mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zetros, czyli luksusowy apartament na kółkach

Zetros, czyli luksusowy apartament na kółkach

Luksusowe auta, które świetnie dadzą sobie radę w terenie? Kilka takich przykładów można by wymienić. Ale luksusowe terenówki, w których można jednocześnie wygodnie zamieszkać? Tego jeszcze nie było. Taki pojazd, na zbliżającej się wystawie pojazdów użytkowych w Hanowerze, zaprezentuje Mercedes.

Zetros, czyli luksusowy apartament na kółkach
Mercedes Zetros, bo o takim pojeździe mowa, to połączenie zdolności terenowych Unimoga, dużej przestrzeni ładunkowej pojazdu ciężarowego, nadwozia Hartmann Spezialkarosserien oraz wykończenia i luksusowego wyposażenia wnętrza przez firmę Hünerkopf

Podstawą do stworzenia takiego pojazdu był Mercedes Zetros, który łączy zdolności terenowe Unimoga z dużą przestrzenią ładunkową pojazdu ciężarowego. Jego wizytówką jest umieszczona za silnikiem kabina, zapewniająca łatwe wsiadanie i wysiadanie, wyjątkową przestronność oraz - za sprawą fotela zamontowanego między osiami - wysoki komfort jazdy w terenie. Model ten oferuje napęd na wszystkie koła, wysoki prześwit, pojedyncze ogumienie i nawet trzy blokady dyferencjałów wraz z dwustopniową skrzynią rozdzielczą. By zobrazować możliwości Zetrosa, wystarczy kilka liczb: maksymalna artykulacja osi wynosi 2 x 500 mm, głębokość brodzenia sięga 1190 mm, a zdolność pokonywania wzgórz to 80 proc.

W przeciwieństwie do wielu mobilnych domów, dwuosiowy Zetros 1833 o dopuszczalnej masie całkowitej 18 ton nie ma żadnych problemów z udźwignięciem dodatkowego wyposażenia. Napędza go rzędowy, 6-cylindrowy silnik o pojemności 7,2 litra i mocy 326 KM z technologią BlueTec, współpracujący z 6-biegową przekładnią automatyczną.

Nadwozie Zetrosa - połączone z kabiną specjalnym przejściem - wyprodukowała firma Hartmann Spezialkarosserien. Mierzy ono 5,6 m długości oraz 2,4 m szerokości. Ściany, dach i podłogę wykonano z pojedynczych, ocynkowanych i powlekanych tworzywem sztucznym paneli. Taka konstrukcja charakteryzuje się wysoką stabilnością oraz doskonałą izolacją - maksymalna grubość ścian wynosi 10 cm.

Kolejną wyjątkową cechą Zetrosa jest elektrycznie wysuwana komora z lewej strony, zaopatrzona w obudowę z włókien węglowych oraz pneumatyczne uszczelnienie. Elementy grzewcze chronią przed gromadzeniem się na niej śniegu lub lodu. Po wysunięciu komory szerokość przestrzeni mieszkalnej wzrasta do 2,5 m. Zamontowany z tyłu uchwyt z podnośnikiem hydraulicznym może z powodzeniem służyć do przewożenia motocykla.We wnętrzu mieszkalnego Zetrosa możemy poczuć się jak w hotelu o najwyższym standardzie. Za wyposażenie i wykończenie kabiny odpowiadała firma Hünerkopf. W środku pojazdu znajdziemy narożną sofę, aneks kuchenny i duże, podwójne łóżko, a ponadto łazienkę z umywalką, toaletą oraz osobnym prysznicem. Ściany tego ostatniego wykonano z ozdobionego specjalnym wzorem szkła i wyposażono w nastrojowe podświetlenie.

Wnętrze urządzono meblami ze szlachetną okleiną z prawdziwego drewna klonowego. Pięciokrotnie lakierowana i polerowana powierzchnia odznacza się wyjątkowo wysokim połyskiem. Podłogę oraz blat kuchenny wykonano z lekkiego kamienia naturalnego, a sofę w wysuwanej części pokrywa oddychająca, prawdziwa skóra. Zetros to pierwszy mobilny dom, którego wnętrze rozświetlają organiczne diody elektroluminescencyjne (OLED-y), generujące wyjątkowo ciepły odcień światła z możliwością płynnego przyciemniania, a przy okazji zużywające niewielką ilość energii.

Na pokładzie Zetrosa znalazło się również nowoczesne wyposażenie - automatyczna antena satelitarna, połączenie z internetem, LED-owe ekrany w sekcji dziennej i sypialnej oraz nagłośnienie Bose.

Naprawdę długie podróże są możliwe dzięki 300-litrowemu zbiornikowi świeżej wody oraz 600-litrowemu zbiornikowi oleju napędowego, a także litowo-jonowym akumulatorom z systemem zasilania energią słoneczną. W razie potrzeby podróżujący mają do dyspozycji agregat prądotwórczy. Wyposażenia obejmuje też klimatyzację oraz dwa sterowane osobno podgrzewacze wody na olej napędowy.

Mercedes Zetros w roli terenowo-luksusowego kampera będzie można zobaczyć podczas zbliżających się targów pojazdów użytkowych w Hanowerze, trwających od 25 września do 2 października.

Podobne wiadomości:

Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny

Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie...

Aktualności 2017-12-19

Pierwsza jazda: Mercedes E

auto motor i sport 0000-00-00

Świat nie stoi w miejscu, czego najlepszym przykładem Mercedes E. Dobrze znany model właśnie otrzymał „update” w postaci 9-biegowego automatu.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny
Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny
Widoczność to kluczowa kwestia dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Kierowca jadący nieoświetloną drogą jest narażony na podobne niebezpieczeństwo, jak pieszy przemieszczający się poboczem bez elementów odblaskowych.