mojeauto.pl > motogazeta > Ciężarówki i Autobusy > Chimera, czyli nie byle jaka ciężarówka
ciężarówki i autobusy
ciężarówki i autobusy

Chimera, czyli nie byle jaka ciężarówka

Chimera to najnowsze dzieło Svempy Bergendahla, słynnego Szweda zajmującego się tuningiem ciężarówek. 1460 KM osiągnięte z silnika Scania V8 mówi samo za siebie. Już pod koniec sierpnia Chimerę będzie można zobaczyć w Gdańsku podczas 13. edycji Pomorskiej Miss Scania.

Chimera, czyli nie byle jaka ciężarówka
To już czwarta, unikalna ciężarówka, której zadaniem jest zaprezentowanie niemal nieograniczonych możliwości Svempy. Podobnie jak poprzedniczki występuje na zlotach i wystawach, gromadząc tłumy fanów. Zadebiutowała podczas Interlaken Trucker & Country Festival, który odbywał się w Szwajcarii pod koniec czerwca br.

Chimera napędzana jest 16,4-litrowym silnikiem Scania V8, który generuje moc 1460 KM. W przyszłości, zgodnie z zapowiedziami, możliwe będzie "podkręcenie" tej jednostki do poziomu 2190 KM. Auto wyposażono w 6 turbosprężarek Holset, układ wydechowy ze stali nierdzewnej, a także zmodyfikowaną automatyczną 6-biegową skrzynię Allison. Tak wyposażona Chimera jest w stanie rozpędzić się do prędkości 100 km/h w granicach od 4,6 do 5 sekund.

Tuning objął także nadwozie. Stworzyła je firma Laxa Special Vehicles z wykorzystaniem zmodyfikowanej kabiny P z elementami kabiny R. Masa własna 4780 kg osiągnięta głównie dzięki ramie rurowej wykonanej ze stali nierdzewnej.


- Chimera uzupełnia naszą kolekcję. Jest ciężarówką w stylu futurystycznym. Efektownie wyeksponowany silnik i szczegóły konstrukcji są głównymi składnikami jej wyjątkowego designu - mówi projektant firmy Svempas Jan Richter. - Czerpie przy tym z zaawansowanej techniki, wykorzystując najnowocześniejsze materiały i jest przygotowana do korzystania z napędu hybrydowego.

Zespół Svempy przygotował pierwsze szkice Chimery pięć lat temu. Od tamtej pory projekt przeszedł liczne zmiany, a niezależnie od tego pojawiły się dodatkowe modyfikacje w silniku.

- Poprzednio inspirowaliśmy się historią, lecz zerwaliśmy z tym na rzecz ciężarówki, która jest w każdym calu bardzo nowoczesna - mówi Richter. - Ma zarazem żyłkę do wyścigów. Naturalnie nadal pilnie zważaliśmy, aby współbrzmiała z językiem projektów, jakie przygotowuje Scania. Poszliśmy jednak o kilka kroków dalej.

Nazwa ciężarówki wywodzi się od mitologicznej chimery, która ziała ogniem, miała głowę lwa, ciało kozy i ogon węża. Nawiązuje również do symbolu gryfa obecnego w logotypie Scania.

Wkrótce po premierze, Chimera ruszyła w drogę. Pojawiła się na kilku europejskich zlotach i wystawach, zaś sezon zakończy występem w Le Mans, podczas 24-godzinnego wyścigu ciężarówek. W dniu 30 sierpnia Chimera zawita do Polski. Uświetni ogólnopolski finał konkursu Young European Truck Driver, który odbędzie się w Gdańsku podczas 13. edycji Pomorskiej Miss Scania. Oprócz Chimery imprezę odwiedzi Scania Blue Stream wyposażona w legendarny silnik V8. Udział w Pomorskiej Miss Scania zapowiedzieli jak co roku właściciele najciekawszych tuningowanych ciężarówek w Polsce.

Podobne wiadomości:

IKEA testuje paliwo LNG

IKEA testuje paliwo LNG

Ciężarówki i Autobusy 2015-06-09

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Polskie drogi 2015-06-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.