mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Związkowcy rozmawiali o kryzysie

Związkowcy rozmawiali o kryzysie

Kilka dni temu w Gliwicach miało miejsce zebranie Sekcji Krajowej Przemysłu Motoryzacyjnego NSZZ Solidarność. Przedstawiciele większości polskich zakładów branży motoryzacyjnej rozmawiali przede wszystkim o aktualnej sytuacji fabryk.

Związkowcy rozmawiali o kryzysie
W dniach 22 i 23 stycznia bieżącego roku w Gliwicach odbyło się zebranie Sekcji Krajowej Przemysłu Motoryzacyjnego NSZZ Solidarność. W spotkaniu udział brali przedstawiciele większości zlokalizowanych w Polsce zakładów produkujących samochody, a także dostawców, którzy produkują części dla potrzeb przemysłu motoryzacyjnego. Zebrani omawiali szczegółowo sytuację w poszczególnych zakładach pracy, skupiając się głównie na skutkach światowego kryzysu gospodarczego.

Jak wynika z wypowiedzi poszczególnych osób, w większości zakładów sytuacja jest obecnie skomplikowana. Wiele fabryk ma poważne spadki produkcji i nie do końca sprecyzowane plany produkcyjne na bieżący rok. W większości zakładów doszło także do redukcji załóg. W pierwszej kolejności zwolnieni zostali pracownicy z agencji pracy tymczasowej i pracownicy pracujący na umowach terminowych. W kilku firmach doszło również do zwolnień grupowych. Jedna z firm ulega całkowitej likwidacji. Najbliższa przyszłość również nie przedstawia się optymistycznie, ponieważ pracodawcy zapowiadają dalsze zwolnienia.

Zdaniem związkowców znamienne jest to, że pracodawcy starają się przerzucić na pracowników skutki kryzysu, proponując im w wypadku braku pracy wykorzystywanie urlopów wypoczynkowych, branie urlopów bezpłatnych, a nawet obniżenie płacy. Inną sprawą jest to, że zarówno pracodawcy jak i rząd próbują wykorzystać kryzys do ograniczenia praw pracowniczych poprzez zmianę zapisów Kodeksu Pracy. Bardzo niepokojące są zapowiedzi rządu dotyczące możliwości obniżania przez pracodawców płac pracowników. Kolejną sprawą, która budziła zaniepokojenie zgromadzonych w Gliwicach związkowców jest uelastycznienie czasu pracy. Związkowcy wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec zapowiedzi wprowadzenia niekorzystnych dla pracowników zmian w prawie pracy i przyjęli w tej sprawie stosowne stanowisko, które przesłane zostanie do premierów Donalda Tuska i Waldemara Pawlaka.

Podobne wiadomości:

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Aktualności 2016-01-11

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

Aktualności 2016-08-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.