mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > ?Silnik Roku? wyjeżdża z Wałbrzycha!

?Silnik Roku? wyjeżdża z Wałbrzycha!

Czwarty raz z rzędu silnik produkowany w Wałbrzyskim zakładzie Toyoty zdobył pierwsze miejsce w rankingu „Silnik Roku” (ang. Engine of The Year) w klasie do 1.0 litra.„Ta nagroda to uznanie nie tylko dla projektantów ale też dwóch tysięcy pracowników naszej fabryki, którzy nie ustają w wysiłkach, by zapewnić wysoką jakość produktu finalnego” – stwierdził Wiceprezes TMMP Dariusz Mikołajczak.

?Silnik Roku? wyjeżdża z Wałbrzycha!
1-litrowy silnik zaprojektowany w Japonii i produkowany między innymi w wałbrzyskiej fabryce Toyoty został uznany przez członków jury jako jeden z najbardziej przyjaznych oraz oszczędnych jednostek napędowych. Według jurorów silnik ten mimo upływu lat „nadal przewyższa o klasę inne silniki w swojej kategorii a moc i moment obrotowy zapewniają przyjemność z jazdy po mieście przy bardzo niskim zużyciu paliwa”

Zbudowany w całości z aluminium trzy cylindrowy silnik waży zaledwie 67 kg i stanowi najlżejszą jednostkę napędową w swojej klasie. Osiągając moc 68 koni mechanicznych jest on nie tylko najmocniejszą jednostką w segmencie A (małych samochodów miejskich) ale także generuje moment obrotowy na poziomie 93 Nm przy 3600 obrotach na minutę. Bardzo dobre osiągi już przy niskim i średnim momencie obrotowym są niezwykle ważne dla prawidłowej pracy podczas uruchamiania czy zatrzymywania samochodu, stałego przyspieszenia oraz jeździe w mieście.

Wprowadzone od momentu uruchomienia produkcji modyfikacje takie jak np. system recyrkulacji spalin, a ostatnio zmiany w budowie katalizatora zmniejszają emisję spalin do atmosfery, a co za tym idzie pozwalają sprostać europejskim normom emisji spalin EURO 5 ( N0x <2 g/kWh ), które będą obowiązywać od 1 stycznia 2010. Dzięki tym modyfikacjom jednostka napędowa produkowana w wałbrzyskiej fabryce od kilku lat z powodzeniem walczy na rynku z nowszymi konstrukcjami.

Silnik 1.0l jest montowany w Toyocie Yaris wytwarzanej w fabryce Toyota Motor Manufacturing France (TMMF - Valenciennes, Francja) oraz w Toyocie Aygo, Citroenie C1, Peugeocie 107 produkowanych w Toyota Peugeot Citroen Automobile (TPCA - Kolin, Czechy) we współpracy z koncernem PSA. Obecnie każdego dnia z taśm montażowych TMMP zjeżdża 1476 silników. Od rozpoczęcia produkcji tj. od stycznia 2005 roku wałbrzyską fabrykę Toyoty opuściło blisko 1 mln 600 tys. tych jednostek.

“Engine of The Year” jest najważniejszym branżowym konkursem, w którym silniki są oceniane przez 65 dziennikarzy z całego świata. Od początku przyznawania nagrody w 1999 roku Toyota uzyskała łącznie 22 wyróżnienia. W bieżącym roku oprócz nagrody w kategorii do 1l pojemności Toyota zdobyła także 1 miejsce w kategorii  „Ekologiczny silnik roku” . Przypadł on hybrydowej jednostce napędowej „Toyota Hybrid Synergy Driver” stanowiącej połączenie silnika elektrycznego oraz spalinowego i montowanej w Toyocie Prius oraz Toyocie Auris HSD.

Podobne wiadomości:

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

Polskie drogi 2017-01-16

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Aktualności 2016-10-13

Komentuj:

~w 2010-07-12

to jakiś żart, co w takim kiepskim silniku wyjątkowego ? Tico miało na swoje czasy wyjątkowy silnik, ale dzis.... 68koni z 1L i taki słaby moment to porażka na współczesne czasy

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rusza pierwszy wirtualny garaż dla kierowców
Rusza pierwszy wirtualny garaż dla kierowców
Kilka dni temu uruchomiono pierwszy wirtualny garaż dla posiadaczy motocykli i samochodów. Serwis iMoto skupia w jednym miejscu wszystkie informacje i usługi związanie z utrzymaniem i serwisowaniem pojazdu, a także zapewnia przydatne porady i rozrywkę fanom motoryzacji w bardzo przystępny sposób.