mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Znowu dużo

Znowu dużo

Nie sprawdzają się przepowiednie, iż napływ samochodów używanych do naszego kraju będzie stopniowo malał. W maju Polacy sprowadzili ponad 88 tys. samochodów, co jest rekordowym wynikiem w tym roku.

Kiedy w styczniu liczba sprowadzonych samochodów z zagranicy wyniosła 56.385, odezwały się głosy, iż niepotrzebne są żadne regulacje prawne ograniczające napływ pojazdów używanych, że rynek już się powoli nasycił. Jednak w każdym kolejnym miesiącu liczba ta systematycznie rosła, tak iż w maju osiągnęła już poziom 88.736, z czego 86.768 stanowiły samochody sprowadzone z innych państw unijnych.

Od początku roku do Polski sprowadzono łącznie 360.595 samochodów (355.248 z UE). Jeśli jeszcze przez kilka miesięcy utrzyma się tendencja wzrostowa, to najprawdopodobniej zostanie pobity ubiegłoroczny wynik, kiedy to nasi rodacy przywieźli 811.823 używane auta.

Odrębna sprawa to akcyza od sprowadzonych samochodów. Wprawdzie wpływy majowe z tego tytułu przekroczyły 91 mln zł, a od początku roku wynoszą już prawie 393 mln zł, to jednak istnieje realna groźba, iż pieniądze te trzeba będzie zrócić podatnikom.

Zalecenia Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego o zaprzestaniu pobierania tego podatku w takiej postaci, pozostały bez odezwu ze strony polskiej. Nowy podatek ekologiczny przepadł, tak więc istnieje realna groźba, że Komisja Europejska w końcu uzna go za niezgodny z przepisami unijnymi.

Druga sprawa to pierwszy wyrok polskiego sądu (w Lublinie) nakazujący oddanie niesłusznie pobranej akcyzy od sprowadzonego samochodu, który może wywołać lawinę podobnych skarg od innych osób.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.