mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > "Zamkniemy Saaba..."

"Zamkniemy Saaba..."

Słowa te, brzmiące niczym wyrocznia dla szwedzkiej marki, wypowiedział przy okazji targów w Detroit Ed Whitacre, obecny prezes koncernu General Motors. Czy faktycznie Saab nie ma już żadnych szans na przetrwanie?

Decydującym miesiącem pierwotnie miał być grudzień. Po rezygnacji z nabycia Saaba przez Koenigsegg wydawało się już wówczas, że szwedzka marka nie przetrwa. Jednak w ostatniej chwili pojawił się inny niszowy producent samochodów - firma Spyker, która przedstawiła swoją ofertę nabycia Saaba. Jak się okazało po krótkim czasie, była ona nie do przyjęcia przez General Motors.

Jednocześnie amerykański koncern podjął decyzję, iż przedłuży produkcję Saabów co najmniej do końca stycznia, tak by zrealizować już wcześniej zamówienia. Spyker ponowił swoją ofertę, zmieniając nieco warunki, a do graczy starających się o przejęcia Saaba dołączył szef Formuły 1 Bernie Ecclestone wraz z Genii Capital. Znowu dla Saaba zapaliło się światełko w tunelu.

Targi w Detroit dość brutalnie sprowadziły jednak na ziemię te osoby, które liczyły, że Saab jednak przetrwa. Według słów prezesa GM Whitacre oraz wiceprezesa Boba Lutza, żadna z ofert nie jest na tyle ciekawa, by nakłonić General Motors do zmiany swojej decyzji. Rachunek zysków i strat ze sprzedaży byłby na podobnym poziomie, jak przy likwidacji marki. Dlatego zatrudniona została już nawet firma AlixPertners, która będzie prowadzić proces likwidacji Saaba.

Czy więc to już definitywny koniec dla tej marki? Pytany przez dziennikarzy w Detroit Lutz dodał jeszcze, że nie ustalono już żadnego dodatkowego terminu, do którego GM czekałby na złożenie korzystnej oferty. Chyba, że do czasu ostatecznej likwidacji pojawi się jednak ktoś, kto spełniłby oczekiwania firmy.

Jedyną w tej chwili opcją wydaje się już być tylko i wyłącznie Bernie Ecclestone. Według szwedzkiego dziennika, Dagens Industri, wraz z firmą Genii Capital byłby w stanie w ciągu kilku najbliższych dni dać za Saaba kwotę od 500 mln do 1 miliarda koron szwedzkich (90-180 mln USD). Pozostaje tylko pytanie, czy rzeczywiście jest to prawda i czy dla General Motors taka propozycja będzie godna rozpatrzenia, skoro w dwóch ostatnich latach szwedzka marka przyniosła mu straty 340 mln dolarów każdego roku.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Saab
Tematy w artykule: Saab General Motors Spyker GM bankructwo Bernie Ecclestone

Podobne wiadomości:

Spyker C8 Preliator - światełko w tunelu

Spyker C8 Preliator - światełko w tunelu

Samochody luksusowe 2016-03-02

Honda i GM otworzą fabrykę napędów wodorowych

Honda i GM otworzą fabrykę napędów wodorowych

Aktualności 2016-01-19

Komentuj:

~zen 2010-01-21

WYSTAWCIE GO NA ALLEGRO

~jacek 2010-01-12

zamykają, zamykają i jakoś nie mogą zamknąć, pewno okaże się ze jednak w ostatniej chwili ktoś zaproponował odpowiednio dużo kasiory i sprzedadzą. Co by nie mówić o Saabie to szkoda by było gdyby ni ebyło już tej marki

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.