mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zimowe problemy na drodze

Zimowe problemy na drodze

Nietylko zalegający śnieg i lód utrudniają jazdę w zimie. Ten okres to także sezon rozrodczy dziur w jezdniach.

Zimowe problemy na drodze
Niestety, prawo jest tak skonstruowane, że to na kierowcy ciąży obowiązek udowodnienia, że za uszkodzenie opon czy któregoś z podzespołów samochodu winny jest zły stan drogi, a nie chociażby wiek pojazdu lub jego stan techniczny. Poziom absurdu sięga dopiero jednak momentu, kiedy przed zarządcą trzeba udowodnić, że defekt nastąpił na tej konkretnej dziurze na drodze. Kiedy jednak kierowca nie ma wątpliwości, że za uszkodzenie winny jest zły stan nawierzchni, wówczas procedura zgłoszenia tego faktu wygląda tak samo jak w przypadku zgłoszenia kolizji.

Drogi do osiągnięcia odszkodowania są zatem dwie. Kierowca nie ma obowiązku wzywania policji. W takim przypadku zaleca się przygotowanie jak najbardziej dokładnego opisu zdarzenia. Potrzebny będzie dokładny opis sytuacji. Warto materiał dowodowy poprzeć zdjęciami (wystarczą z aparatu telefonu komórkowego). Dużą ilością zdjęć, z różnych perspektyw i miejsc. Istotne jest także zebranie wszystkich uszkodzonych elementów auta, które podczas uderzenia mogły zostać urwane. Następnie należy ustalić kto jest zarządcą danego odcinka drogi. Jeśli do zdarzenia doszło w mieście to odpowiedzialnym organem będzie zarząd dróg miejskich. W terenie, poza miastem prawdopodobnym organem odpowiedzialny będzie zarząd dróg wojewódzkich, powiatowych itd.

Tam uzyskamy informacje do jakiego wydziału powinniśmy złożyć skargę i dowiemy się jak przebiega proces zgłaszania szkody. Jedne zarządy wymagają zgłoszeń listownych, a czasami wystarcza rozmowa telefoniczna. W sytuacjach bezspornych, dobrze udokumentowanych i przy odrobinie szczęścia możemy zostać skierowani bezpośrednio do ubezpieczyciela zarządcy. Jeśli jednak zarządca nie będzie przyznawał się do winy, wówczas pozostaje umówienie się z rzeczoznawcą (powołany na koszt urzędu lub jego ubezpieczyciela), którego zadaniem będzie określenie czy powstałe uszkodzenia faktycznie wynikły ze złego stanu drogi. W przypadku dalszej, negatywnej opinii ze strony zarządcy pozostaje dochodzenie swojej racji przed sądem.

Drugim sposobem zgłoszenia szkody jest wezwanie policji. Funkcjonariusze są zobligowani do tego, aby na miejscu zdarzenia sporządzić dokładny opis zdarzenia, a później raportu. Po otrzymaniu notatki dalsza procedura załatwiania formalności jest taka sama jak w przypadku pierwszej metody. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć obje i zbieranie dowodów przeprowadzić na własną rękę, wspierając się dodatkowo opisem przygotowanym przez policję. Większa liczba dowodów gra na naszą korzyść.

Podobne wiadomości:

Jak jeździć w zimie?

Jak jeździć w zimie?

Bezpieczna jazda 2015-12-04

Jak przygotować się do podróży zimą?

Jak przygotować się do podróży zimą?

Bezpieczna jazda 2015-12-02

Komentuj:

~zen 2010-02-24

"Omijaj albo giń." he he dobre :)) mieszkam na dużym nowym ponoć luxusowym osiedlu w całkiem sporym mieście. dojazd z głównej to 2,5 km dziur. nigdy nie było tam grama asfaltu. "u nas" tylko właściciel Hummera, lady nivy i cr-v wiedzą, co to opony zimowe. reszta stoi w zaspach! dzisiaj sąsiad się odważył punciakiem, mimo iż nie ma już śniegu po pas ale jest błoto po kolana. Omijaj albo giń.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.