mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Znowelizowano ustawę o czasie pracy kierowców

Znowelizowano ustawę o czasie pracy kierowców

Pracodawcom w firmach transportowych będzie łatwiej prowadzić ewidencję czasu pracy kierowców. Do rozliczenia będzie można użyć m.in. wydruków i plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego. Nowelizacja dostosowuje także przepisy dotyczące pracy w nocy, do unijnych standardów.

Znowelizowano ustawę o czasie pracy kierowców
Na wtorkowym posiedzeniu Sejm znowelizował ustawę z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (DzU nr 92, poz. 879 z późn. zm). Zgodnie z nią zmienione zostaną przepisy dotyczące zasad prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowców. Przede wszystkim znowelizowany art. 25 ustawy o czasie pracy kierowców mówi, że pracodawca będzie miał kilka możliwości prowadzenia ewidencji czasu pracy. Ewidencja będzie mogła być prowadzona w formie zapisów na wykresówkach, wydruków danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego, plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego. Dopuszczalne będzie także ewidencjonowanie czasu pracy w formie innych dokumentów potwierdzających czas i rodzaj wykonywanej czynności, a także rejestrów opracowanych na podstawie wydruków czy plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, bo w praktyce ogranicza się tylko do przechowania danych, które same rejestrują się w urządzeniach zamontowanych w pojazdach.

Ponadto Sejm dostosował przepisy ustawy dotyczące limitowania pracy kierowcy w związku z jej wykonywaniem w porze nocnej do dyrektywy 2002/15/WE w sprawie organizacji czasu pracy osób wykonujących czynności transportu drogowego w trasie. Sejm wprowadził zmianę polegającą na tym, że kierowca nie będzie mógł pracować ponad 10 godzin na dobę, jeżeli jego praca, bez względu na czas jej trwania, jest wykonywana w porze nocnej. Obecnie kierowca w porze nocnej musi pracować co najmniej przez cztery godziny, aby jego czas pracy był ograniczony do 10 godzin na dobę.

Podobne wiadomości:

Prawo o ruchu drogowym - duże zmiany w 2017

Prawo o ruchu drogowym - duże zmiany w 2017

Finanse i prawo 2016-07-13

ESP obowiązkowe za 2 lata!

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen Jetta zadebiutuje w Detroit
Volkswagen Jetta zadebiutuje w Detroit
Niemiecki producent opublikował kolejne grafiki ukazujące kolejne wcielenie popularnego modelu Jetta. samochód zadebiutuje na salonie motoryzacyjnym w Detroit.