mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zginął szef Pininfarina

Zginął szef Pininfarina

Mamy dla was smutną wiadomość z ostatniej chwili. Wczoraj (07.08.) nad ranem w okolicach Turynu doszło do wypadku w którym śmierć poniósł Andrea Pininfarina.

Zginął szef Pininfarina
Wnuk założyciela Carozzeria Pininfarina i jednocześnie jej prezes, 51-letni Andrea zginął, gdy skuter Vespa którym jechał do siedziby firmy w Cambiano zderzył się z Fordem Fiesta w miasteczku  Trofarello w pobliżu Turynu. Jego tragiczna śmierć przypadła na kluczowy w historii firmy proces restrukturyzacji. W zeszłym roku Pininfarina zanotowała straty netto w wysokości 114,9 mln. euro.

Andrea Pininfarina objął posadę dyrektora rodzinnego przedsiębiorstwa w 2001 roku, w maju 2006 został prezesem rady nadzorczej. Jego ojciec Sergio Pininfarina sprawuje funkcje honorowego prezesa spółki. Młodszy brat Andrei Paolo jest wiceprezesem, a starsza siostra Lorenza członkiem rady nadzorczej. Andrea Pininfarina był wnukiem założyciela firmy - Battista "Pinin" Fariny. Obecnie w rękach włoskiej rodziny jest 55% akcji spółki.

Carrozzeria Pininfarina to jedno z najsłynniejszych biur projektowych na świecie. Specjalizuje się ono zarówno w tworzeniu samochodów koncepcyjnych jak i projektowaniu modeli seryjnych, zwłaszcza samochodów sportowych. Dynamiczny rozwój i sławę przyniosły firmie projekty karoserii wykonywane w latach 30-tych na specjalne zamówienie gwiazd Hollywood oraz najbogatszych ludzi świata. W roku 1947 jeden z pojazdów zaprojektowanych przez Pininfarinę trafił na wystawę w nowojorskim Museum of Modern Art. Firma stopniowo, poczynając od lat 50. rozrastała się. W roku 1952 Pininfarina rozpoczęła stałą współpracę z Ferrari, która trwa do dziś. Pininfarina współpracowała również z wieloma innymi firmami motoryzacyjnymi, m. in. Maserati, Lancia, Alfa Romeo, Mitsubishi, Rover, Peugeot, Honda, Volvo, Rolls-Royce, Cadillac oraz Bentley. Samochód Volvo C70, którego produkcja rozpoczęła się w 2006 roku, będzie pierwszym samochodem zaprojektowanym przez studio Pininfarina i produkowanym poza Włochami. Obie firmy stworzyły kompanię Pininfarina Sverige AB.

Motoryzacja nie jest jedyną dziedziną, w której działa firma. Pininfarina tworzy projekty w różnych segmentach rynku, współpracując z firmami takimi jak Motorola, Gorenje lub Lavazza, projektując m.in. piekarniki, pralki lub ekspresy do kawy.
Tematy w artykule: Pininfarina

Podobne wiadomości:

Jedyny sedan od Ferrari na sprzedaż

Jedyny sedan od Ferrari na sprzedaż

Samochody luksusowe 2015-07-21

Mahindra nie kupi Pininfariny

Mahindra nie kupi Pininfariny

Aktualności 2015-07-02

Komentuj:

~aaa 2008-08-08

Najszczersze kondolencje :( A przy okazji - jeździł samochodami ponad 300 na godzinę, a zginął jadąc skuterem w zderzeniu z wózkiem na zakupy (bo jak inaczej nazwać fiestę).... to jest złośliwość losu :((((

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Honda pracuje nad hybrydą
Honda pracuje nad hybrydą
Japoński producent postawił sobie bardzo ambitny cel. Do 2030 roku dwie trzecie samochodów sprzedawanych przez tą markę ma być napędzana układem hybrydowym. Dlatego inżynierowie pracują nad nowym rozwiązaniem.