mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Złe prawo hamuje przedsiębiorczość

Złe prawo hamuje przedsiębiorczość

Zła jakość prawa, nieuczciwa konkurencja i niestabilna sytuacja polityczna, to tylko niektóre bariery funkcjonujące w otoczeniu małych i średnich przedsiębiorstw. Jednak mimo trudności firmy z sektora MSP chcą się rozwijać. Aż 69% firm chce podjąć nowe inwestycje, 62% - zwiększyć zatrudnienie i wprowadzić nowe produkty czy usługi na rynek, natomiast 60% przedsiębiorców planuje wejścia na nowe rynki.

Złe prawo hamuje przedsiębiorczość

"W pierwszej dekadzie lutego 2006 wśród właścicieli i wyższej kadry kierowniczej małych i średnich przedsiębiorstw, Krajowa Izba Gospodarcza przeprowadziła badanie, którego celem było stwierdzenie, czy w warunkach dla prowadzenia działalności gospodarczej nastąpiły zmiany i w jakim kierunku. Jak wynika z raportu sytuacja w tym sektorze pozostawia jeszcze wiele do życzenia" - Andrzej Arendarski Prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Niemal 70% przedsiębiorców przyznało, że najistotniejszym problemem jest zła jakość stanowionego prawa, przejawiająca się niejasnymi i nieprecyzyjnymi ustawami. Wymieniano także: niestabilny system prawny i podatkowy (57% badanych), niedostosowanie prawa pracy (53,9%), nieuczciwą konkurencję i pozapłacowe koszty pracy (46,7%). Przedstawicie małych i średnich firm uważają, że zainteresowanie władz poprawą warunków prowadzenia działalności gospodarczej ogranicza się wyłącznie do deklaracji. Tylko nieliczny odsetek ankietowanych, czyli 15%, dostrzega aktywność władz lub ich ograniczone działania na rzecz usuwania barier hamujących przedsiębiorczość. Na pytanie: "jakie istotne bariery udało się Pani/Panu usunąć w ciągu ostatniego roku?" zdecydowana większość - 69,4% badanych - stwierdziła, iż żadne istotne dla nich bariery nie zostały usunięte. Niewielu przedsiębiorców dostrzegło fakt usunięcia konkretnych barier i potrafiło je wymienić.
 
Do powszechnych barier zaliczany jest również ogólny klimat dla prowadzenia działalności gospodarczej. Tylko 14 proc. ankietowanych twierdzi, że się poprawił, 67 proc. badanych uważa, że klimat biznesowy nie uległ zmianie, a pozostali (17 proc.) uznają, że jest coraz gorzej.

"Nie ulega wątpliwości, że sytuacja w sektorze MSP musi ulec zmianie. Właśnie w tych przedsiębiorcach i ich firmach tkwi ogromny potencjał rozwojowy, dlatego usuwanie barier z ich otoczenia przyczyniłoby się do przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego kraju. Tego potencjału nie wolno zmarnować, dlatego Krajowa Izba Gospodarcza oczekuje skonkretyzowania deklaracji obecnego rządu co do usuwania wymienionych barier i jest gotowa współpracować w tym zakresie" - podkreśla Andrzej Arendarski.

Badanie przeprowadzono wśród 599 firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 249 pracowników.

Przeczytaj także:

Motoryzacja daje zatrudnienie (2006-03-01)

Wyniki polskiego przemysłu - raport (2005-11-14)

Tematy w artykule: gospodarka

Podobne wiadomości:

Dobry klimat inwestycyjny w Polsce

Dobry klimat inwestycyjny w Polsce

Aktualności 2014-03-04

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych pracowników

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych...

Aktualności 2014-08-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Siedem lat po premierze Dacii Duster pierwszej generacji, przyszedł czas na wprowadzenie kolejnego modelu. Polski importer podał właśnie pełny, oficjalny cennik modelu. Czy będzie drożej?