Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zmiana czasu powodem wzrostu wypadków

Zmiana czasu powodem wzrostu wypadków

Czynników powodujących wypadki jest wiele, jak jazda pod wypływem alkoholu czy prędkość. Ale czy ktoś z Was kiedykolwiek sądził, że zmiana czasu na letni może być powodem większej ilości wypadków?

Zmiana czasu powodem wzrostu wypadków
Brytyjskie statystyki przeprowadzone przez BCAA Road Safety Foundation mówią, że w poniedziałek po zmianie czasu jest o prawie 1/4 (23%) więcej wypadków niż w poniedziałek tydzień wcześniej. Okazuje się, że gy zmieniamy czas z zimowego na letni to nasz organizm traci jedną godzinę snu i musi przyzwyczaić się  do tego chwilowego zachwiania trybu funkcjonowania.

Powoduje to, że przez pierwsze dni po zmianie czasu jesteśmy zmęczeni i nasz samopoczucie nie jest najlepsze. "Zmęczenie powoduje spadek koncentracji, sprawia, że potrzebujemy więcej czasu na reakcję, a także może powodować błędne odczytywanie sygnałów oraz gorsze przewidywanie tego, co może się wydarzyć na drodze", wyjaśnił Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Osoba zmęczona i niewypoczęta nie jest w stanie odpowiednio szybko zareagować na nagłe wydarzenie na drodze. Gdy dodamy do tego możliwość zaśnięcia za kierownicą, co często przychodzi nagle ryzyko wypadku oraz jego skutki rosną.

Na wypadek spowodowany sennością najbardziej narażeni są mężczyźni w wieku do 29 lat. Takie dane podaje Królewskie Stowarzyszenie Zapobiegania Wypadkom. Z kolei Szkoła Jazdy Renault radzi kiedy najlepiej zatrzymać samochód i odpocząć:
•    zaczynasz ziewać – może to być wczesną oznaką zmęczenia organizmu;
•    nie pamiętasz, jak nagle zbliżyłeś się do samochodu jadącego z przodu;
•    nie potrafisz dokładnie odtworzyć ostatnich kilku minut podróży: mijanych miejsc, znaków;
•    nadmiernie mrużysz oczy i masz trudność z ich pełnym otwarciem;
•    nie jesteś w stanie skupić myśli i skoncentrować się na drodze;
•    bezwiednie, bez odpowiedniej reakcji i zredukowania prędkości najeżdżasz na poziome przeszkody na drodze lub wjeżdżasz na sąsiedni pas ruchu.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Renault
Tematy w artykule: Renault bezpieczenstwo szkoła jazdy

Podobne wiadomości:

Renault Megane Sedan - następca Fluence

Renault Megane Sedan - następca Fluence

Premiery 2016-07-13

Renault pracuje nad nowym Megane RS

Renault pracuje nad nowym Megane RS

Aktualności 2016-07-08

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe modele Alfa Romeo do 2020 roku
Nowe modele Alfa Romeo do 2020 roku
W sieci pojawił się dokument Alfa Romeo, który przestawia rozwój gamy modelowej przez następne cztery lata. Włoski producent zamierza wprowadzić w tym czasie sześć nowych modeli. Do końca roku pojawią się dwa nowe auta.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj