mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zmniejszyli dozwoloną prędkość, a teraz ją zwiększą

Zmniejszyli dozwoloną prędkość, a teraz ją zwiększą

Kierowcy poruszający się po hiszpańskich autostradach znów będą mogli pojechać trochę szybciej. Rząd w Madrycie podjął bowiem decyzję o powrocie do maksymalnej prędkości 120 km/h.

Zmniejszyli dozwoloną prędkość, a teraz ją zwiększą
Przypomnijmy, że zaledwie cztery miesiące temu (od 7 marca br.) hiszpański rząd ograniczył do 110 km/h maksymalną dozwoloną prędkość, z jaką po autostradach mogły się poruszać samochodowy osobowe. Powodem były rosnące bardzo szybko ceny paliw związane z kryzysem spowodowanym niepewną sytuacją w krajach Afryki Północnej, skąd Hiszpania importuje ok. 13% paliw. Niższa prędkość miała zapewnić oszczędności wszystkim kierowcom, nawet o ok. 15 proc.

Co więc się zmieniło, że w miniony piątek władze Hiszpanii ponownie zaakceptowały większą dopuszczalną prędkość na autostradach? Jak przekonuje Alfredo Perez Rubalcaba, hiszpański minister spraw wewnętrznych, ceny paliw spadły już do takiego poziomu, że jazda z wyższą prędkością nie uderzy aż tak bardzo po kieszeniach kierowców. Według szacunkowych wyliczeń, tylko z powodu ograniczenia prędkości, w ciągu czterech minionych miesięcy w portfelach Hiszpanów zostało ok. 450 milionów euro. Koszty zmian dopuszczalnych prędkości (m.in. zmiany znaków) wyniosły tymczasem ok. 230 tys. euro. Rubalcaba podkreśla także, że wprowadzenie ograniczenia, już od samego początku, miało być tylko chwilowym rozwiązaniem.

Nie da się jednak ukryć, że z powodów tych ograniczeń rząd w Madrycie był mocno krytykowany. Ponadto zaczyna się właśnie sezon wakacyjny, a Hiszpania to miejsce letniego wypoczynku wielu Europejczyków. Być może również i ten fakt spowodował, że już od lipca po autostradach słonecznej Hiszpanii pojedziemy, nie łamiąc prawa, z prędkością 120 km/h.

Podobne wiadomości:

Indeks prędkości opon - wszystko, co musisz wiedzieć

Indeks prędkości opon - wszystko, co musisz...

Opony samochodowe 2015-07-10

Volkswagen Group mocno inwestuje w Seata

Volkswagen Group mocno inwestuje w Seata

Aktualności 2015-05-12

Komentuj:

~robin 2011-07-01

... albo ktoś musiał zarobić na wymianie znaków drogowych ;) Najpierw 120->110 a później 110->120 ...

Aldik 2011-06-30

Ciekawe jaki dochód rząd miał z mandatów - bo po autostradzie jechać 110 to trzeba mieć niezła cierpliwość...

~Capsel 2011-06-30

Czyli rząd ma swoich obywateli za debili, którzy nie wiedzą, od czego zależy zużycie paliwa w samochodzie? Zamiast ograniczenia prędkości mogli ograniczyć liczbę aut na drogach, było by zdrowiej dla środowiska:).

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.