mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zimowy kodeks drogowy

Zimowy kodeks drogowy

Zamierzasz spędzić ferie zimowe za granicą? I na dodatek wybierasz się w góry? Sprawdź, w których regionach Europy po przyjemności białego szaleństwa trzeba wyruszać uzbrojonym w opony zimowe i jakich przepisów trzeba tam przestrzegać. Nie wszędzie bowiem są one takie same.

Zimowy kodeks drogowy
Podstawowym wyposażeniem w samochodzie, w trakcie wyjazdów na ferie zimowe są naturalnie opony zimowe. Ten, kto zamierza zdobyć na przykład Alpy autem posiadającym opony letnie, jest jak pilot Kamikadze. Nawet w Polsce mimo, że kierowcy mają wolną rękę odnośnie doboru ogumienia na jakim mają zamiar przejeździć sezon zimowy, wybieranie się samochodem do kurortów narciarskich z niewłaściwymi oponami, może się skończyć nieprzyjemnie. A jak wygląda sytuacja w innych krajach?

Austria
To jeden z najczęściej odwiedzanych przez Polaków kierunek w okresie ferii zimowych. W Austrii istnieje obowiązek wyposażania samochodu w opony zimowe. Okres ten trwa od 1 listopada do 15 kwietnia. Austriackie przepisy do "zimówek" zaliczają też opony całoroczne lub inaczej nazywane „All Weather” - przeznaczone do jazdy po zróżnicowanej nawierzchni (posiadają oznaczenie M+S). Na drogach ze specjalnym oznaczeniem wymagane jest stosowanie łańcuchów śnieżnych. Minimalna wysokość bieżnika to 4 mm.

Niemcy
U naszych zachodnich sąsiadów przepisy są niemal identyczne jak w Austrii. Niemiecki kodeks drogowy nie precyzuje jednak dokładnie terminu obligatoryjnego montowania opon zimowych. Policja ma prawo wypisać kierowcy mandat, kiedy ten zostanie przyłapany w sytuacji poruszania się po drodze pokrytej śniegiem na oponach letnich. Koszt takiego przewinienia waha się od 20 do 40 Euro. Jeżeli samochód posiadający opony letnie spowoduje zimą wypadek, ubezpieczyciel ma wówczas prawo odmówić pokrycia całości kosztów związanych ze szkodą, jeśli stwierdzi, że posiadanie "zimówek" mogłoby zapobiec zdarzeniu.
 
Szwajcaria
Górzysta Szwajcaria nie stosuje specjalnych przepisów dotyczących opony zimowych. Jeśli jednak kierowca bez zimowych pneumatyków spowoduje w newralgicznym okresie wypadek, może wówczas zostać ukarany mandatem. Zalecana jest więc mimo wszystko jazda na oponach zimowych.

Francja i Włochy
Oba kraje są tak samo liberalne jak wspomniana wcześniej Szwajcaria. Francuzi i Włosi pozostawiają sobie jednak możliwość stosowania wybiórczego nakazu posiadania opon zimowych i łańcuchów śnieżnych w przypadku konkretnych regionów kraju (we Francji mówi o tym znak z informacją: Equipements speciaux obligatoires). Z kolei we włoskiej dolinie Aosta wymagana jest bezwarunkowa jazda na "zimówkach" w okresie od 15 października do 15 kwietnia. 

Słowenia
Bardzo jasno sprecyzowane są natomiast przepisy w Słowenii. Obowiązek stosowania opon zimowych występuje tam w terminie od 15 listopada do 15 marca. Prawo dopuszcza zamontowanie tylko dwóch opon zimowych. Co ważne, słoweński ustawodawca przewiduje posiadanie na wyposażeniu samochodu także łańcuchy śnieżne. Turyści nie stosujący się tego przepisu mogą nie zostać wpuszczeni na terytorium tego kraju.

Czechy
Nasi południowi sąsiedzi również przywiązują dużą wagę do stosowania opon zimowych. Wymagają jazdę na "zimówkach" w okresie od 1 listopada do 30 kwietnia na drogach oznaczonych znakiem "Zimní výbava". Minimalna wysokość bieżnika w autach osobowych to 4 mm. W pojazdach powyżej 3,5 tony, głębokość rowków" nie może być mniejsza jak 6 mm.

Słowacja
Powszechny obowiązek stosowania opon zimowych w okresie od 15 listopada do 15 marca, a także posiadania na wyposażeniu łańcuchów śnieżnych. O założeniu łańcuchów informuje znak "Snehove Retaze", a minimalna dopuszczalna wysokość bieżnika w "zimówkach" to 1 mm.

Finlandia
Obowiązek stosowania opon zimowych na wszystkich drogach od 1 grudnia do końca lutego. Przepisy mają tutaj także na myśli wyposażanie aut w łańcuchy śnieżne w określonych warunkach. Możliwość stosowania opon z kolcami od 1 listopada do 31 marca.

Estonia
Obowiązek stosowania opon zimowych od 1 grudnia do 31 marca. W zależności od panujących warunków atmosferycznych okres może być dłuższy i obowiązywać od października do kwietnia.

Norwegia
W kraju Wikingów nie obowiązuje nakaz poruszania się na oponach zimowych. Minimalna głębokość bieżnika może wynosić 3 mm. Wybiórczo dla regionów Nordland, Troms i Finmark w okresie od 16 października do 3 kwietnia należy wozić ze sobą łańcuchy śnieżne. Jeśli na pozostałych drogach występują duże ilości śniegu, również można ich użyć.

Rosja
Nie posiada jak dotąd przepisów dotyczących stosowania opon zimowych. Dla własnego bezpieczeństwa w południowych i zachodnich częściach Rosji, w regionach położonych w pobliżu granic europejskich, wystarczą opony zimowe o normalnej charakterystyce. Jednak na Syberii i we wschodnich częściach Rosji zaleca się stosowanie opon z kolcami.

Szwecja
Zgodnie z nowymi rozporządzeniami od 15 listopada 2009 roku w Szwecji występują nowe przepisy dotyczące używania opon zimowych. W okresie od 1 grudnia do 31 marca obowiązuje w Szwecji bezwzględny wymóg stosowania opon na śnieg lub innego równorzędnego wyposażenia (np. opon letnich z łańcuchami przeciwślizgowymi na wszystkich kołach), jeżeli panują zimowe warunki drogowe. Minimalna głębokość rowków bieżnika to co najmniej 3 mm. W okresie od 1 października do 15 kwietnia dopuszczalne jest stosowanie opon z kolcami.

Podobne wiadomości:

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez rząd

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez...

Finanse i prawo 2017-01-18

Opony zimowe – nie daj się zimie

auto motor i sport 0000-00-00

Zainwestuj w zimówki. Bezpieczeństwo na drodze zależy głównie od nich, bo zapewniają samochodowi kontakt z nawierzchnią. Dlatego na oponach nie warto oszczędzać. I to nigdy!

Komentuj:

~w 2009-12-23

Nie znam przepisu, ale watpie. 4x4 ma przyczepnosc porownywalna z lancuchami jak ma zablokowane wszystkie dyferencjaly. Probowalem kiedys wyjechac z zaspy i dopiero zablokowanie mostow dalo efekt.

~Bogdan 2009-12-17

Witam. w kotekście informacji o konieczności używania opon zimowych w Europie spotkałem się z opinią, iż auta mające napęd na 4 koła i posiadające opony zimowe nie muszą posiadać i używać łańcuchów. Czy jest to prawda? Pozdrawiam - Bogdan

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.