mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zmienione TDI Skody

Zmienione TDI Skody

Skoda Fabia, Skoda Superb oraz Skoda Octavia Tour dostępne na naszym rynku oferowane będą ze zmienioną gamą silników wysokoprężnych. Powyższe zmiany spowodowane są koniecznością dostosowania silników do normy emisji spalin Euro IV.

Zmienione TDI Skody

Norma Euro IV wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2006 r. na terenie Unii Europejskiej, a więc także i w Polsce. Dotyczy ona wszystkich nowo rejestrowanych samochodów osobowych. Sprzedawcy (dealerzy) będą mogli mieć, za zgodą odpowiedniego ministerstwa, w swojej ofercie zaledwie kilka procent aut z silnikami spełniającymi mniej rygorystyczną normę Euro III.

W przypadku Skody zmiany na naszym rynku obejmą trzy modele: Fabia, Superb oraz poprzednią generację Octavii, oznaczoną słówkiem Tour.

W Fabii dotychczasowy silnik 1.9 SDI o mocy 55 kw został zastąpiony przez dwie wersje jednostki 1.4 TDI. Tańsza w zakupie odmiana silnika 1.4 TDI osiąga moc 70 KM przy 4000 obr/min. Maksymalny moment obrotowy utrzymuje się na stałym poziomie 155 Nm w zakresie 1600-2800 obr/min. W mocniejszej wersji silnik 1.4 TDI uzyskuje teraz 80 KM przy 4000 obr/min. Maksymalny moment obrotowy wynosi 195 N-m przy 2200 obr/min.

Stosowane do tej pory w Superbach, z których 3/4 sprzedawanych w Polsce opuszcza salony z silnikami diesla, silniki 1.9 TDI (100 i 130 KM) zostały zastąpione spełniającymi normę Euro IV silnikami 1.9 TDI (105 KM) i 2.0 TDI (140 KM). Mniejsza jednostka znana jest m.in. z nowej generacji Octavii, osiąga maksymalny moment obrotowy 250 Nm przy 1.900 obr/min. Z kolei mocniejszy silnik 2.0 TDI jest prawie tym samym, jaki stosowany jest w Audi A4 oraz Audi A6.

W przyszłym roku w ofercie Skody pozostanie wciąż poprzednia generacja Octavii. Pod maską zajdą jednak istotne zmiany. Oferowany dotychczas silnik TDI o pojemności 1,9 l, proponowany w wersjach o mocy 90 i 110 KM, zastąpiony zostanie, wypróbowaną w Skodzie Fabia i w Skodzie Octavia 4x4, jednostką 1,9 o mocy 101 KM i maksymalnym momencie obrotowym 240 Nm przy 1800 obr/min.

Zobacz galerie zdjęć samochodów marki Skoda

Zobacz więcej o marce Skoda

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.