mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zima za pasem. To nam może grozić

Zima za pasem. To nam może grozić

Lada dzień w całym kraju ma rozszaleć się już zima. Czekają nas i ujemne temperatury, i opady śniegu. To oczywiście mało ciekawy czas dla kierowców, którzy częściej niż w innych porach roku muszą się liczyć z problemami ze swoim autem.

Zima za pasem. To nam może grozić
Zimową porą najwięcej bolączek może nam przysporzyć akumulator. Jednak, jak pokazują badania, zaledwie jedna czwarta kierowców sprawdza jego stan przed rozpoczęciem tej pory roku. A przecież zaleca się, by nawet stosunkowo nową baterię doładować przez całą noc minimum raz w roku. Co ciekawe, bardzo wielu kierowców stosuje różne "sztuczki", by uchronić akumulator przed rozładowaniem już w czasie zimy. Blisko połowa (45%) gasi światła przed wyłączeniem silnika, a 26% wyłącza także radio. Natomiast 6% zabiera akumulator na noc do domu.

W kolejnej edycji badania na temat zachowań kierowców w Polsce, Link4 sprawdził także, w jaki sposób przygotowują się oni do zimy. Zdecydowana większość, choć nie wszyscy, zmienia opony na zimowe (81%). Część dostosowuje płyn do spryskiwaczy do panujących temperatur – robi tak 60%, a 31% kupuje zimowe akcesoria (odmrażacz, skrobaczkę, łańcuchy).

Wśród innych najczęściej wymienianych czynności przygotowujących pojazd do zimy, kierowcy wymienili wymianę oleju (19%), sprawdzenie oświetlenia (17%), przegląd w serwisie (12%) oraz wymianę filtrów kabinowych (6%).

Najczęstsze zimowe problemy z samochodem

Obok kłopotów z akumulatorem, kierowcy najczęściej skarżą się na zamarzanie zamków (36%) oraz płynów (19%), awarię silnika (15%), poślizg (13%) i zasypanie pojazdu (12%).

Poza przygotowaniem auta do zimy pod względem technicznym, a także zmianą nawyków już podczas jazdy, na niektóre możliwe problemy możemy przygotować się jeszcze w inny sposób. Rozwiązaniem może być ubezpieczenie assistance, które gwarantuje pomoc na drodze w większości tego typu przypadków.

- Zgodnie z danymi Europ Assistance Polska, do najczęstszych interwencji drogowych w ramach ubezpieczeń assistance zaliczamy usługi holowania (58% przypadków), naprawy na miejscu (23%) oraz organizację samochodu zastępczego (16%) – mówi Joanna Nadzikiewicz, Dyrektor Handlowy Europ Assistance Polska.

Jednak z badań Link4 wynika, że w ramach przygotowań do zimy, tylko 3% kierowców wykupuje dodatkowe ubezpieczenie assistance. Oczywiście część kierowców nie musi tego robić, ponieważ posiada już taką polisę przy okazji ubezpieczenia OC i AC.
Warto więc w ramach przygotowań do zimy sprawdzić także warunki posiadanej polisy assistance, żebyśmy wiedzieli, czy ugrzęźnięcie w zaspie śnieżnej bądź rozładowany akumulator uprawniają nas do skorzystania z pomocy drogowej.
Tematy w artykule: śnieg zima auto w zimie

Podobne wiadomości:

Mycie samochodu zimą

Mycie samochodu zimą

Serwis auta 2015-12-08

Diesel w zimie. Jak dbać o ten silnik

Diesel w zimie. Jak dbać o ten silnik

Serwis auta 2016-01-14

Komentuj:

~szubin 2012-12-20

Akurat akumulator to teraz niewielki koszt, za małe pieniądze można kupić naprawdę niezłe polskie produkty typu Jenox itd. Niestety wielu dalej jedzie na słabiutkich Centrach, które dalej lecą na starej renomie albo niewiele tylko lepszych Vartach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross