mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Znowu spadki na rynku aut nowych

Znowu spadki na rynku aut nowych

Z najnowszych danych europejskiego stowarzyszenia ACEA wynika, że w maju br. w państwach Unii Europejskiej zostało zarejestrowanych nieco ponad 1 mln nowych samochodów osobowych, tj. o 5,9% mniej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Prawie tak samo słabym wynikiem, piąty miesiąc zamknęła Polska (-5,8%).

Wśród europejskich krajów, aż dziewiętnaście zakończyło maj na minusie. Ujemną sprzedaż odnotowały m.in. Niemcy (-9,9%), Włochy (-8%) czy Francja (-10,4%). Wzrostem mogą pochwalić się z kolei takie państwa jak Belgia i Wielka Brytania, odpowiednio na poziomie +9% i +11%. Rynek brytyjski, jako jedyny na terenie kontynentu europejskiego, od kilkunastu miesięcy nieprzerwanie rośnie. Brytyjczycy o wiele częściej wymieniają swój park samochodowy, a liczba samochodów na 1000 mieszkańców przekracza 500 sztuk.

Również mapa producentów sprzedających auta w UE prezentuje się w czerwonym kolorze. Zdecydowana większość z nich zakończyła maj pod kreską. PSA Group, czyli Peugeot i Citroen sprzedały o 13,2% mniej aut niż rok wcześniej, Renault Group o 10% mniej, a General Motors o 11,3%. Liderem, którego jednak także nie ominęłą tendencja spadkowa, pozostaje Grupa Volkswagen z blisko 265 tysiącami sprzedanych samochodów (-2,8%).

Także w Polsce nie ma powodów do optymizmu. Z danych PZPM wynika, że w maju Polacy zarejestrowali tylko 22.629 nowych osobówek, czyli o 5,8% mniej niż w maju ubiegłego roku i o 6,4% mniej niż w kwietniu br. Taki wynik wpłynął na ujemną liczbę rejestracji dokonanych w naszym kraju od początku tego roku (prawie 123 tys. sztuk i -2,4%). Jak ocenia Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems, wpływ na tą sytuację ma ciągle brak możliwości odliczenia pełnej wartości podatku VAT od zakupu nowego samochodu osobowego oraz wysoka akcyza. Dzisiaj to prawie 41,6% wartości samochodu w przypadku aut o pojemności powyżej 2 litrów – dodaje Gos.

Zdaniem przedstawicieli Exact Systems, firmy kontrolującej jakość części motoryzacyjnych, to już ostatni okres spadku sprzedaży nowych samochodów w Europie. Kolejne miesiące będą już tylko lepsze. Wynika to z faktu, że polscy producenci części i komponentów zanotowali w kwietniu wzrost produkcji. Jednocześnie na kwietniowy wynik polskiego eksportu, który był wyższy o 12,3% niż przed rokiem, wpływ miała głównie motoryzacja. To oznacza również, że rynek docelowy naszych fabryk, czyli Europa Zachodnia, złożyła dodatkowe zamówienia. Powinno to być widoczne w ożywieniu sprzedaży i nowych rejestracjach pojazdów w trzecim kwartale tego roku.

Podobne wiadomości:

Jak dobrze sprzedać samochód? - rady o których warto pamiętać

Jak dobrze sprzedać samochód? - rady o...

Aktualności 2016-12-22

Skoda bije kolejny rekord w Polsce

Skoda bije kolejny rekord w Polsce

Aktualności 2016-08-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.