mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > "Przedsiębiorstwa Fair Play"

"Przedsiębiorstwa Fair Play"

Zakończyła się VIII edycja Programu "Przedsiębiorstwo Fair Play". Do tegorocznej edycji zgłosiło się 686 przedsiębiorstw z całej Polski, 613 ukończyło ją z wynikiem pozytywnym otrzymując tym samym tytuł i certyfikat "Przedsiębiorstwo Fair Play" 2005. Licznie reprezentowane były firmy z sektora motoryzacyjnego.

W tym realizowanym na skalę ogólnopolską przedsięwzięciu oceniane są wszystkie aspekty działalności firmy. Ideą programu jest promocja zasad etyki i kultury przedsiębiorczości w biznesie, a także poprawianie wizerunku przedsiębiorstw polskich, poprzez promowanie w środkach masowego przekazu firm, które rzetelnie, zgodnie z zasadami etyki, prowadzą działalność gospodarczą, a także zachęcanie wszystkich firm w Polsce do zachowań etycznych i wprowadzania stosownych zmian w wewnętrznej organizacji pracy oraz podjęcia szkoleń w tym zakresie. Program organizowany jest przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym, a afiliowany przy Krajowej Izbie Gospodarczej.

W gronie tegorocznych laureatów tradycyjnie już znalazły się przedsiębiorstwa z sektora motoryzacyjnego. I tak wśród 15 przedsiębiorstw, którym Kapituła przyznała Statuetki "Przedsiębiorstwo Fair Play" znalazła się firma NOVOL Sp. z o.o. z Komornik. Brązowe Laury "Przedsiębiorstwo Fair Play"  otrzymały firmy: NOVOL Sp. z o.o., Komorniki i Szpot Sp. z o.o., Swarzędz - Jasin. Z kolei Złotymi Statuetkami "Przedsiębiorstwo Fair Play"  uhonorowane zostały przedsiębiorstwa: ASTROMAL Sp. z o.o., Święciechowa i Spółdzielnia Inwalidów "ELREMET" ZPChr., Biała Podlaska.

"Tytuł "Przedsiębiorstwo Fair Play" ma dla nas duże znaczenie. Świadczy o wiarygodności i solidności, a dla naszych partnerów to komunikat, że mogą nam zaufać. Od początku prowadzenia firmy stosują tę zasadę, gdyż jest ona odzwierciedleniem mojej postawy życiowej. Uzyskanie tytułu jest dla mnie nie tylko dużym wyróżnieniem, ale też potwierdzeniem, że kierunek, który obrałem 25 lat temu zakładając firmę był słuszny. Teraz takie same standardy próbuję przenieść  na trudny grunt ukraiński, gdzie od  roku działa nasza siostrzana firma Astromal-Ukraina" - Andrzej Stróżyk, Prezes Zarządu,  ASTROMAL Sp. z o.o., Święciechowa

W ciągu ośmiu dotychczas przeprowadzonych edycji przyznanych zostało 3363 certyfikatów "Przedsiębiorstwo Fair Play". Dotychczasowi laureaci programu są wyjątkowymi firmami zlokalizowanymi na terenie całej Polski, rozwijają się, dbają o prestiż i korzystny wizerunek firmy. "Przedsiębiorstwa Fair Play" dotrzymują podjętych zobowiązań, a współpraca z nimi obciążona jest mniejszym niż przeciętne ryzykiem, ponieważ są firmami zweryfikowanymi przez organizatorów programu. Miejsce w elitarnej grupie "Przedsiębiorstw Fair Play" daje możliwość nawiązania nowych korzystnych kontaktów handlowych, a także zwiększa zaufanie zarówno kontrahentów, jak i klientów. "Przedsiębiorstwa Fair Play" udowadniają, że również w biznesie istnieją zasady etyczne, uczciwość i tzw. dobre praktyki.

"Przedsiębiorstwa Fair Play" w liczbach

W tegorocznej edycji programu wzięło udział 686 firm, ostatecznie nagrodzono 613 przedsiębiorstw z całego kraju. Najwięcej firm - laureatów VIII edycji pochodzi z województw: śląskiego (15%), wielkopolskiego (15%) i podkarpackiego (10,9%); najmniej - pochodzi z województw warmińsko - mazurskiego (0,8%) i świętokrzyskiego (1,3%).

Uwzględniając osiem dotychczas przeprowadzonych edycji, największy odsetek certyfikatów wręczono firmom z województw: śląskiego (16%), wielkopolskiego (15%) i podkarpackiego (11%), najmniej certyfikatów "Przedsiębiorstwo Fair Play" trafiło do firm z województw: warmińsko-mazurskiego (0,8%) oraz podlaskiego (1%).

Przeciętne obroty w firmach będących laureatami VIII edycji programu wynosiły 97,4 mln zł. Najwięcej - 41% przedsiębiorstw reprezentowało obroty rzędu od 3,2 do 20 mln zł rocznie.

Laureaci VIII edycji programu "Przedsiębiorstwo Fair Play" zapewniają 120 tys. miejsc pracy. Przeciętne zatrudnienie w "Przedsiębiorstwach Fair Play" VIII edycji wynosiło 196 osób. Firmy o zatrudnieniu od 11 do 50 osób stanowiły najliczniejszą grupę wśród tegorocznych laureatów (39%). Najmniejszą grupę stanowiły natomiast firmy największe zatrudniające powyżej 500 pracowników (7%).

Ciekawy jest fakt, że od II edycji programu, co roku obserwowany jest wzrost wynagrodzeń pracowników "Przedsiębiorstw Fair Play" w stosunku do roku poprzedniego. Ponadto przeciętne wynagrodzenia w "Przedsiębiorstwach Fair Play" są od 6 lat wyższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce. W roku 2005 tendencja ta utrzymała się.

Ponadto każde z "Przedsiębiorstw Fair Play" VIII edycji wydało przeciętnie około 166 tys. zł na cele społecznie użyteczne. Prawie 329 mln zł przeznaczyli na działalność społeczną i charytatywną laureaci siedmiu kolejnych edycji (od II do VIII) programu "Przedsiębiorstwo Fair Play", natomiast tegoroczni laureaci przekazali na te cele ponad 101 mln zł.

Tytuł "Przedsiębiorstwo Fair Play", oprócz wyróżnienia, jest dla firm zobowiązaniem do stosowania zasad fair play również w przyszłości. Jest wiele firm, które dla podkreślenia wierności tym zasadom, co roku poddają się weryfikacji w ramach programu. Istnieją firmy, które w każdej z dotychczas przeprowadzonych edycji uzyskały certyfikat "Przedsiębiorstwo Fair Play". Wśród tegorocznych laureatów aż 75% firm poddało się weryfikacji po raz kolejny.

Przeczytaj także:

Gwiazdy motobiznesu - Dobra Firma 2005 (2005-11-30)

 

 

Tematy w artykule: wydarzenia

Podobne wiadomości:

Volvo Polska topowym pracodawcą

Volvo Polska topowym pracodawcą

Aktualności 2011-04-20

Projekt Automotive Silesia Region

Projekt Automotive Silesia Region

Aktualności 2011-11-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.