mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zmiany w akcyzie na olej i gaz

Zmiany w akcyzie na olej i gaz

Podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Finansów przedstawiony został projekt zrównania stawek podatku akcyzowego na olej napędowy, opałowy oraz na gaz propan-butan.

Wiceminister Jarosław Neneman oraz wiceminister Wiesław Czyżowicz omówili projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego. Zmiany te opracowane zostały w związku z koniecznością przeciwdziałania zjawiskom wykorzystywania oleju opałowego jako napędowego oraz stosowania do napędu pojazdów samochodowych, nieopodatkowanych akcyzą, gazów płynnych - propanu, butanu, mieszanin propanu-butanu i innych gazów płynnych sprzedawanych luzem jak i w butlach przeznaczonych na cele opałowe.

Powyższy projekt rozporządzenia przewiduje zrównanie stawki akcyzy na olej opałowy (tzw. lekki) do poziomu stawki dla oleju napędowego o zawartości siarki do 0,005% z kwoty 233 zł/1.000 l do kwoty 1.028 zł/1.000 l, co stanowi wzrost o 79,5 gr na litrze, z jednoczesnym obniżeniem stawek akcyzy dla olejów napędowych do poziomu minimalnej stawki akcyzy wynegocjowanej z Unią Europejską (np. dla oleju napędowego o zawartości siarki od 0,001% do 0,005% z kwoty 1.099 zł/1.000 l do kwoty 1.028 zł/1.000 l, tj. o 7,0 gr/l)

W przypadku gazu płynnego projekt rozporządzenia przewiduje objęcie stawką akcyzy gazu płynnego sprzedawanego luzem, jak i w butlach przeznaczonego na cele opałowe do poziomu akcyzy dla gazu płynnego stosowanego do napędu pojazdów samochodowych, tj. kwotą 695 zł/1.000 kg.

Proponowane regulacje, dotyczące oleju opałowego lekkiego i gazu zużywanego na cele opałowe, w chwili obecnej nie przewidują systemu zwrotów akcyzy, gdyż mogłoby to zrodzić zjawisko prób wyłudzania zwrotów, których skala mogłaby być podobna do dzisiejszych patologii związanych z wykorzystywaniem oleju opałowego i gazu przeznaczonych na cele opałowe do napędu.

Przewiduje  się, iż w/w regulacje wejdą w życie z dniem 18 kwietnia 2005 r.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.