mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zmiana czasu i alergie - poważne zagrożenie na drogach

Zmiana czasu i alergie - poważne zagrożenie na drogach

Wiosna, długo oczekiwana pora roku, poza bardziej przyjemną aurą niesie za sobą także ryzyko pojawienia się tzw. przesilenia wiosennego. Ma ono wpływ także na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Zmiana czasu i alergie - poważne zagrożenie na drogach

Od 34 lat w ostatni weekend marca dokonywana jest zmiana czasu z zimowego na letni. Wówczas wskazówki na zegarach przestawiane się o 60 minut do przodu. Wydaje się, że to tylko jedna godzina, jednak w przypadku niektórych kierowców, przestawienie czasu z letniego na zimowy może mieć niebezpieczne następstwa. Dla wielu z nich skrócenie fazy snu oznacza agresywny wpływ na ich rytm biologiczny. Zaburzenie tego rytmu może istotnie pogarszać kondycję i koncentrację za kierownicą.

Jak wynika z analizy Auto Club Europa (ACE) zmiana czasu na letni często powoduje u szoferów deficyt snu. Jeśli do tego dorzucić wzrost średnich temperatur i systematycznie zwiększający się ruch na drogach, przepis na podwyższone ryzyko wypadku jest gotowy. Sytuację komplikować mogą dodatkowo objawy tzw. przesilenia wiosennego, czyli ogólnego przemęczenia organizmu, który musi przestawić się z krótszych i ciemniejszych dni zimowych i wykazać większą aktywność na wiosnę i lato.

Według badań medycznych organizm ludzki potrzebuje około 14 dni na przyzwyczajenie się do nowego rytmu snu. Objawy przesilenia wiosennego można łagodzić między innymi lepiej zbalansowaną dietą, zawierającą dużo owoców i warzyw.

Poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu stanowią też alergicy. Szacuje się, że w 2020 roku 50% populacji w Polsce będzie cierpieć z powodu różnorodnych chorób o podłożu alergicznym. Spora część zasiadać będzie za kierownicą. Jednak nie tylko kichanie za sterem ogranicza koncentrację. Wielu z kierowców nie wie, że stosowanie niektórych leków przeciwhistaminowych, całkowicie wyklucza prowadzenie pojazdu. Ich skład zawiera substancje (np. cetyryzynę, triprolidyny, dimetinden) wpływające na ogólne osłabienie organizmu i trzeźwość umysłu. To z kolei opóźnia reakcję kierowcy oraz może powodować zaburzenia widzenia. W ekstremalnych sytuacjach na drodze, takie symptomy naturalnie odbijają się na bezpieczeństwie naszym i innych uczestników ruchu. Zanim więc zażyjemy jakiekolwiek leki przed jazdą, zgodnie z formułą znaną z reklam, skonsultujmy ich stosowanie z lekarzem bądź farmaceutą.


Podobne wiadomości:

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Kierowca w sieci cz.2 - podczas podróży

auto motor i sport 2014-05-10

Dzięki niej łatwiej zaplanujesz trasę, ominiesz radary, wyślesz sms bez odrywania wzroku od drogi, zarezerwujesz stolik w przydrożnej restauracji, wezwiesz pomoc. To wszystko możesz mieć już teraz. 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando