mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zwężenia na autostradzie? Tak przejedziesz je bezpiecznie

Zwężenia na autostradzie? Tak przejedziesz je bezpiecznie

Przez wiele lat Polska była autostradową pustelnią. Nic więc dziwnego, że wielu kierowcom poruszającym się teraz po szybkich trasach brakuje doświadczenia i znajomości autostradowych reguł. Zwłaszcza kiedy na takich drogach odbywają się remonty i budowy.

Zwężenia na autostradzie? Tak przejedziesz je bezpiecznie
Miejsca prac budowlanych na autostradach są z reguły bardzo dobrze oznaczone. Jednak u niektórych kierowców wjazd w taką strefę wywołuje przytłoczenie, stres i strach. Taka kumulacja negatywnych uczuć wymusza błędy, a w konsekwencji może doprowadzić do poważnych wypadków. Dlaczego miejsca robót drogowych są tak niebezpieczne? Główną przyczyną są zwężone pasy jezdni. Jazda w takich warunkach, bok w bok drugiego samochodu nawet przy prędkości 60 km/h wymaga dużej koncentracji aby uniknąć kolizji.

Szczególnie nieprzyjemna dla wielu kierowców jest jazda lewym pasem. W normalnych warunkach pasy jezdni mają szerokość 3,5 m. Gdy dochodzi do zwężeń spowodowanych przebudową ich szerokość spada do 2,5 m. W świetle obowiązujących przepisów minimalna odległość pomiędzy poruszającymi się w jednym kierunku pojazdami wynosi 25 cm z każdej ze stron, stąd z lewych pasów podczas robót drogowych na autostradzie korzystać mogą tylko auta osobowe.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że blisko 70% dopuszczonych do ruchu nowych samochodów mierzy ponad 2 m szerokości jeśli do całkowitego wymiaru dochodzą jeszcze lusterka boczne. Stąd z umownych 2,5 m szerokości pasa nawet dla doświadczonego kierowcy zostaje niewiele miejsca na bezproblemowe poruszanie się na zwężonym odcinku.

Wszystkie takie miejsca można jednak przejechać bezpiecznie. Wystarczy zapamiętać kilka ważnych reguł. Jeśli szykujesz się w dłuższą podróż warto zapoznać się z aktualną sytuacją na autostradach, którymi zamierzasz się poruszać. Dobrze jest znać miejsca występowania robót, by być na nie przygotowanym już w trakcie jazdy. Być może lepszą alternatywą będzie nawet zjazd z autostrady i ominięcie takiego miejsca, zwłaszcza iż często tworzą się przed nimi długie korki. Bez problemu takie informacje znaleźć można na stronie GDDKiA lub mapach serwisu Google. Większość nowych systemów nawigacji satelitarnej również udostępnia takie dane.

Bezsprzecznie należy przestrzegać przepisów odnośnie dozwolonej prędkości i zakazu wyprzedzania. Zdaża się bowiem, że charakterystyka autostrady (łuki, zakręty, wzniesienia) powoduje spore utrudnienia, a dochodzące do tego zwężenie zwiększa ryzyko kolizji bocznej między pojazdami.

Warto pamiętać także o tym, że z reguły prawy pas jest nieco szerszy ze względu na poruszające się po nim ciężarówki. Stąd jeśli czujesz się niepewnie na lewej stronie jezdni zjedź na prawo. Będziesz jechał wolniej i bezpieczniej, a na pewno nie straci na tym twoja duma.

Podczas wyprzedzania nie staraj się zbyt długo jechać z boku drugiego pojazdu. Dotyczy to zwłaszcza momentów kiedy wyprzedzasz ciężarówkę. Pamiętaj, że jej szofer i tak ma sporo na głowie by zmieścić duży samochód na swoim pasie ruchu. A oprócz tego musi uważać by nie "przytulić" cię do betonowej barierki.

Zawsze trzymaj bezpieczny odstęp od poprzedzających cię pojazdów. Zwłaszcza kiedy kierowca przed tobą dokonuje manewru wyprzedzania. Tutaj zasada ograniczonego zaufania naprawdę ma znaczenie, ponieważ nigdy nie masz pewności, że kierowca przed tobą ze strachu gwałtownie nie zahamuje.

Jedź równo ze stałą prędkością. Gwałtowne przyspieszanie i hamowanie jest na takich odcinkach niebezpieczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

W razie awarii samochodu włącz natychmiast światła awaryjne i nie rozkładaj bezradnie rąk. Poszukaj najbliższego możliwego zjazdu, nawet kosztem wjazdu na strefę budowy. Będzie tam na pewno bezpieczniej niż pasach autostrady. Naturalnie żaden z pasażerów nie powinien znajdować się w aucie w trakcie postoju. Kamizelki odblaskowe obowiązkowe!

Szczególną uwagę zachowaj w nocy. Krytyczne sytuacje zdarzają się w momencie kiedy wjeżdżasz ze strefy nieoświetlonej w oświetloną i na odwrót.
Tematy w artykule: bezpieczenstwo autostrada budowa remont

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.