mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zielony transport

Zielony transport

Dbałość o środowisko naturalne zatacza coraz szersze kręgi. Wkracza również do sfery inteligentnych technologii służących logistyce i transportowi. Planung Transport Verkehr (PTV) z niemieckiego Karlsruhe zaprezentował pierwsze w Europie oprogramowanie do obliczania emisji spalin dla konkretnych tras ciężarówek.

Zielony transport
Prawidłowe i szybkie zaplanowanie trasy przejazdu – nie zawsze najkrótszej ale najbardziej ekonomicznej, a więc ekologicznej – jest możliwe obecnie tylko z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii informatycznych. W tym przypadku działania proekologiczne, niejako przy okazji zmniejszają koszty działalności przewozowej. Między innymi na tym polega „Green logistics” – „Zielona logistyka” – hasło, które stopniowo zamienia się w rzeczywistość.

Swój wkład w ideę ekologicznego transportu i logistyki – „Green logistics” – wnosi również firma Planung Transport Verkehr (PTV) z niemieckiego Karlsruhe, oferując w ramach swojego oprogramowania map&guide Professional kalkulator emisji spalin dla konkretnej trasy przejazdu oraz wiele innych, nowych funkcjonalności tego oprogramowania.

Wśród nich są planowanie tras w tzw. „zielonych strefach” w dużych miastach Europy Zachodniej i wiele narzędzi przydatnych firmom transportowym. Wsparciem dla kierowców ciężarówek są w tym oprogramowaniu informacje o punktach pomocy medycznej – DocStops, czy myjniach samochodowych.

Najważniejszą nowością programu jest kalkulator emisji zanieczyszczeń, który umożliwia przewoźnikowi obliczyć emisję np. dwutlenku węgla dla dowolnej trasy. Oprogramowanie wykorzystuje do obliczeń oficjalne dane z Niemieckiej Agencji Ochrony Środowiska. Jest to pierwsza technologia pozwalająca wyliczać emisję spalin dla konkretnych tras ciężarówek. i.

Najnowsza wersja oprogramowania zawiera informacje o „zielonych strefach” wprowadzonych w wielu niemieckich, holenderskich, czy brytyjskich miastach dostarczając także informacji o kosztach poruszania się po strefach. Oprogramowanie wylicza także najbardziej ekonomiczną trasę przejazdu w zależności od rodzaju wykupionej przez przewoźnika winietki lub w przypadku jej braku wyznacza trasę omijającą „zielone strefy”

Oprogramowanie jest wzbogacone w wiele innych danych istotnych dla sektora transportowego. Zawiera on pełen zestaw stacji paliw i punktów usługowych akceptujących opłaty kartami Routexu i UTA w całej Europie, informacje o punktach pomocy medycznej DocStop, parkingach, stacjach  paliw, motelach, hotelach i miejscach nadających się do wypoczynku lub snu dla kierowców ciężarówek.

Program umożliwia obliczenie wszystkich dodatkowych opłat na każdy kilometr drogi przez dowolny kraj europejski dla każdego rodzaju pojazdu. Jeżeli koszty są dzielone z kontrahentem, jest możliwe wyliczenie kosztów dla każdego z nich. Nowe rozwiązania, zastosowane w oprogramowaniu map&guide Professional umożliwiają szybkie odnalezienie parkingów rozmieszczonych na planowanej trasie i wybór konkretnych z nich dla kierowcy, według przepisów o czasie pracy i wypoczynku kierowców. Nowa wersja programu zawiera wiele innych cennych narzędzi dla dyspozytora, jak nośność dróg (zakazy wjazdów w zależności od nacisków na osie lub masy pojazdów), czy podział dróg na autostrady, drogi międzynarodowe, krajowe, wojewódzkie, powiatowe, płatne, niepłatne. Wszystko to pozwala np. całkowicie uniknąć przejazdu przez „zielone strefy”.

Opcjonalnie jest możliwy do nabycia pakiet danych teleadresowych do 7 tys. najważniejszych firm transportowych w Europie. Ten pakiet przydatnych danych zawiera również namiary na ważne dla przewoźników instytucje, związane z transportem. Dane te zgromadziła firma DVV Media Group.

Podobne wiadomości:

Polski kierowca, a ekologia!

auto motor i sport 0000-00-00

Ekologiczne drogi z... plastiku

Ekologiczne drogi z... plastiku

Aktualności 2015-07-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.