mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Znowu niecałe 40 tys. używanych

Znowu niecałe 40 tys. używanych

W lutym liczba sprowadzonych do Polski samochodów używanych ponownie nie przekroczyła 40 tys. Jednak chyba jeszcze za wcześnie, by mówić, iż tendencja ta utrzyma się dłużej.

W lutym do Polski trafiło 39.596 używanych samochodów, w tym 38.435 z Unii Europejskiej. W pierwszym miesiącu roku liczby te stanowiły odpowiednio 38.166 i 39.324 aut. Dla porównania, w pierwszych dwóch miesiącach ubiegłego roku sprowadziliśmy łącznie prawie 118 tys. aut.

Jak więc widać, spadek liczby sprowadzanych aut wynosi obecnie ponad 35%. Czy tendencja ta okaże się bardziej trwała, zobaczymy na wiosnę. Długa, dość mroźna i śnieża zima mogła bowiem stanowić skuteczny straszak dla wielu osób chcących nabyć aut poza granicami naszego kraju. Z drugiej jednak strony, można też mówić o pewnym nasyceniu naszego rynku. Świadczyć może o tym, iż wiele przywiezionych samochodów ciągle czeka na swoich nabywców, mimo iż ceny spadły już do bardzo niskich poziomów.

Tymczasem wciąż proceder ten jest "na rękę" państwu. Wpływy budżetowe tylko z tytułu akcyzy od sprowadzonych aut używanych wyniosły już od początku roku prawie 90 mln zł. Nie słychać też głosów dochodzących z Komisji Europejskiej o tym, iż sposób pobierania podatku akcyzowego jest niezgodny z prawem unijnym. Wciąż też nie jest wiadome, jaka przyszłość czeka tzw. podatek ekologiczny, który miałby zastąpić właśnie akcyzę. Wydaje się, iż rząd i parlament mają inne, bardziej ważne sprawy do załatwienia niż kwestia uregulowania niekontrolowanego napływu aut używanych do Polski.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.