakaz zatrzymania i zazwyczaj lub zawsze przejeżdża na żółtym świetle, zaś 71% kierowców przejeżdża na żółtym świetle właśnie wtedy gdy w przeciwnym razie musieliby się nagle gwałtownie zatrzymać.

Przejeżdżanie na żółtym świetle jest bardzo ryzykowne nie tylko dla samych kierowców, ale też dla pieszych. Sytuacja, podczas której kierowca nie zatrzymuje się, dojeżdżając do sygnalizatora z żółtym światłem oznacza, że z dużym prawdopodobieństwem przejeżdża skrzyżowanie już na świetle czerwonym. W tym czasie na pasach mogą pojawić się przechodnie.
 
Warto przypomnieć, iż wjeżdżanie na skrzyżowanie, kiedy jest to zabronione wiąże się z możliwością zapłaty mandatu w wysokości 500 zł i otrzymaniem 6 punktów karnych.

Podobne wiadomości:

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

~Wojas 2009-05-21

rozumiem, ze wpierw mialoby mrugać, potem by sie swiecilo ciagiem, a w koncu by sie zapalilo czerwone, tylko po co?? wowczas to juz by nikt nie stawal na migajacym zoltym, mając w perspektywie jszcze kilka sekund ciaglego żoltego

~śledź 2009-05-21

powinno być tak: pomarańczowe z 3 razy mruga a potem zapala się na stałe

~Ufek 2009-05-21

Na żółtym zawsze się zatrzymuję, ale na pomarańczowym przejeżdżam.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.