mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > "Niszowo-półmasowy Fiat 500"

"Niszowo-półmasowy Fiat 500"

Za nami już polska premiera długo wyczekiwanego Fiata 500. Auto można już zamawiać w salonach, lecz na naszych drogach pojawi się dopiero w lutym. O oczekiwaniach dotyczących sprzedaży w naszym kraju, innych wersjach tego kultowego malucha oraz jego produkcji rozmawialiśmy z Enrico Pavoni, prezesem Fiat Auto Poland.

mojeauto.pl: Czy liczycie na podobny sukces, jaki Fiat 500 odniósł już w pierwszych krajach europejskich, w szczególności we Włoszech?

Enrico Pavoni: Z pewnością polski rynek jest nieco inny niż te, gdzie Fiat 500 jest już dostępny w sprzedaży. Dlatego może być trudno odnieść sukces w postaci jakiegoś niezwyke dużego wolumenu sprzedaży. Liczymy jednak, że nowa pięćsetka stanie się dość szybko autem rozpoznawalnym i lubianym przez Polaków, co także uznamy za spory sukces.

ma: Jaką wielkość sprzedaży w przyszłym roku uznalibyście za zadowalającą?

EP: Fiat 500 jest z pewnością autem niszowym, choć mam nadzieję, że stanie się wkrótce autem niszowo-półmasowym. Nie liczymy raczej na sprzedaż rzędu kilkunastu tysięcy egzemplarzy, ale wierzymy, że auto będzie sprzedawać się kilka razy lepiej od MINI, do którego jest słusznie porównywany. Mam ponadto nadzieję, że z czasem liczba sprzedanych pięćsetek, dzięki wzrastającej zamożności społeczeństwa, będzie rosła.

ma: Dla kogo jest przede wszystkim przeznaczony nowy Fiat 500?

EP: Nie ma co się oszukiwać, że będzie on pełnić funkcje auta rodzinnego. Zdecydowanie jest to samochód przeznaczony dla jednej, maksymalnie dwóch osób. Z pewnością, z racji ładnego designu i niewielkich rozmiarów, sporą grupę docelową będą stanowić kobiety. Ale liczymy, że dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań oraz bardzo dużej indywidualizacji, przekona do siebie także i młodych kierowców.

ma: Jakie jeszcze wersje na bazie Fiata 500 trafią do sprzedaży?

EP: W przyszłym roku pojawi się wersja Abarth, pojawią się także wersje benzynowe wyposażone w skrzynie automatyczne.

ma: A wersje kabrio, kombi, bądź uterenowione z napędem 4x4?

EP: Decyzje co do tych wersji nie zostały jeszcze podjęte. W przyszłym roku na pewno nie pojawią się.

ma: Jak wygląda kwestia produkcji Fiata 500 w tyskich zakładach? Czy duży popyt nie spowoduje konieczności rozpoczęcia części produkcji do innej fabryki Fiata? Pojawiły się pogłoski, iż "500" wytwarzany będzie w jednym z włoskich zakładów.

EP: W tym roku produkcja Fiata 500 wyniesie ok. 65 tys. egzemplarzy. W przyszłym planowane jest ok. 180 tys. Jeśli taka liczba okaże się za mała, wówczas będziemy reagować. Możliwe jest oczywiście zwiększenie produkcji. Natomiast co do tych pogłosek, to ja dziś słyszałem, że w tej fabryce ma rozpocząć się produkcja jednego z modeli Lancii.

Z całą pewnością nie należy się obawiać, iż Fiat będzie chciał przenieść produkcję gdzieś indziej. Rzadko się zdarza, by dwa pojazdy z jednej fabryki (Panda i 500 - przyp. red.) w dość krótkim czasie zostały odznaczone najważniejszym na rynku europejskim tytułem (Car of the Year - przyp. red.). Ale to nie jest przypadek. Tychy są bowiem jednym z najlepszych zakładów nie tylko Fiata, ale i w całej branży europejskiej.

Dziękujemy za rozmowę.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Fiat 500
Fiat 500
Cena podstawowa już od: 45 400 PLN brutto
Dostępne nadwozia: cabrio-2dr. hatchback-3dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Fiat 500 Wszystko o Fiat
Tematy w artykule: Fiat Fiat 500

Podobne wiadomości:

Fiat Panda: City Cross i 4x4 w ofercie

Fiat Panda: City Cross i 4x4 w ofercie

Aktualności 2017-07-04

Maluch Toma Hanksa jest już gotowy

Maluch Toma Hanksa jest już gotowy

Aktualności 2017-07-13

Komentuj:

~wi999 2007-12-15

Fiacik odniósłby sukces przy cenie 30tys.

~loki 2007-12-14

samochód daję radę jechałem już 100 konną "500" odlatuje

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.