mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zmiany w VAT ale nie dla wszystkich

Zmiany w VAT ale nie dla wszystkich

Zmiany w zakresie VATu od aut służbowych (w tym tzw. aut z kratką) nie obejmą pojazdów typu kombi czy van - służących głównie do przewozu ładunków nawet tych umożliwiających przewóz pięciu osób. W ich przypadku nadal będzie możliwe odliczenie pełnej kwoty VATu, zawartej w cenie samochodu - podaje IBRM Samar.

Zmiany w VAT ale nie dla wszystkich

Resort finansów pracuje obecnie nad zmianą przepisów tak, aby wyeliminować tzw. auta z kratką, czyli osobowe z homologacją ciężarową służące do przewozu co najmniej 4 osób. Wcześniej nie było jednak jasne czy przy okazji nie obejmie to również kombivanów. Zgodnie z przesłanym do Samar'u stanowiskiem MF proponowane ograniczenia „nie dotyczą pojazdów samochodowych, które co do zasady przeznaczone są do działalności gospodarczej, m.in. pojazdy, które w oparciu o kryteria określone w art. 86 ust. 4 pkt 1- 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), pozwalają uznać je za pojazdy służące zasadniczo do przewozu ładunków.

Zmiany dotyczące VATu w odniesieniu do aut mają obowiązywać przez trzy lata, począwszy od 1 stycznia 2010 r. Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o przyznanie okresu przejściowego na lata 2010-12 i ponownego ograniczenia możliwości odpisu podatku VAT od aut służbowych (w tym samochodów z kratką) ze względu na trudną sytuację budżetu. Resort finansów chce w związku z tym umożliwić – tak jak poprzednio – odliczenie 60 proc. VAT zawartego w cenie auta, lecz nie więcej niż 6 tys. zł.


Podobne wiadomości:

System automatycznego hamowania będzie seryjny

System automatycznego hamowania będzie...

Technika 2016-03-18

Prawo o ruchu drogowym - duże zmiany w 2017

Prawo o ruchu drogowym - duże zmiany w 2017

Finanse i prawo 2016-07-13

Komentuj:

~Zdejmijcie w ogóle VAT dal firm !!! 2009-09-18

Zdejmijcie w ogóle VAT dal firm !!! Po co ta cała szopka ?

aaa 2009-09-18

Panowie, a nie pomyśleliście o tym, że spadnie sprzedaż samochodów które są importowane właśnie z tej unii? Dlatego pozwolę sobie się nie zgodzić, że jest to na rękę unii, a może nie samej unii ale państw tzw. starej unii które mają tu decydujący głos. Oni chcą sprzedawać w Polsce, tak jak pisaliście, żeby była rynkiem zbytu. Ale żeby był rynek zbytu ludzie muszą zarabiać, żeby mieć za co kupować. Poza tym nawet jak PKB wrażone w Euro jest ujemne, to i tak wypada lepiej niż inne państwa więc zgody nie powinni dostać. Oczywiście jestem za likwidacją kratek i pełnym odliczeniem. Nie ukrywam, że bardzo mnie to dotyczy bo od obecnego samochodu mogłem odliczyć tylko 60% kwoty VAT, bo do sedana kratki nie założę.

~Greg12 2009-09-18

Wzrost gospodarczy wyrażony w Euro jast mocno ujemny. To co teraz gadają to czysta propaganda. UE wyrazi na 100% zgodę na to posunięcie bo nasza konkurencyjność spadnie. Swoją drogą auta z kratką powinny być zlikwidowane jako totalnie chore. Po prostu jak ktoś ma firmę oVATowaną to powinien w pełni rozliczać ten podatek i już.

~raiders 2009-09-17

jakiś Ty naiwny aaa :) :( unia wyrazi zgodę bo dzięki temu Polska gospodarka stanie się mniej konkurencyjna dla "zachodu" .czyli będziemy jeszcze większym ich marketem :( smutne ale to prawda :(

aaa 2009-09-17

Tak, a neutralność VAT możemy sobie... tralala.. Miejmy nadzieje, że "unia" nie wyrazi na to zgody. W końcu Polska ma jako jedyna wzrost PKB, a taką zgodę mogą dostać państwa które wypadają gorzej niż średnia w regionie. To teraz albo kłamali z PKB, albo kłamią teraz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.