mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Zwolnienia w ArcelorMittal Poland

Zwolnienia w ArcelorMittal Poland

W hutach należących do ArcelorMittal Poland planowane są kolejne redukcje zatrudnienia. - Nie znajdujemy żadnego merytorycznego uzasadnienia dla tak dużej redukcji zatrudnienia. Nasze huty nie mogą sobie pozwolić na odejścia kolejnych pracowników, bo zagrozi to procesowi produkcji oraz bezpieczeństwu załogi - uważa Jerzy Goiński przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej ArcelorMittal Poland Oddział Dąbrowa Górnicza

Zwolnienia w ArcelorMittal Poland
- Naszym zakładom grozi spadek konkurencyjności i pogorszenie bezpieczeństwa pracy - alarmuje Jerzy Goiński.

Kilkanaście dni temu do związków w koncernie dotarło pismo zarządu, w którym informuje on o planach ograniczenia zatrudnienia o 1050 pracowników. Część z nich odeszłaby na świadczenia emerytalne lub przedemerytalne, pozostali objęci byliby systemem dobrowolnych odejść. Póki co nie przedstawiono jednak przyczyn planowanych zwolnień,  harmonogramu odejść oraz wysokości ewentualnych odpraw.

Goiński przypomina, że huty należące do koncernu ArcelorMittal Poland od wielu lat poddawane są redukcji zatrudnienia. W 2004 roku pracowało w nich ok. 20 tys. osób. Wymogi integracyjne z Unią Europejską oraz wzrost wydajności pozwoliły na obniżenie zatrudnienia o połowę.
 
Zdaniem związkowców koncern dostosował już zatrudnienie do potrzeb rynku. - Tym bardziej, że w branży widać symptomy poprawy koniunktury. Zamiast zwolnień należałoby więc raczej zadbać o warunki pracy i zatrzymanie doświadczonych pracowników - uważa Jerzy Goiński.
 
Podobne jak Solidarność stanowisko prezentują też inne organizacje związkowe działające w koncernie. Związkowców nie przekonuje argument, że obniżanie zatrudnienia służy osiągnięciu modelowego wskaźnika 750 ton wyprodukowanej surówki na 1 zatrudnionego pracownika. - Uważam, że nasze walcownie osiągnęły już zbliżoną wydajność. A przecież koszt pracy jest w Polsce znacznie niższy niż na Zachodzie - podkreśla Goiński.
 
Solidarność i inne związki działające w koncernie oczekują teraz na wyznaczenie przez zarząd terminu spotkania. Chcą usłyszeć, jakie są rzeczywiste przyczyny redukcji zatrudnia i poznać szczegółowy plan restrukturyzacji.

Podobne wiadomości:

Droga S1 – trzy odcinki do 2022 roku

Droga S1 – trzy odcinki do 2022 roku

Polskie drogi 2016-12-06

Autostrada A4 w Katowicach: ruszyły prace

Autostrada A4 w Katowicach: ruszyły prace

Polskie drogi 2016-08-08

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC60 - pierwsze teasery
Volvo XC60 - pierwsze teasery
To będzie jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Nie tylko globalnie, ale również pod kątem polskiego rynku. Model XC60 jest najpopularniejszym modelem Volvo, mimo że ma już swoje lata. Dlatego przyszedł czas na kolejną odsłonę, a tymczasem producent podgrzewa atmosferę przed premierą.
Odgadnij model Odgadnij model