mojeauto.pl > motogazeta > Bezpieczna jazda > Bezpieczny samochód służbowy

Bezpieczny samochód służbowy

Organizacja WHO szacuje, że 30 proc. wypadków drogowych ma związek z pracą. Europejskie statystyki pokazują, że w transporcie ginie najwięcej pracowników. Dlatego firmy muszą mocniej angażować się w poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Bezpieczny samochód służbowy
Zaangażowanie pracodawcy w takie działania może przynieść wielowymiarowe korzyści nie tylko dla firmy i jej pracowników, ale także dla otoczenia, w którym działa. Żeby je osiągnąć, firma powinna opracować działania i procedury zebrane razem w dokumencie zwanym polityką bezpieczeństwa, który powinno się wdrożyć w funkcjonowanie firmy.

Przykłady różnych firm, które wdrożyły politykę bezpieczeństwa pokazują, że kompleksowe podejście do tematu zarządzania może poprawić bezpieczeństwo. użytkowników pojazdów i zmniejszyć szkodowość.

Do korzyści można dołożyć ograniczenie wydatków na ubezpieczenia pojazdów, koszty napraw oraz przy systematycznej kontroli pojazdów, ograniczenie ryzyka wynikającego z zaniedbań. Inwestowanie w działania na rzecz bezpieczeństwa to również korzyści wizerunkowe, zarówno wśród potencjalnych pracowników jak i odbiorców zewnętrznych marki. I na koniec, działania te będą miały pozytywny wpływ na środowisko.
    
„Zgodnie z rekomendacją, przedsiębiorcy powinni być zobowiązani do ochrony pracowników prowadzących pojazdy w ramach swoich obowiązków zawodowych i traktować to jako element bezpieczeństwa pracy. Dodatkowo, firmy powinny promować i wspierać działania na rzecz bezpieczeństwa"- tłumaczy instruktor Skoda Auto Szkoły, Radosław Jaskulski.

W ramach polityki bezpieczeństwa floty są określone wymagania, które pozwolą zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować zagrożenia wystąpienia wypadków lub kolizji drogowych. Przede wszystkim należy do innymi zakup i utrzymanie pojazdów, sprawdzenie uprawnień kierowców, odpowiednia organizacja pracy uwzględniająca czas pracy i przepisy ruchu drogowego, monitorowanie korzystania z pojazdów służbowych, a także zapewnienie odpowiednich szkoleń podnoszących bezpieczeństwo użytkowania pojazdów.

Do obowiązków pracowników należy posiadanie ważnego prawa jazdy, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, zgłaszanie wszelkich zdarzeń, które mają lub mogą mieć konsekwencje dla pracodawcy, czy wreszcie dbanie o powierzony samochód.

„Dodatkowo pracownik powinien unikać prowadzenia pojazdu w sytuacjach zmęczenia, choroby itp. Opisane obowiązki stron mają tutaj charakter ogólny, w polityce bezpieczeństwa ich opis powinien być szczegółowy wraz z opisanymi sankcjami w przypadku niezastosowania się do nich"- mówi Radosław Jaskulski, instruktor Skoda Auto Szkoły.

Wdrożenie polityki bezpieczeństwa to inwestycja, która zawsze się zwraca. Bezpieczeństwo jest bowiem niezauważalne dopóty, dopóki nie dojdzie do sytuacji, w której w jednej chwili zaprocentują wszystkie podjęte wcześniej działania.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Skoda
Tematy w artykule: Skoda bezpieczny przejazd jazda bezpieczna

Podobne wiadomości:

Sportowa Skoda Karoq już za dwa lata

Sportowa Skoda Karoq już za dwa lata

Aktualności 2017-10-05

Skoda Vision E z napędem elektrycznym

auto motor i sport 2017-04-24

Vision E to koncept zapowiadający nową erę w historii marki. Od 2020 roku Skoda rozpocznie ofensywę swoich elektrycznych modeli.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?