mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zmiany w przepisach: Piesi z pierwszeństwem

Zmiany w przepisach: Piesi z pierwszeństwem

W tej chwili, gdy pieszy chce przejść przez jezdnię, od dobrej woli kierowcy zależy, czy go przepuści. Teraz, w myśl nowych przepisów ma się to zmienić.

Zmiany w przepisach: Piesi z pierwszeństwem

Według raportu Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Drogowego wynika, że rocznie na polskich drogach ginie ponad 1000 pieszych. Ponad 20% wszystkich wypadków w UE z udziałem pieszych zdarza się w Polsce. Teraz, te czarne statystyki mają się zmienić. A to za sprawą nowych przywilejów, jakie mają otrzymać drogowi piechurzy.

Do tej pory osoba, która czekała na przejściu dla pieszych, mogła wejść na jezdnię tylko dzięki dobrej woli kierowcy (co w naszym kraju zdarza się dość rzadko). Nowe przepisy zakładają, że oczekujący na przejściu ma pierwszeństwo i kierowca będzie musiał go przepuścić. Wyjątkiem jest tramwaj, który z kolei jest "górą" nad pieszym. Priorytet na pasach mają mieć także rowerzyści.

Za nową ustawą głosowało 215 posłów, 180 było przeciw, a 33 wstrzymało się od głosu. Wokół nowych przepisów tworzy się wiele kontrowersji, bowiem zdają się one być niejasne. Pieszy już podczas zbliżania się do przejścia będzie miał pierwszeństwo nad pojazdem, ale musi się upewnić, że przejście jest bezpieczne. Powinien także złapać kontakt z kierowcą, co będzie trudne, szczególnie nocą. Podczas ewentualnego zdarzenia bardzo ciężko będzie ustalić, czy faktycznie do kontaktu wzrokowego doszło. Po drugie, jeśli pieszy będzie stał przed przejściem i rozmawiał przez telefon to jak kierowca ma być pewny, że pieszy chce przejść? 

Są też tacy, którym zmiany się podobają.  - Ta zmiana jest dla szczególnie ważna dla ludzi starszych, których relatywnie najwięcej ginie na pasach - mówi Beata Bublewicz, córka zmarłego kierowcy rajdowego. I których w Polsce przybywa - coraz więcej uczestników ruchu ma powyżej 65 lat. Niektórzy twierdzą, że nowe przepisy mają upodobnić sytuację na naszych drogach do tych europejskich. Słowem - ma być bezpieczniej.Podobne wiadomości:

Nie będzie zmian w prawie jazdy 2016!

Nie będzie zmian w prawie jazdy 2016!

Finanse i prawo 2015-11-30

System automatycznego hamowania będzie seryjny

System automatycznego hamowania będzie...

Technika 2016-03-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota Corolla Touring Sports
Toyota Corolla Touring Sports
Toyota Corolla Touring Sports to nowy model, który zostanie pokazany na salonie samochodowym w Paryżu. Przestronne kombi wypełni lukę po wycofanej z oferty Toyocie Avensis.

20 sposobów na redukcję wagi 20 sposobów na redukcję wagi