mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 'Zakład w Gliwicach ma duży potencjał i jest bardzo elastyczny' - Fritz Henderson, Prezes GM Europe.

'Zakład w Gliwicach ma duży potencjał i jest bardzo elastyczny' - Fritz Henderson, Prezes GM Europe.

Walka o nową fabrykę Opla Meriva nabiera coraz większego rozpędu. O inwestycję Opla z polskimi Gliwicami walczą Hiszpanie z Figuerelas. Polskim atutem są z pewnością tańsze koszty produkcji, wysoka jakość oraz położenie geograficzne.

'Zakład w Gliwicach ma duży potencjał i jest bardzo elastyczny' - Fritz Henderson, Prezes GM Europe.

MA: Ceremonia uruchomienia produkcji Zafiry najnowszej generacji to szczególne chwile dla całego koncernu GM. Jak oceniany jest rozwój i potencjał tej fabryki w Polsce?

FH: Nowa Zafira to już czwarty model, który jest produkowany w zakładzie. W krótkim okresie (w związku z projektem Zafira; red.) rozbudowaliśmy zakład, przyjęliśmy 1000 nowych pracowników w systemie 3-zmianowym, zwiększyliśmy zdolność produkcyjną fabryki do 180 tys. samochodów rocznie. Na jednej linii montażowej możemy produkować 6 wersji nadwoziowych wszystkich modeli. Zakład ma bardzo duży potencjał i jest bardzo elastyczny.

MA: Czy i w jaki sposób fabryki należące do korporacji GM transferują wzajemnie wiedzę oraz możliwości techniczne?

FH: Kiedy wystartowaliśmy z fabryką w Polsce była ona oczywiście wspierana przez zaplecze europejskich fabryk GM. Nasi pracownicy aby przygotować się do produkcji Zafiry odbyli 150 tys. godzin szkoleń w zakładach Opla w Niemczech, Anglii i Belgii. Członkowie zespołu (polskiej fabryki; red.) coraz więcej pracują dla innych oddziałów GM. Na przykład w Rosji mamy bardzo sprawną grupę osób, która tam pomaga w fabryce. Także pod tym kątem Gliwice stają się eksporterem wiedzy i doświadczenia.

MA: Jako pierwsza w Gliwicach była Astra Classic, potem uruchomiona została produkcja Agili, produkowany jest też w ilości kilku tysięcy rocznie Suzuki Wagon R. Teraz ruszył projekt Zafira II. Jakie są dalsze perspektywy Gliwickich zakładów i jakie jeszcze inne modele mogą być tu produkowane?

FH: Niestety, przewidywanie przyszłości nie jest moją domeną. Muszę jednak powiedzieć, że jeżeli będą planowane kolejne inwestycyjne rewolucje to ta fabryka będzie brana pod uwagę. Cały czas pracujemy nad nowymi projektami a ta fabryka ma bardzo dużą żywotność... rozwijają się ludzie, zespoły, infrastruktura. Gliwice są bardzo ważną częścią sieci produkcyjnej GM. Podkreślam - to bardzo dobra fabryka.

MA: Dziękuję za rozmowę

Przeczytaj także:

Kirchhoff - inwestycje, inwestycje (2005-10-18)

Nowa generacja Zafiry z Gliwic  (2005-09-16)

Projekt Zafira - wywiad z Romualdem Rytwińskim Dyrektorem Generalnym GM Poland i Opel Polska (2005-09-21)

 


Podobne wiadomości:

Nowa generacja Zafiry z Gliwic

Nowa generacja Zafiry z Gliwic

Aktualności 2005-09-16

Projekt Zafira - wywiad z Romualdem Rytwińskim Dyrektorem Generalnym GM Poland i Opel Polska.

Projekt Zafira - wywiad z Romualdem...

Aktualności 2005-09-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.