mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zielone - idź, czerwone – stój!

Zielone - idź, czerwone – stój!

Mogłoby się wydawać, że nie ma prostszych zasad. A tymczasem, jak pokazują policyjne statystyki, wciąż na przejściach dla pieszych dochodzi do tragicznych wypadków, w których z reguły piesi są bez szans.

Zielone - idź, czerwone – stój!
W zeszłym roku zginęło w wypadkach 354 osoby, które weszły na przejście na czerwonym świetle. 482 osoby zginęły, w podobnych zdarzeniach, gdy przechodziły przez jezdnie w niedozwolonym miejscu. Jak się okazuje – bezpieczeństwo pieszych bardzo często zależy od nich samych. Policjanci apelują, aby pamiętały one o podstawowych zasadach poruszania się na drodze.

Tego, że zielone światło na przejściu dla pieszych oznacza, że można przez nie przejść, a czerwone oznacza stój - uczą się już dzieci w wieku przedszkolnym. Ta wiedza jest podstawą, którą muszą znać wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. Czemu więc dochodzi do wypadków z udziałem pieszych na przejściach? Przez brak rozsądku, brak ostrożności, pośpiech i poczucie "że zdążę". A przecież na pieszych również spoczywają obowiązki uczestnika ruchu, których powinni przestrzegać.

Każdy pieszy powinien zapamiętać i wziąć sobie do serca, że aby czuć się bezpiecznie na przejściu przez jezdnię musi na nie wejść na zielonym świetle. Niech nie wchodzi na nie, kiedy zielona lampka zaczyna migać, a na czerwonym świetle pieszy powinien stać przed przejściem. Przed przekroczeniem jezdni przez pasy bez sygnalizatora powinien się upewnić, czy nic nie jedzie z lewej i prawej jezdni. Dopiero kiedy droga będzie wolna, może ruszyć na drugą stronę. Należy też pamiętać, że nie każde miejsce nadaje się do przejścia przez ulice. Trasy szybkiego ruchu, autostrady to miejsca, na których pieszy nie ma żadnych szans. Na drugą stronę musi wtedy przejść korzystając z kładki.

Tych zaledwie kilka rad zna teoretycznie każdy z nas, a jednak policyjne statystyki mówią co innego. Co roku na polskich drogach ginie setki pieszych, którzy wcześniej nie pomyśleli, aby przejść na drugą stronę jezdni w sposób bezpieczny i zgodny z prawem. Policjanci apelują zatem do wszystkich uczestników ruchu, szczególnie do pieszych – uważajcie na siebie na drodze i dbajcie o swoje bezpieczeństwo!

Podobne wiadomości:

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa jazdy

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa...

Finanse i prawo 2017-01-04

Święta 2016 na drogach – mniej wypadków, mniej pijanych

Święta 2016 na drogach – wypadków,...

Aktualności 2016-12-27

Komentuj:

~ale jak? 2011-08-23

wjeżdża z lewej? na czerwonym? czy też skręca w prostopadłą? jeśli to któryś tych przypadków to "bystrzakiem"jest kierowca, który nie stosuje się do kodeksu drogowego...

Koralowicz 2011-08-23

Przejścia dla pieszych są często ulokowane w niebezpiecznych miejscach. Koło mojego domu jest przejście zaraz przy skrzyżowaniu. Byłoby ok, gdyby nie zerowa widoczność. Zielone się zapala, ludzie idą, a z lewej wyjeżdża na pełnym gazie auto. I nieszczęście gotowe. Jakiś bystrzak inżynier tak zaplanował i zostało.

marko1 2011-08-22

nie zauważyłem statystyki ilu przechodniów zginęło na świetle zielonym uprawniającym do przejścia a wiem że zielone nie znaczy zawsze bezpiecznie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Citigo - Czesi odświeżyli mieszczucha
Skoda Citigo - Czesi odświeżyli mieszczucha
Skoda pokazała zdjęcia miejskiego Citigo, który przeszedł face lifting. Auto zadebiutuje na targach w Genewie.
Odgadnij model Odgadnij model