mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zostaw auto - przesiądź się na komunikację miejską

Zostaw auto - przesiądź się na komunikację miejską

Dziś Europejski Dzień bez Samochodu. W wielu miastach będzie można za darmo poruszać się komunikacją miejską, a nawet i podmiejską.

Zostaw auto - przesiądź się na komunikację miejską
Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Gdańsk czy Poznań - największe polskie miasta, choć również wiele mniejszych, wprowadziły dziś (22 września) w ramach Europejskiego Dnia bez Samochodu bezpłatną komunikację miejską.

Europejski Dzień bez Samochodu, odbywający się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, jest akcją zainicjowaną przez Komisję Europejską w 2002 roku, która ma propagować zmianę myślenia ludzi zamieszkujących głównie większe miasta, by chętniej przesiadali się ze swoich samochodów do środków komunikacji miejskiej.

Do akcji, która w naszym kraju odbywa się po raz trzynasty, przyłączyły się niemalże wszystkie większe miasta. W Warszawie na przykład mieszkańcy mogą korzystać bez konieczności ponoszenia opłat z autobusów, tramwajów, metra, a także SKM i pociągów Kolei Mazowieckich oraz WKD. Opłaty nie będzie trzeba ponosić również za pozostawienie swojego auta na publicznych parkingach "Parkuj i Jedź". Zarząd Transportu Miejskiego szacuje, że liczba podróżnych wzrośnie dziś co najmniej o kilka procent.

– Jeżeli ktoś na co dzień nie korzysta z komunikacji miejskiej, tylko na przykład codziennie jeździ do pracy czy do szkoły samochodem, dziś może bezpłatnie skorzystać z komunikacji miejskiej w Warszawie – tłumaczy Igor Krajnow, rzecznik prasowy Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM). – Dzięki temu będzie miał szansę przekonać się, że ta komunikacja jest już na bardzo wysokim poziomie i być może zdecyduje się później korzystać z niej codziennie.

W Krakowie, Łodzi czy Gdańsku, aby móc skorzystać z bezpłatnego transportu trzeba będzie mieć przy sobie ważny dowód rejestracyjny jakieś pojazdu. Co ważne, niekoniecznie swojego. We Wrocławiu kasowniki będą zaklejone - transport miejski będzie darmowy bez wyjątku dla wszystkich. W Poznaniu bezpłatne dziś będzie również wypożyczenie roweru. Jednak ta usługa będzie dostępna wyłącznie dla osób już zarejestrowanych w systemie.

Podobne wiadomości:

Poznań: Przebudowa węzła Kaponiera z dofinansowaniem

Poznań: Przebudowa węzła Kaponiera z...

Polskie drogi 2014-12-18

Wrocław: Oto 10 najważniejszych inwestycji drogowych

Wrocław: Oto 10 najważniejszych inwestycji...

Polskie drogi 2015-01-23

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.