mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > "Wilcze oczy" na drogach

"Wilcze oczy" na drogach

Białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wprowadził specjalne urządzenia zwane "wilczymi oczami", które mają zapobiec kolizjom dzikich zwierząt z pojazdami.

A wszystko to przez dość częste przypadki wypadków w ostatnich czasach, do jakich dochodziło na drogach biegnących przez duże skupiska lasów położonych w tym regionie, w których uczestniczyły dzikie zwierzęta oraz samochody. Również informacje od kierowców o częstym pojawianiu się zwierzyny na drogach w momencie nadjeżdżania pojazdu, skłoniły władze do podjęcia stosownych działań.
 
GDDKiA w Białymstoku wraz z zarządcami lasów, wytypowała odcinki szlaków wędrówek dzikich zwierząt, na których najczęściej dochodzi do wypadków drogowych z ich udziałem. W miejscach tych zainstalowane zostały urządzenia ochronne, tzw. wilcze oczy. Są to elementy odblaskowe, umieszczane na przydrożnych słupkach, które odbijają światła przejeżdżających pojazdów w sposób przypominający blask wilczych oczu. Powoduje to, że zwierzęta w poczuciu zagrożenia nie wchodzą na drogę.
 
Montaż "wilczych oczu" ma być skutecznym i wystarczającym rozwiązaniem, umożliwiającym zarówno bezpieczny transport, jak i bezpieczne przemieszczanie się zwierzyny leśnej.
      
"Wilcze oczy" zostały zainstalowane na następujących odcinkach dróg krajowych:
- droga krajowa nr 16 Augustów – Przewięź – Ogrodniki na odcinku Przewięź – Serski Las;
- droga krajowa nr 8 Białystok – Suwałki na odcinku Augustów – Szczebra;
- droga krajowa nr 8 Cisów – Kolnica;
- droga krajowa nr 61 Łomża – Grajewo – Augustów w okolicach miejscowości Bełda i Tama.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Tankowanie wodoru - 100 stacji w przyszłym roku
Tankowanie wodoru - 100 stacji w przyszłym roku
Wodór to paliwo przyszłości. Producenci samochodów coraz częściej interesują się nowoczesną technologią, ale nadal brakuje odpowiedniej infrastruktury do tankowania. Niemcy planują wybudować w przyszłym roku nawet 100 takich placówek.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic