mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zimówki latem - czy to dobry pomysł?

Zimówki latem - czy to dobry pomysł?

Kwestia sensu wymiany opon pojawia się bardzo często - wśród samych kierowców, jak i w mediach - przed sezonem zimowym. A tymczasem mało kto porusza ten temat przed nastaniem miesięcy letnich. Czy zatem jazda na zimowym ogumieniem, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, ma sens i jest bezpieczna?

Zimówki latem - czy to dobry pomysł?
Korzystanie przez cały rok z jednego kompletu opon to teoretyczne oszczędności. Nie musimy nabywać drugiego kompletu opon, oszczędzamy także na sezonowej wymianie, jak i przechowywaniu opon. Oczywiście można to traktować tylko i wyłącznie jako grę pozorów. Ewentualna stłuczka, żeby nie wspomnieć o jakimś poważniejszym wypadku, spowodowane gorszymi właściwościami jezdnymi, momentalnie wniwecz obracają nasze oszczędności, a co gorsza, powodują, że ogólny bilans jest mocno na minusie.

Zwolennicy jazdy na tych samych oponach latem i zimą przekonują jednak, że nasz klimat, a tym samym warunki na drogach, nie wymuszają stosowania innego ogumienia w lipcu czy sierpniu niż zimową porą. Zdecydowaną większą część roku spokojnie można pokonać na tym samym komplecie opon, a ewentualne nagłe ataki zimy można przeczekać, pozostawiając swój samochód na parkingu i przesiadając się np. na komunikację zbiorową.

Tyle że dyskusje najczęściej dotyczyły letnich opon i ich przydatności do jazdy w minusowych temperaturach, przy padającym śniegu bądź oblodzonych drogach. A jeśli odwrócić nieco sytuację i używać przez cały rok jednym opon, tyle że zimowych?

Tegoroczna wiosna, a dokładniej dłużej utrzymująca się zima, wciąż dosyć niskie temperatury, nawet tuż przed rozpoczęciem lata mogą wywołać u wielu kierowców przekonanie, że zimówki spokojnie poradzą sobie z takimi warunkami. I to nawet, gdy temperatury wyraźnie już pójdą w górę, co prędzej czy później jednak nastąpi.

Czy tak jest faktycznie? Jak wykazały, przeprowadzone przez firmę Continental, testy opon zimowych w warunkach letnich wydłuża się droga hamowania samochodu uzbrojonego w takie opony, gorsza jest również sterowność auta. Poza tym trzeba się liczyć z większymi oporami toczenia i szybszym zużywaniem się bieżnika.

- W wysokich temperaturach droga hamowania na oponach zimowych jest znacznie dłuższa niż na letnich, zaś sterowność - zauważalnie mniejsza - ostrzega Krzysztof Raszkowski, Customer Service Manager w firmie Continental. Testy przeprowadzone w letnich warunkach wykazały, że samochód wyposażony w opony zimowe, rozpędzony do prędkości 100 km/h, do całkowitego zatrzymania się potrzebuje około 6 metrów więcej niż pojazd na kołach z oponami letnimi. Pojazd z zimowymi oponami wciąż miał do wytracenia prędkość 37 km/h, podczas gdy ten z oponami letnimi już zatrzymał się całkowicie.

Precyzja prowadzenia pojazdu jest również znacznie mniejsza na zimowych oponach latem. Testy wykazały o około 15% gorszą sterowność. O ile manewr wymijania na oponach letnich przy prędkości 80 km/h nie sprawia najmniejszych problemów, opony zimowe latem osiągają punkt krytyczny już poniżej 70 km/h.

- Nawet dla osób korzystających z samochodu głównie w mieście, opony zimowe latem nie są dobrym rozwiązaniem - przekonuje przedstawiciel firmy oponiarskiej. Szybciej się zużywają, a opory toczenia w wysokich temperaturach są o około 15% większe niż w przypadku opon letnich, co przekłada się bezpośrednio na większe spalanie. Poza tym opony zimowe zmniejszają nieco komfort jazdy, związany m.in. z większym hałasem dobywającym się spod podwozia samochodu.

Podobne wiadomości:

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów autonomicznych

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów...

Technika 2016-03-15

Test opon zimowych 2015 w nowym numerze auto motor i sport

Test opon zimowych 2015 w nowym numerze auto...

Aktualności 2015-10-24

Komentuj:

e-Wycieraczki_pl 2013-06-04

Opony zimowe latem to nie jest najlepszy pomysł,co chcemy po przez to uzyskać? Bo na pewno nie lepszą przyczepność czy bezpieczeństwo. Tylko zniszczymy sobie opony zimowe zakładając je latem.

~PaKo 2013-05-31

Jeździłem cały rok (kilka lat) tylko na oponach zimowych. Nie zauważyłem różnic w jeździe na tyle znaczących, żeby je zmieniać. Opony zimowe, z racji specyficznej mieszanki, bardzo szybko twardnieją tracąc swoje możliwości w pełni bezpiecznego hamowania na mokrej nawierzchni (ślizgają się). Stąd ich trwałość to max 4 lata, bez względu na grubość bieżnika. Używając dwóch kompletów, przeciętny kierujący nie wytrze ich w cztery lata. Natomiast jeżdżąc cały rok szybciej je zużyjemy i co cztery lata bez bólu będziemy mieli nowe zimówki (bezpieczniejsze w trudnych warunkach), oszczędzając jednocześnie na okresowych wymianach i wyważaniu. Moim zdaniem warto się zastanowić, jeśli ktoś jeździ w miarę spokojnie i nie robi dużych przebiegów, nad posiadaniem tylko jednego kpl. opon. Ewentualnie opony całoroczne.

~madmax 2013-05-30

Widać że wypowiadają się tu dzieci co nie mają pojęcia o oponach. Jak ktoś dużo jeżdzi, choćby ok 30tys km rocznie to wie że bez opon zimowych i letnich się nie obędzie. Tepe ludziki nie rozumieją że 2 komplety opon letnie i zimowe starczą 2x dłużej niż1 komplet np letnich które trzeba będzie wymieniac 2x szybciej gdy się jezdzi na nich lato zima, nie wspomnę o zimówkach latem które można zalatwićw 1 ciepły sezon, a czasem nawet w 1 ostre hamowanie. Ale polak zawsze mądrzejszy...zaoszczędzi bo ma tylko letniaki a zimą z buraczanego garażu nie potrafi wyjechać bo się slizga.

~nik 2013-05-24

od dwóch lat jeżdzę tylko na letnich, i tylko w dniu intensywnych opadów i tuż po nich zostawiam autko w domu, w pozostałych przypadkach, nawet przy -20 C nigdy nie miałem żadnych problemów

~Rawcu 2013-05-23

Od przedstawiciela Continentala raczej nie można było się spodziewać innej wypowiedzi, to fakt. Alenp. prawdą jest że auto gorzej sie prowadzi latem na zimowych oponach. Ja osobiście na zimowych laczkach przy 15 stopniach czyłem opory przy skręcaniu i że autko zrobiło sie jakby troche toporne. A co do osczędności, to jeżeli ktos mało jeździ to zawsze może też kupic jedynie dwie opony na koła napędzane (chyba że ma 4x4 :P).

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.