mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > "Ropa za żywność" - ONZ przyjął kandydaturę PKN ORLEN

"Ropa za żywność" - ONZ przyjął kandydaturę PKN ORLEN

PKN ORLEN S.A. został zarejestrowany w Biurze ds. Iraku ONZ jako narodowy importer ropy z Iraku.

Koncern tym samym pomyślnie przeszedł komisyjną kwalifikację ONZ i zyskał możliwość uczestnictwa w programie. Szczegóły dotyczące ostatecznej formy udziału krystalizują się „na bieżąco” w zależności od zgłoszonego przez Irak zapotrzebowania ale już sam fakt rejestracji PKN ORLEN S.A. jest wyrazem uznania wartości i wiarygodności koncernu.

Intencją firmy, w porozumieniu i za aprobatą Ministerstwa Rolnictwa, jest możliwość wykorzystania szansy zagospodarowania polskich nadwyżek w produkcji artykułów żywnościowych, w zamian za uzyskanie możliwości sprzedaży ropy wydobywanej w Iraku. Tym samym, uczestnicząc w obrocie surowcem koncern może zdobyć dodatkowe doświadczenie w zakresie obrotu handlowego ropą naftową.

Firmy zakwalifikowane do udziału w programie na wezwanie koordynatorów ONZ zgłaszają możliwość dostarczenia określonych towarów żywnościowych, za które rekompensatą ma być ropa naftowa. Wszystko odbywa się na zasadach przetargu. Ostatecznym dostawcą na konkretne wezwanie jest w efekcie firma, która jest w stanie zaproponować najlepsze warunki wymiany.

ONZ deklaruje, że program „Ropa za żywność” będzie realizowany przez pół roku, a jego wartość szacowana jest na 1 mld USD.

Innym aspektem naszej działalności związanej z sytuacją w Iraku jest porozumienie o współpracy w zakresie odbudowy zniszczeń powojennych podpisane miesiąc temu z firmą POLIMEX CEKOP, do którego dołączyły również: BUDIMEX S.A., ALSTOM S.A., Energomontaż -Południe S.A. i ENERGOBUDOWA S.A. W sumie grupa tak silnych korporacji tworzy szeroki zakres możliwości inwestycyjnych i usługowych.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rzadki Lexus LX 570 trafił do Polski
Rzadki Lexus LX 570 trafił do Polski
Lexus LX 570 to największy SUV japońskiej marki. Do Polski trafiła właśnie limitowana edycja 50 egzemplarzy.