mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zima już zbiera krwawe żniwo

Zima już zbiera krwawe żniwo

W miniony weekend na polskich drogach zginęły aż 52 osoby. Pogorszenie się pogody zaskoczyło wielu kierowców, którzy widocznie nie zdążyli się jeszcze przestawić na zimowy tryb jazdy.

Zima już zbiera krwawe żniwo
Jak pokazują policyjne statystyki z minionego weekendu, nie wszyscy pamiętali o tym, że gdy temperatura spada poniżej zera, a na drodze pojawia się gołoledź, należy jechać ostrożniej, wolniej i rozsądniej.

Miniony weekend przyniósł w naszym kraju nie tylko spadek temperatury, w niektórych regionach na drogach pojawił się także śnieg. Można już śmiało powiedzieć, że zima rozpoczęła się na dobre. Niestety, mimo niesprzyjającej aury na drogach, wielu kierowców przeceniło swoje umiejętności a także zapomniało przygotować swoje pojazdy do zimy. W ciągu trzech dni ostatniego weekendu na polskich drogach doszło do 307 wypadków, w których zginęły 52 osoby, a 353 zostały ranne. Najniebezpieczniejsza okazała się sobota, w czasie której doszło do 140 wypadków, a śmierć poniosło 28 osób. Ta czarna statystyka była jedną z najgorszych w ostatnim czasie.

Do jednego z najtragiczniejszych zdarzeń doszło w miejscowości Gałkówka na drodze krajowej numer 61. W niedzielny poranek zginęło tam 5 osób. Ze wstępnych ustaleń policjantów z drogówki wynika, że jadący Oplem Vectra 23-letni mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem w trakcie wyprzedzania ciężarówki. Opel wypadł z drogi i zjechał na pobocze, gdzie uderzył w drzewa i dachował. Niestety, w wyniku tego wypadku śmierć poniosło 5 osób w wieku od 20 do 35 lat.

Inny tragiczny wypadek miał miejsce w sobotni wieczór w miejscowości Czerniak w gminie Mogilno. Kierujący samochodem śmiertelnie potrącił 57-letniego mężczyznę i uciekł z miejsca zdarzenia. Na leżącego na jezdni potrąconego człowieka najechało kilka innych samochodów. Funkcjonariusze zabezpieczyli ślady na miejscu. Ustalają teraz sprawcę i przyczynę, z powodu której doszło do tej tragedii. Droga w tym miejscu zablokowana była przez cztery godziny.

Jak pokazują te przykłady, o śmierć na drodze nie trudno. Być może, gdyby nie lekkomyślność, brawura i nadmierna prędkość, do wielu zdarzeń by nie doszło. Niestety, o swoim bezpieczeństwie nie pamiętają także piesi. Czasami wystarczy zwykła kamizelka odblaskowa, albo odblaskowa zawieszka na ubraniu, aby być widocznym dla zbliżających się pojazdów już nawet ze stu metrów.

Miniony weekend to także 1200 pijanych kierowców zatrzymanych przez policjantów. Mimo wielu apeli i akcji prewencyjnych są tacy kierowcy, którzy bezmyślne wsiadają do samochodu po wypiciu kilku kieliszków. Zapominają o tym, że nawet niewielka dawka alkoholu w organizmie opóźnia refleks i zmniejsza koncentrację. Taki kierowca to ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla niego samego, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego.
Tematy w artykule: bezpieczenstwo wypadki zima

Podobne wiadomości:

Łatwiejsza jazda zimą

auto motor i sport 0000-00-00

Kilka prostych patentów pozwoli Ci sprawnie poruszać się autem, gdy na dworze mróz oraz zaoszczędzić sporych wydatków. Zamiast z mozołem zdrapywać szron z auta, kup za kilka złotych odmrażacz, by nie porysować piaskiem szyby wartej kilka tysięcy zł. 

Święta 2016 na drogach – mniej wypadków, mniej pijanych

Święta 2016 na drogach – wypadków,...

Aktualności 2016-12-27

Komentuj:

Euroalkomat_pl 2013-01-06

Zima trzeba tym bardziej uważać oraz wykazac się wyobraźnią,bez tego wypadek murowany. W grę wchodzi także odpowedenie przygotowanie samochodu do zimy jak chociażby opony czy spryskiwacze zimowe. To wszystko ma znaczenie.

filip5005 2012-12-22

Też nie dawno miałem wypadek,całe auto musiało pójść do <a href="http://pomoc-drogowa.warszawa.pl">warsztatu samochodowego</a>, bo ktoś nie wykonuje swoją prace.

~Adam 2012-12-04

Zima mogła zbierac, krwawe żniwo parę lat temu jak było -25 i te palanty dróg nie odśnieżali, były zrobione dwie koleiny w które koła od malucha nie pasowały i co jakiś czas wyskakiwał. A tych paru palantów co się rozbiło ,niektórzy już nam krzywdy nie zrobią. Ten łysy policjant z Poznania (czasem go w tv pokazują tak głupio gada) sam się o tym przekonał, jak się od czasu do czasu po cywilu przez warszawe przejedzie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.