mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Znowu niecałe 40 tys. używanych

Znowu niecałe 40 tys. używanych

W lutym liczba sprowadzonych do Polski samochodów używanych ponownie nie przekroczyła 40 tys. Jednak chyba jeszcze za wcześnie, by mówić, iż tendencja ta utrzyma się dłużej.

W lutym do Polski trafiło 39.596 używanych samochodów, w tym 38.435 z Unii Europejskiej. W pierwszym miesiącu roku liczby te stanowiły odpowiednio 38.166 i 39.324 aut. Dla porównania, w pierwszych dwóch miesiącach ubiegłego roku sprowadziliśmy łącznie prawie 118 tys. aut.

Jak więc widać, spadek liczby sprowadzanych aut wynosi obecnie ponad 35%. Czy tendencja ta okaże się bardziej trwała, zobaczymy na wiosnę. Długa, dość mroźna i śnieża zima mogła bowiem stanowić skuteczny straszak dla wielu osób chcących nabyć aut poza granicami naszego kraju. Z drugiej jednak strony, można też mówić o pewnym nasyceniu naszego rynku. Świadczyć może o tym, iż wiele przywiezionych samochodów ciągle czeka na swoich nabywców, mimo iż ceny spadły już do bardzo niskich poziomów.

Tymczasem wciąż proceder ten jest "na rękę" państwu. Wpływy budżetowe tylko z tytułu akcyzy od sprowadzonych aut używanych wyniosły już od początku roku prawie 90 mln zł. Nie słychać też głosów dochodzących z Komisji Europejskiej o tym, iż sposób pobierania podatku akcyzowego jest niezgodny z prawem unijnym. Wciąż też nie jest wiadome, jaka przyszłość czeka tzw. podatek ekologiczny, który miałby zastąpić właśnie akcyzę. Wydaje się, iż rząd i parlament mają inne, bardziej ważne sprawy do załatwienia niż kwestia uregulowania niekontrolowanego napływu aut używanych do Polski.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.