Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Znowelizowano ustawę o czasie pracy kierowców

Znowelizowano ustawę o czasie pracy kierowców

Pracodawcom w firmach transportowych będzie łatwiej prowadzić ewidencję czasu pracy kierowców. Do rozliczenia będzie można użyć m.in. wydruków i plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego. Nowelizacja dostosowuje także przepisy dotyczące pracy w nocy, do unijnych standardów.

Znowelizowano ustawę o czasie pracy kierowców
Na wtorkowym posiedzeniu Sejm znowelizował ustawę z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (DzU nr 92, poz. 879 z późn. zm). Zgodnie z nią zmienione zostaną przepisy dotyczące zasad prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowców. Przede wszystkim znowelizowany art. 25 ustawy o czasie pracy kierowców mówi, że pracodawca będzie miał kilka możliwości prowadzenia ewidencji czasu pracy. Ewidencja będzie mogła być prowadzona w formie zapisów na wykresówkach, wydruków danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego, plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego. Dopuszczalne będzie także ewidencjonowanie czasu pracy w formie innych dokumentów potwierdzających czas i rodzaj wykonywanej czynności, a także rejestrów opracowanych na podstawie wydruków czy plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, bo w praktyce ogranicza się tylko do przechowania danych, które same rejestrują się w urządzeniach zamontowanych w pojazdach.

Ponadto Sejm dostosował przepisy ustawy dotyczące limitowania pracy kierowcy w związku z jej wykonywaniem w porze nocnej do dyrektywy 2002/15/WE w sprawie organizacji czasu pracy osób wykonujących czynności transportu drogowego w trasie. Sejm wprowadził zmianę polegającą na tym, że kierowca nie będzie mógł pracować ponad 10 godzin na dobę, jeżeli jego praca, bez względu na czas jej trwania, jest wykonywana w porze nocnej. Obecnie kierowca w porze nocnej musi pracować co najmniej przez cztery godziny, aby jego czas pracy był ograniczony do 10 godzin na dobę.

Podobne wiadomości:

Prawo o ruchu drogowym - duże zmiany w 2017

Prawo o ruchu drogowym - duże zmiany w 2017

Finanse i prawo 2016-07-13

System automatycznego hamowania będzie seryjny

System automatycznego hamowania będzie...

Technika 2016-03-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
McLaren - Apple chce kupić giganta z Woking
McLaren - Apple chce kupić giganta z Woking
Taką informację podała gazeta Financial Times, która sugeruje, że koncern Apple zamierza przejąc McLaren Technology Group, który kontroluje m.in. zespół McLaren F1 Team. Czy nad Woking zbierają się czarne chmury?