mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > "Zmotoryzowana" gospodarka

"Zmotoryzowana" gospodarka

Motoryzacja to najprężniej rozwijający się sektor produkcyjny w Polsce. To właśnie do branży motoryzacyjnej w 2004 r. napłynęło najwięcej kapitału - 703 mln. USD co stanowi 9% całości wszystkich inwestycji w 2004 r oraz 22% inwestycji w sektorze produkcyjnym.

"Zmotoryzowana" gospodarka

Według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) w ubiegłym roku dominowały projekty realizowane w sektorze działalności produkcyjnej - 41% wartości zrealizowanych inwestycji. W ramach tego sektora najwięcej inwestycji odnotowano w branży motoryzacyjnej - 9% zainwestowanego kapitału ogółem. Kolejne miejsca zajmują inwestycje w branży chemicznej i farmaceutycznej (6,2%). Na zbliżonym poziomie odnotowano wartość inwestycji w branży metalowej (6%) oraz produkcji urządzeń elektrycznych - 5,7% głównie sprzętu gospodarstwa domowego.
 
W roku 2004 najwięcej zainwestowały korporacje z Francji - 1,57 mld USD (co stanowi 20% napływu BIZ) oraz Stanów Zjednoczonych - 1,43 mld USD (18 %). Na trzecim miejscu znajdują się firmy, których pochodzenie określane jest jako międzynarodowe. Czwarte miejsce zajmują Niemcy, natomiast na piątym ulokowały się Niderlandy.

W ubiegłym roku zwiększyło się zainteresowanie polskim rynkiem ze strony inwestorów pochodzących z Azji. Przedsiębiorcy z Republiki Korei zainwestowali 202 mln USD, a z Japonii 108 mln USD. W pierwszej dziesiątce największych inwestorów zagranicznych (przedsiębiorstwa, które zainwestowały w Polsce ponad 1 mln USD) za rok 2004 na 6 miejscu znalazła się Toyota - 220 mln USD zainwestowanych w 2004 r. Tuż za Toyotą na 8 miejscu jest koncern Volkswagen AG, który w naszym kraju ulokował w zeszłym roku 195 mln. USD. Warto dodać, że w 2004 r. na liście pojawiło się aż 1101 podmiotów, co w porównaniu z 193 firmami z 1993 r. świadczy o olbrzymiej dynamice w przyroście liczby zagranicznych inwestorów.

Analiza struktury napływu BIZ do Polski w roku 2004 potwierdza, iż wciąż zwiększa się zainteresowanie zagranicznych firm inwestycjami od podstaw (tzw. greenfield). W roku 2002 PAIiIZ odnotował 37 procentowy udział tego typu inwestycji w rocznym napływie BIZ. Rok później udział ten wyniósł już 51%. Według najnowszych danych inwestycje zrealizowane w tej formie stanowią aż 58% ogółu zainwestowanego kapitału.

Obecnie obserwujemy ponowny (po spadku w 2003 r.) wzrost zainteresowania inwestorów zagranicznych krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Według wstępnych danych UNCTAD (Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju) spośród 19 krajów naszego regionu największą popularnością wśród zagranicznych przedsiębiorców cieszy się Rosja (27% napływu inwestycji), Polska (14%) oraz Czechy (13%). Wartość BIZ dla naszego kraju została oszacowana na poziomie 5,2 mld USD.

Optymizm budzą również zakończone projekty PAIiIZ w pierwszym kwartale bieżącego roku. Największy z nich zawarty z koncernem Michelin dotyczący rozbudowy fabryki w Olsztynie o wartości 253 mln eur przyniesie  co najmniej 520 miejsc pracy. Natomiast inwestycja firmy Bridgestone m.in. budowa fabryki gumowych gąsienic w Żarowie - to kolejne 20 mln eur i związana z tym rekrutacja około 300 pracowników.

Tematy w artykule: gospodarka

Podobne wiadomości:

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Aktualności 2015-07-16

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych pracowników

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych...

Aktualności 2014-08-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mocna końcówka roku dla Skody
Mocna końcówka roku dla Skody
Listopad był kolejnym, bardzo dobrym miesiącem dla Skody na polskim rynku. Czeska marka poprawiła  wynik aż o 30,2% od tego w analogicznym okresie w roku poprzednim oraz 15,8% lepszy od wyniku z poprzedzającego października.