mojeauto.pl > motogazeta > Ciężarówki i Autobusy > BYD do Solarisa - cd. sporu
ciężarówki i autobusy
ciężarówki i autobusy

BYD do Solarisa - cd. sporu

Wczorajsze oświadczenie firmy Solaris Bus&Coach w sprawie przetargu na dostawę elektrycznych autobusów do Warszawy nie pozostało bez echa. Chińska firma odpowiedziała listem do "Solaris-ian".

BYD do Solarisa - cd. sporu
Przypomnijmy, cały ten spór toczony na oświadczenia jest następstwem rozstrzygnięć przetargu na dostawę dziesięciu elektrycznych autobusów do stolicy. Przetarg wygrała chińska firma BYD, a w pokonanym polu pozostała polska firma Solaris.

W opublikowanym oświadczeniu w sprawie przegranego przetargu Solaris wyraził swoje oburzenie z powodu decyzji władz Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie. Głównym powodem oburzenia była niska cena, jako podstawowe kryterium ogłoszonego przetargu. Takie warunki, jak można było przeczytać w oświadczeniu, preferują produkty tanie, o niskiej jakości. W konsekwencji Solaris planuje skierować odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej z powodu właśnie rażąco niskiej ceny chińskich autobusów.

Jak można się było domyślać, oświadczenie firmy Solaris Bus&Coach nie pozostało bez echa. Jeszcze wczoraj wieczorem do mediów trafiła odpowiedź polskiego przedstawicielstwa chińskiej firmy.

List do "Solaris-ian"
w odpowiedzi na oświadczenie wydane przez firmę Solaris Bus & Coach S.A. w dniu 28 kwietnia 2014 r.

Szanowni Konkurenci, nie podążajcie tą drogą, nie deprecjonujcie, nie obrażajcie, nie insynuujcie! Nie popełniajcie błędów, które mogą przykryć cieniem naszą rywalizację w wyścigu o dostarczenie Warszawie autobusów elektrycznych. Przez kilka miesięcy nasze firmy przedkładały MZA dokumenty świadczące o walorach produktów. W efekcie wygrał lepszy. Od jesieni nasz eBus będzie woził warszawiaków po Trakcie Królewskim.

Cieszymy się, że Wasze, choć pojedyncze, autobusy elektryczne jeżdżą już w Niemczech, Austrii i Szwecji. Nasze autobusy elektryczne, liczone tysiącami, jeżdżą m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Holandii, we Włoszech, Izraelu, Turcji, Malezji i Chinach. Cieszymy się również, że wyprodukowaliście jedenaście tysięcy autobusów. My wyprodukowaliśmy różnych pojazdów… miliony. Jesteśmy ponadto światowym liderem produkcji akumulatorów, co w omawianej dziedzinie jest bardzo istotne, jeśli nie najważniejsze.

Cieszy nas również, że - co podnosicie w swoim oświadczeniu - podobnie jak my, ze szczególną troską podchodzicie do wydatkowania „grosza” publicznego. Dziwna to jednak troska, skoro za ten sam przedmiot przetargu życzycie sobie ponad 6 milionów zł więcej, co czyni Waszą ofertę droższą dla Warszawy o 42%(sic!). Twierdzicie, że kryteria przetargu (90% cena) faworyzują produkty o niskiej jakości a jednocześnie bierzecie udział i wygrywacie przetargi w których jedynym (100%) kryterium jest cena. Zarzucacie nam dumping, przykrywając tym swoje wysokie koszty i ogromne marże, czyniąc pokrętnie z niższej ceny zarzut a nie atut. Ceny produktów BYD są optymalne, a ich jakość – potwierdzają to lata praktyki na wszystkich kontynentach i 25 milionów kilometrów przejechanych eBusami – jest najwyższa z możliwych.

„Solaris-ianie”, możecie wyrażać swoje oburzenie - czyńcie to jednak z uwagą! Wszelkie insynuacje, szkalowanie, podawanie nieprawdziwych danych czy wreszcie oszczerstwa, spotkają się z naszym stanowczym odporem, co w efekcie może skończyć się nieprzyjemnym dla Was sporem sądowym. Jesteśmy koncernem globalnym, zatrudniamy przeszło 150 tysięcy osób na całym świecie. Nasi akcjonariusze, a należy do nich m.in. Warren Buffett, nałożyli na zarząd obowiązek twardego i rzetelnego stawania w szranki z tymi, którzy poprzez oszczerstwa deprecjonują rangę firmy.

Gratulujemy Wam zwycięstw w licznych przetargach, w tym jednym z ostatnich na dostarczenie 85 pojazdów do Mediolanu. Mamy nadzieję, że i Wy zdołacie wznieść się ponad swoje słabości i pogratulujcie nam jako zwycięzcom przetargu na dostarczenie autobusów elektrycznych dla Warszawy.                                                         
Arkadiusz Miętkiewicz
prezes zarządu Automotive Europe Corporation Sp. z o.o.
przedstawiciel BYD w Polsce
Zobacz koniecznie: Wszystko o BYD
Tematy w artykule: Warszawa Solaris elektryczny BYD autobusy przetarg

Podobne wiadomości:

Lidl umozliwi ładowanie aut elektrycznych

Lidl umozliwi ładowanie aut elektrycznych

Aktualności 2017-09-27

Solaris dostarczy autobusy do Stalowej Woli

Solaris dostarczy autobusy do Stalowej Woli

Ciężarówki i Autobusy 2017-12-05

Komentuj:

~himenes 2014-04-29

swoja drogą Solaris chyba za bardzo obrósł w piórka i poczuł się za pewnie, skoro jego autobusy kupuje "pół Europy" to musi także kupować Polska, A jednak u nas miasta, nawet stolica, nie są tak bogate i liczą każdy wydany pieniądz, wiec może Państwo Olszewscy wypadałoby przygotować nieco tańszą ofertę dla Polski, W końcu tu macie swoje korzenie i nie musicie się kosztem naszym wzbogacać.

~hahahah bufert 2014-04-29

Ciekaw jestem czy pan Miętkiewicz dalej będzie straszył Buffetem jak jego dzieci będą na bezrobociu bo tatuś się sprzedał importerowi taniego chińskiego szmelcu który sprawi, że w przyszłości Polacy nie będą mieli pracy.... no tak, on się nie boi, w końcu ze sprzedaży swoich wychodzi się najlepiej.nBYD zapomniał dodać, że ten sprzęt sprzedany w tysiącach egzemplarzy ma w całej Europie opinię awaryjnego i bardzo złej jakości nawet jak na chińskie standardy.nChwali się też ile osób dla nich pracuje, tyle że nie w Polsce a nas interesuje interes Polaków a nie Chińczyków. W Polsce BYD nie ma nawet zaplecza technicznego, które teraz próbują na szybko zorganizować bazując na podwykonawcach z innych krajów.nPanie Miętkiewicz, tu jest Polska. Zacznijcie swoje autobusy produkować w Europie, nawet w Turcji. Płacąc normalne stawki i nie wykorzystując więźniów do pracy. I nie podpisuj się Pan per prezes bo na razie to wy nie jesteście żadną firmą tylko przedstawicielstwem handlowym. nWracając do przetargu, był on źle przygotowany. Wiem, że w związku z podejrzeniem o nieprawidłowości sprawę zgłoszono do odpowiednich organów. I tu Buffet nie pomoże....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando