mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zimowy niezbędnik

Zimowy niezbędnik

Podczas okresu zimowego jeździmy nie tylko po trasach miejskich, gdzie w przypadku jakiejkolwiek awarii jesteśmy w stanie szybko sobie poradzić. Co jednak w momencie, gdy nasze auto odmówi posłuszeństwa gdzieś na dalekim odludziu, a za oknem temperatura wynosić będzie minus kilkanaście?

Zimowy niezbędnik

Obowiązkowe wyposażenie, jakie powinniśmy posiadać w samochodzie, obejmuje apteczkę oraz koło zapasowe. Niektórzy z nas wożą jeszcze przewody do "pożyczania" prądu, w razie gdyby nasz akumulator zasłabł podczas zimowych poranków. Do tego warto mieć zapasowe żarówki oraz kilka prostych kluczy, które pozwolą nam poradzić sobie z najprostszymi awariami. 

To wszystko na nic w momencie, gdy nasze auto odmówi bezpieczeństwa gdzieś daleko od miasta, a temperatura za oknem będzie grubo poniżej zera. Warto mieć wtedy kilka rzeczy, które pozwolą nam spokojnie dotrwać do momentu kiedy przyjedzie pomoc. 

W okresie zimy warto wozić a bagażniku łańcuchy na wypadek gdybyśmy zakopali się w miękkim śniegu. Alternatywą dla nich są specjalne skarpety, które po pierwsze zajmują dużo mniej miejsca niż łańcuchy, a zakłada się je dużo łatwiej. Z reguły mają uniwersalny rozmiar, a ich pomoc na ośnieżonej lub oblodzonej nawierzchni jest nieoceniona. 

Naładowany telefon komórkowy podczas zimowych wojaży to podstawa. W razie problemów pomoże nam wezwać pomoc lub sprawdzić naszą pozycję przy pomocy wbudowanego systemu GPS. Jednak nie zawsze pamiętamy, by w domu odpowiednio go naładować. Mroźna temperatura obniża też pojemność baterii. Dlatego jednym z podstawowych elementów, jakie powinniśmy mieć na pokładzie samochodu, to ładowarka samochodowa. 

Kolejna sprawa, o jaką powinniśmy zadbać, to nasze bezpieczeństwo termiczne. Nie zawsze awaria będzie na tyle niegroźna, że będziemy mogli dowoli ogrzewać się przy pomocy klimatyzacji lub elektrycznie podgrzewanych siedzeń. Podczas mrozów ciepłe wnętrze samochodu szybko się wychłodzi. Dlatego warto mieć ze sobą wełniany koc oraz chemiczne ogrzewacze do rąk. 

Na wypadek gdybyśmy mieli czekać na pomoc kilka godzin (a zdarza się to nader często w naszym, cywilizowanym kraju), warto zabezpieczyć energetycznie nasz organizm. Nie zaszkodzi wozić w samochodowym schowku wysokokalorycznych batoników. 

Kolejna sprawa to latarki LED. Gdy awaria wydarzy nam się nocą, a układ elektryczny w samochodzie odmówi posłuszeństwa, warto mieć jakieś źródło światła. Po pierwsze będzie nam bezpieczniej i z daleka zaznaczymy swoją obecność. Do tego służby ratunkowe szybciej nas namierzą. 

Czasami trzeba będzie wziąć sprawy w swoje ręce. Do tego przyda się kompaktowa saperka. Nie zajmuje dużo miejsca w bagażniku, a w razie czego jesteśmy w stanie zrobić podkop wokół opony i wyjechać z zaspy. Na liście zimowych akcesoriów powinniśmy dodać także nadprogramową butelkę z odmrażaczem. Nigdy nie wiadomo, czy nie będziemy musieli potraktować nim któregoś z elementów naszego samochodu.


Podobne wiadomości:

Przygotowanie auta do zimy

auto motor i sport 0000-00-00

Sprawny akumulator, nasmarowane zamki drzwi, zimowy płyn w spryskiwaczach szyb i sprawne wycieraczki – czas już przygotowywać samochód do zimy, żeby nie odmówił posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie.

Tragiczny bilans na drogach

Tragiczny bilans na drogach

Aktualności 2016-03-29

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.