mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zmiana czasu i alergie - poważne zagrożenie na drogach

Zmiana czasu i alergie - poważne zagrożenie na drogach

Wiosna, długo oczekiwana pora roku, poza bardziej przyjemną aurą niesie za sobą także ryzyko pojawienia się tzw. przesilenia wiosennego. Ma ono wpływ także na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Zmiana czasu i alergie - poważne zagrożenie na drogach

Od 34 lat w ostatni weekend marca dokonywana jest zmiana czasu z zimowego na letni. Wówczas wskazówki na zegarach przestawiane się o 60 minut do przodu. Wydaje się, że to tylko jedna godzina, jednak w przypadku niektórych kierowców, przestawienie czasu z letniego na zimowy może mieć niebezpieczne następstwa. Dla wielu z nich skrócenie fazy snu oznacza agresywny wpływ na ich rytm biologiczny. Zaburzenie tego rytmu może istotnie pogarszać kondycję i koncentrację za kierownicą.

Jak wynika z analizy Auto Club Europa (ACE) zmiana czasu na letni często powoduje u szoferów deficyt snu. Jeśli do tego dorzucić wzrost średnich temperatur i systematycznie zwiększający się ruch na drogach, przepis na podwyższone ryzyko wypadku jest gotowy. Sytuację komplikować mogą dodatkowo objawy tzw. przesilenia wiosennego, czyli ogólnego przemęczenia organizmu, który musi przestawić się z krótszych i ciemniejszych dni zimowych i wykazać większą aktywność na wiosnę i lato.

Według badań medycznych organizm ludzki potrzebuje około 14 dni na przyzwyczajenie się do nowego rytmu snu. Objawy przesilenia wiosennego można łagodzić między innymi lepiej zbalansowaną dietą, zawierającą dużo owoców i warzyw.

Poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu stanowią też alergicy. Szacuje się, że w 2020 roku 50% populacji w Polsce będzie cierpieć z powodu różnorodnych chorób o podłożu alergicznym. Spora część zasiadać będzie za kierownicą. Jednak nie tylko kichanie za sterem ogranicza koncentrację. Wielu z kierowców nie wie, że stosowanie niektórych leków przeciwhistaminowych, całkowicie wyklucza prowadzenie pojazdu. Ich skład zawiera substancje (np. cetyryzynę, triprolidyny, dimetinden) wpływające na ogólne osłabienie organizmu i trzeźwość umysłu. To z kolei opóźnia reakcję kierowcy oraz może powodować zaburzenia widzenia. W ekstremalnych sytuacjach na drodze, takie symptomy naturalnie odbijają się na bezpieczeństwie naszym i innych uczestników ruchu. Zanim więc zażyjemy jakiekolwiek leki przed jazdą, zgodnie z formułą znaną z reklam, skonsultujmy ich stosowanie z lekarzem bądź farmaceutą.


Podobne wiadomości:

Kierowca w sieci cz.1 - zanim ruszysz

auto motor i sport 0000-00-00

Dzięki niej łatwiej zaplanujesz trasę, ominiesz radary, wyślesz sms bez odrywania wzroku od drogi, zarezerwujesz stolik w przydrożnej restauracji, wezwiesz pomoc. To wszystko możesz mieć już teraz.  

Fotelik samochodowy - jaki wybrać

Fotelik samochodowy - jaki wybrać

Bezpieczna jazda 2015-11-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.