mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zima się zbliża - przygotuj auto!

Zima się zbliża - przygotuj auto!

Wprawdzie za oknami jeszcze całkiem ładna pogoda, to jednak zbliżający się coraz większymi krokami listopad powinien stanowić dla nas ostrzeżenie, iż możemy spodziewać się już pierwszych ataków zimy. A to oznacza, że właśnie nastała ostatnia chwila, by odpowiednio przygotować nasze auto do zbliżających się miesięcy zimowych.

Zima się zbliża - przygotuj auto!
Szczególnie, iż w naszej strefie klimatycznej już w listopadzie czy na początku grudnia można spodziewać się pierwszych ataków zimy, które z reguły zaskakują wszystkich - od drogowców, po kierowców. Zresztą nie tylko przecież śnieg utrudnia nam jazdę w tym okresie - padające częściej niż zwykle deszcze, często zamarzające, gołoledź, mgły, szybko zapadający zmrok, przymrozki to warunki, w jakich problemy mogą mieć najbardziej doświadczeni kierowcy. Dlatego odpowiednio przygotowane auto może nam pomóc w tych ekstremalnych warunkach atmosferycznych.

Zakres czynności, jakie powinniśmy teraz wykonać zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, jak często serwisujemy nasze auto. Jeśli jesteśmy regularnymi gośćmi w warsztatach samochodowych, dokonujemy częstych przeglądów samochodu, wówczas czeka nas wykonanie minimum najważniejszych czynności. O ogólny stan auta jesteśmy w miarę spokojni. W takim przypadku pozostaje nam tylko wymiana opon na zimowe, uzupełnienie lub wymiana płynów na zimowe (choć obecnie stosowane są już wszelkie płyny wielosezonowe) i spokojnie możemy oczekiwać na ataki zimy. Gorzej, jeśli do serwisu zajeżdżamy tylko od święta, w takim przypadku o nieprzyjemną niespodziankę dużo łatwiej. Również obecny stan naszego samochodu, będący, może nie wprost, następstwem m.in. wieku auta, będzie decydować o zakresie czynności koniecznych do wykonania przed zimą.

Najważniejszym krokiem przed nadchodzącą zimą wydaje się być zmiana opon na zimówki. Coraz więcej kierowców zdaje się rozumieć tę potrzebę i już nie próbuje przejeździć całego roku na "uniwersalnych" oponach. Specjalna mieszanka, z której wykonane są "zimówki", rzeźba bieżnika sprawiają, iż już przy temperaturze poniżej 7 st.C. są one bardziej efektywne. Nawet jeśli posiadamy samochody z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi w zakresie wspomagania kierowcy (np. ESP czy ABS), to bez odpowiednich opon ich działanie jest dużo niższe. Jeśli posiadamy opony starsze to już właściwy czas, by sprawdzić, czy nic im się nie stało przez sezon letni i przygotować je do użytkowania.

Jeśli jednak nie dbamy aż tak o nasze auto, a nie należy już ono do młodzieniaszków, to wizyta w warsztacie samochodowym jest jak najbardziej wskazana. Zalecane czynności podczas przygotowania samochodu do zimy to przede wszystkim sprawdzenie działania akumulatora, sprawność ładowania alternatora oraz tętnienia regulatora napięcia. W odpowiednio wyposażonym warsztacie możemy też sprawdzić pomiar temperatury wrzenia płynu hamulcowego oraz temperatury krzepnięcia płynu chłodzącego. Sprawdzimy ponadto działanie, niezwykle ważnego zimą, układu hamulcowego, systemu ESP/ABS czy też układu klimatyzacji. Spośród różnych filtrów, w jakie wyposażone są obecnie auta, przed zimą powinniśmy wymienić przede wszystkim filtr kabinowy, celem uzyskania jak najlepszej sprawności systemu odparowania przedniej szyby.

Część czynności możemy jednak wykonać sami, nawet nie posiadając jakichkolwiek podstaw z techniki motoryzacyjnej. Sprawdźmy działanie świateł, wycieraczek (w tym okresie będą szczególnie często wykorzystywane) - po ich wyglądzie, czy dokładnie zbierają wodę, czy cicho pracują - i dodatkowo zakonserwujmy nasz samochód. Przed zimą całe nadwozie auta warto także posmarować odpowiednimi pastami, woskami czy innymi środkami, co powinno ochronić lakier karoserii przed zgubnym działaniem soli. Gumowe uszczelki w drzwiach posmarujmy którymś z dostępnych w sprzedaży środków, jak chociażby wazeliną techniczną. Podobnie uczyńmy z zamkami w drzwiach.

Warto też zwrócić uwagę, iż nawet dobrze zakonserwowane nadwozie nie zwalnia nas z rozsądnego korzystania zimą z myjni. Unikajmy mycia samochodu przy dużych mrozach, nigdy nie dosuszymy dokładnie całości, a woda zbierze się w takich szczelinach jak dziurka w zamku czy w innych zakamarkach. Jeśli już jesteśmy zmuszeni do umycia samochodu zimą, to postarajmy się wytrzeć te podatne na zamarzanie miejsca. Nie zaszkodzi także ponowne posmarowanie ich odpowiednimi środkami.

Wprawdzie na nagły atak zimy nigdy nie da się skutecznie i w pełni przygotować, to jednak wykonując zawczasu niezbędne czynności w naszym samochodzie przynajmniej będziemy pewni o jego stan i nie powinien on nas zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie.
Tematy w artykule: zima

Podobne wiadomości:

Jedziesz na ferie? Sprawdź samochód

Jedziesz na ferie? Sprawdź samochód

Aktualności 2016-02-02

Zimowe akcesoria Skody

Zimowe akcesoria Skody

Aktualności 2015-12-14

Komentuj:

~robson 2018-01-26

Myślę, że zupełna podstawa to opony i ich wymiana. Dla niektórych może się to wydawać banalne, ale ja jeszcze końcem stycznia widuje idiotów, którzy ślizgają się na letnich oponach, stwarzając zagrożenie nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych. Ja sprawę opon załatwiam zawsze odpowiednio wcześniej, żeby nic mnie nie zaskoczyło. Zimówki zamawiałem w październiku na logistykaopon.pl. Przysłali mi je do domu, wymieniłem - nie ma nic prostszego...

~Marek666 2018-01-14

Ja o swoje auto dbam w Auto Serwis Wadowicka (polecam wszystkim z Krk i okolic). Jako że jest już kilkuletnie, to staram się nie zaniedbywać przeglądów i również przed zimą zrobiłem. Wymiana opon, płynów na zimowe - wszystko sprawnie i pod okiem specjalistów.

michalek85 2017-12-13

ja sie dowiedziałem, że w fordzie sa fajne cenowo akcesoria ziomowe https://akcjaserwisowa.pl/akcesoria i podjade najpierw z zony samochodem bo jak ja nie zadbam to ona juz na pewno nie. i pokupuje jej co trzeba. Fajnie bo tam na miejscu zawsze cos fachowcy doradza podpowiedzą..

~Radek 2017-11-29

Generalnie z przygotowaniem auta do zimy to jest jednak trochę zachodu, ja w końcu za dbanie o auto postanowiłem się wziąć na poważnie,w chemiczna-hurtownia zamówiłem cały zestaw polerski nowy z 3M i muszę w garażu nad autem przysiąść, bo ostatnio ciągle tylko na myjnie podjeżdżałem a wiadomo, że to w sumie najgorsze z możliwych dla karoserii rozwiązań

Sklep-Kia_pl 2017-11-07

Płyn do wspomagania to akurat drobnostka-warto zadbać także o płyn chłodniczy, hamulcowy i przede wszystkim ten do spryskiwaczy. Poza tym nie zapominajmy że najbardziej wrażliwy na zimno i mróz będzie akumlator. Sklep-kia.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.