mojeauto.pl > motogazeta > Ciężarówki i Autobusy > Chimera, czyli nie byle jaka ciężarówka
ciężarówki i autobusy
ciężarówki i autobusy

Chimera, czyli nie byle jaka ciężarówka

Chimera to najnowsze dzieło Svempy Bergendahla, słynnego Szweda zajmującego się tuningiem ciężarówek. 1460 KM osiągnięte z silnika Scania V8 mówi samo za siebie. Już pod koniec sierpnia Chimerę będzie można zobaczyć w Gdańsku podczas 13. edycji Pomorskiej Miss Scania.

Chimera, czyli nie byle jaka ciężarówka
To już czwarta, unikalna ciężarówka, której zadaniem jest zaprezentowanie niemal nieograniczonych możliwości Svempy. Podobnie jak poprzedniczki występuje na zlotach i wystawach, gromadząc tłumy fanów. Zadebiutowała podczas Interlaken Trucker & Country Festival, który odbywał się w Szwajcarii pod koniec czerwca br.

Chimera napędzana jest 16,4-litrowym silnikiem Scania V8, który generuje moc 1460 KM. W przyszłości, zgodnie z zapowiedziami, możliwe będzie "podkręcenie" tej jednostki do poziomu 2190 KM. Auto wyposażono w 6 turbosprężarek Holset, układ wydechowy ze stali nierdzewnej, a także zmodyfikowaną automatyczną 6-biegową skrzynię Allison. Tak wyposażona Chimera jest w stanie rozpędzić się do prędkości 100 km/h w granicach od 4,6 do 5 sekund.

Tuning objął także nadwozie. Stworzyła je firma Laxa Special Vehicles z wykorzystaniem zmodyfikowanej kabiny P z elementami kabiny R. Masa własna 4780 kg osiągnięta głównie dzięki ramie rurowej wykonanej ze stali nierdzewnej.


- Chimera uzupełnia naszą kolekcję. Jest ciężarówką w stylu futurystycznym. Efektownie wyeksponowany silnik i szczegóły konstrukcji są głównymi składnikami jej wyjątkowego designu - mówi projektant firmy Svempas Jan Richter. - Czerpie przy tym z zaawansowanej techniki, wykorzystując najnowocześniejsze materiały i jest przygotowana do korzystania z napędu hybrydowego.

Zespół Svempy przygotował pierwsze szkice Chimery pięć lat temu. Od tamtej pory projekt przeszedł liczne zmiany, a niezależnie od tego pojawiły się dodatkowe modyfikacje w silniku.

- Poprzednio inspirowaliśmy się historią, lecz zerwaliśmy z tym na rzecz ciężarówki, która jest w każdym calu bardzo nowoczesna - mówi Richter. - Ma zarazem żyłkę do wyścigów. Naturalnie nadal pilnie zważaliśmy, aby współbrzmiała z językiem projektów, jakie przygotowuje Scania. Poszliśmy jednak o kilka kroków dalej.

Nazwa ciężarówki wywodzi się od mitologicznej chimery, która ziała ogniem, miała głowę lwa, ciało kozy i ogon węża. Nawiązuje również do symbolu gryfa obecnego w logotypie Scania.

Wkrótce po premierze, Chimera ruszyła w drogę. Pojawiła się na kilku europejskich zlotach i wystawach, zaś sezon zakończy występem w Le Mans, podczas 24-godzinnego wyścigu ciężarówek. W dniu 30 sierpnia Chimera zawita do Polski. Uświetni ogólnopolski finał konkursu Young European Truck Driver, który odbędzie się w Gdańsku podczas 13. edycji Pomorskiej Miss Scania. Oprócz Chimery imprezę odwiedzi Scania Blue Stream wyposażona w legendarny silnik V8. Udział w Pomorskiej Miss Scania zapowiedzieli jak co roku właściciele najciekawszych tuningowanych ciężarówek w Polsce.

Podobne wiadomości:

Scania prezentuje nową serię R

Scania prezentuje nową serię R

Ciężarówki i Autobusy 2016-08-25

Czy Volkswagen sprzeda swoje marki?

Czy Volkswagen sprzeda swoje marki?

Aktualności 2016-02-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Red Dot Award dla Skody Kodiaq i Octavia
Red Dot Award dla Skody Kodiaq i Octavia
Dwa modele Skody wygrały jeden z najbardziej znanych i prestiżowych konkursów projektowych na świecie. To już dziesiąta i jedenasta nagroda „Red Dot Awards” dla czeskiego producenta od 2006 roku.