mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zimówki w Niemczech

Zimówki w Niemczech

W okresie świątecznym wielu Polaków wyjeżdza w świat do swoich rodzin i przyjaciół, najczęściej własnymi samochodami. Niekiedy przepisy w poszczególnych krajach Europy mogą nas nieco zaskoczyć.

Zimówki w Niemczech
Od 4 grudnia w Niemczech obowiązują nowe przepisy, regulujące obowiązek jazdy na oponach zimowych. W niemieckim kodeksie drogowym pojawił się zapis, mówiący, że "po drogach pokrytych śniegiem, błotem pośniegowym, przy ich oblodzeniu i gołoledzi samochód może jeździć wyłącznie na oponach, które spełniają warunki (opony M+S) opisane w załączniku II nr 2.2. dyrektywy Rady 92/23/EWG..." bla bla bla, zatem generalnie chodzi o to, że nie ma odgórnego i ogólnego zapisu mówiącego, że konkretnie w danym okresie czasu kierowca ma obowiązek wdziania samochodowi zimowych butów.

Przepis ten po prostu ustala, że w okresie od października do marca powinno się jeździć z takimi oponami na zaśnieżonych drogach, jednak gdy jedziemy autostradą lub drogami miejskimi, nie mamy żadnego obowiązku zmieniać ogumienia. Przepis ten obejmuje także przyczepy i pojazdy zarejestrowane za granicą, poruszające się na terenach niemieckich, dlatego też to takie ważne dla Polaków. Ciężkie samochody i autobusy muszą mieć w takich warunkach opony zimowe jedynie na osi napędowej. Zapisy nie obejmują pojazdów leśnych i rolniczych.

Za złamanie tego przepisu grozi kara 40 euro oraz jeden punkt karny, a za utrudnienia i stłuczki, spowodowane przez samochód na oponach letnich w takich warunkach, zapłacimy nie 40, a 80 euro kary.

Bezwzględny obowiązek zakładania opon zimowych istnieje w Szwecji, Finlandii, Litwie, Łotwie oraz Estonii. W innych europejskich nacjach mamy przepisy częściowe, m.in. Austria (w zimowych warunkach), Chorwacja (mogą być letnie, ale z łańcuchami), Czechy (na niektórych drogach), Słowacja (w zimowych warunkach) i Słowenia (w zimowych warunkach).

Podobne wiadomości:

Policja kupiła nieoznakowane motocykle z wideorejestratorami

Policja kupiła nieoznakowane motocykle z...

Aktualności 2017-06-13

Insignia w służbie obrońców prawa

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Aldik 2010-12-23

Nie takie bla bla bla - jedziesz ileś set km przez niemcy i nagle zaczyna sypać śnieg - wtedy sorry ale musisz stanąć i czekać aż śnieg stopnieje itd itp. Zresztą czy ktoś wogóle wybiera sie np 1000km bez zimówek ?

~Żuk 2010-12-22

Bla bla ? bla bla ?

~icek 2010-12-22

może i bla, ale teraz kupić nowe kapcie zimowe w dojczlandach, graniczy z cudem

~KMK 2010-12-22

Popieram.....bla bla bla

~Gucio 2010-12-22

bla, bla, bla...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.