mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > "Wilcze oczy" na drogach

"Wilcze oczy" na drogach

Białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wprowadził specjalne urządzenia zwane "wilczymi oczami", które mają zapobiec kolizjom dzikich zwierząt z pojazdami.

A wszystko to przez dość częste przypadki wypadków w ostatnich czasach, do jakich dochodziło na drogach biegnących przez duże skupiska lasów położonych w tym regionie, w których uczestniczyły dzikie zwierzęta oraz samochody. Również informacje od kierowców o częstym pojawianiu się zwierzyny na drogach w momencie nadjeżdżania pojazdu, skłoniły władze do podjęcia stosownych działań.
 
GDDKiA w Białymstoku wraz z zarządcami lasów, wytypowała odcinki szlaków wędrówek dzikich zwierząt, na których najczęściej dochodzi do wypadków drogowych z ich udziałem. W miejscach tych zainstalowane zostały urządzenia ochronne, tzw. wilcze oczy. Są to elementy odblaskowe, umieszczane na przydrożnych słupkach, które odbijają światła przejeżdżających pojazdów w sposób przypominający blask wilczych oczu. Powoduje to, że zwierzęta w poczuciu zagrożenia nie wchodzą na drogę.
 
Montaż "wilczych oczu" ma być skutecznym i wystarczającym rozwiązaniem, umożliwiającym zarówno bezpieczny transport, jak i bezpieczne przemieszczanie się zwierzyny leśnej.
      
"Wilcze oczy" zostały zainstalowane na następujących odcinkach dróg krajowych:
- droga krajowa nr 16 Augustów – Przewięź – Ogrodniki na odcinku Przewięź – Serski Las;
- droga krajowa nr 8 Białystok – Suwałki na odcinku Augustów – Szczebra;
- droga krajowa nr 8 Cisów – Kolnica;
- droga krajowa nr 61 Łomża – Grajewo – Augustów w okolicach miejscowości Bełda i Tama.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?